Leke Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bölüm 1

Leke Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bölüm 1

Leke çıkarırken en önemli olan şey uygun leke çıkarma yönteminin seçilmesinin yanı sıra leke çıkarma yöntemine uygun olan araç ve gereçlerinde doğru bir şekilde seçilmesidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk önce lekenin üzerinde olan yüzeyin hangi cins olduğu belirlenmelidir.

Daha sonra lekenin cinsi mutlaka belirlenmelidir.

Lekenin hangi cins olduğu anlaşıldıktan sonra bu cinse uygun olan leke çıkarma yöntemi ve bu yönteme uygun olan araç ve gereçler hazırlanmalıdır.

Lekeyi çıkarmak için çalışılacak olan mekânın hava alan ve aydınlık bir yer olması sağlanmalıdır.

Lekeyi çıkaracağınız yere temiz ve varsa beyaz bir örtü serilmelidir. Eğer bu beyaz örtü serilmez ise lekeyi çıkaracağınız yerin daha fazla lekelenmesine bile neden olabilirsiniz.

Eğer örtü sermenize imkân yoksa lekeli bölgenin temiz olan kısımlarına beyaz bezler yerleştirilmeli ya da lekeli bölge lekesiz bölgeden bir şekilde ayrılmalıdır.

Leke çıkarma işlemine eğer vakit var ise leke yüzeye değer değmez başlanmalıdır. Çünkü leke yüzey ya da kumaş üzerinde kaldıkça çok daha sabitleşir ve bazı durumlarda lekenin temizlenmesi adeta imkânsız bir hale gelebilir.

Eğer lekenin hangi cins bir leke olduğunu belirleyemediyseniz temizleme işlemine önce temiz su ile başlayın. Unutmayın soğuk ve sıcak su genelde lekeleri çok hızlı bir şekilde çıkartabilmektedir.

Cam, çelik, emaye ya da porselen türündeki kâselere leke çıkarıcı maddeler konulmalıdır.

Leke çıkarma işlemine başlamadan önce lekeyi çıkaracağınız bölgenin daha bir net şekilde görülebilmesi için mutlaka lekenin etrafını farklı renkte bir iplik ile çevreleyin ya da teyel atın.

Leke çıkarma işlemine başlamanda önce kumaş ya da yüzeyin görülmeyen bir yerinde temizleme malzemesi test edilmelidir.

Lekeyi çıkaracağınız kumaş türü renkli ise aynı kumaş türünden başka bir bez ile ya da beyaz ve mutlaka yıkanmış olan bir bez ile kumaşın sadece boy iplikleri yönünde tamponlanmak sureti ile silinmelidir. Bu işlem sırasında kesinlikle kumaşa fazla baskı uygulanmamalıdır. Çünkü bu aşırı baskı kumaşta yıpranmaya ve dolayısı ile renginin açılmasına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder