Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltukta oluşan mürekkep lekelerinden kurtulma yollarını anlatan daha güncel konumuza bakmanızı tavsiye ederim. Konuya ulaşmak için tıklayınız.

Tükenmez kalem lekesi eve gelen misafir çocuğun bazen dikkatimizden bir an çıkması ile koltuğumuzda bırakacağı bir hatıra olabilir. Ama canınızı sıkmayın. Her şeyin bir çözümü var. Deri koltuklarınızda oluşan tükenmez kalem çizgilerinin de. Burada dikkat edilecek nokta deri iyice lekeyi emmeden temizlemektir. Bunun için kullanılacak en etkili yöntemlerden birisi Arap sabunu ile silmektir.

Hem koltuğunuza zarar vermez hem de ellerinize. Bir diğer yöntem ise limon kolonyası ile silmektir. Limon kolonyanız yoksa bir limonun suyunu nemli bir beze sıkıp lekeyi silmeyi deneyiniz. Eğer leke sabitlenmemişse yani üzerinden zaman geçmemişse Arap sabunu ve limon kolonyası birebirdir.  Aseton veya alkol de kullanabilirsiniz ama derinin kendine has bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın aşınması deri koltuğunuzda zamanla çatlamalara yol açabilir. Bu yüzden aseton kullandıktan sonra deri koltuğunuzu vazelinle silmeniz bunu önleyecektir.

Deri koltuktaki mürekkep lekesi:

  • Ayrıca eczanelerden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine döküp on beş dakika bekletin daha sonra temiz bir bezle siliniz. Gözlerinize inanamayacaksınız.
  • Bunların hiçbirini bulamazsanız yarim bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile lekeyi silin. Bu yöntemde işe yarar üstelik koltuğunuza hiç zarar vermez.
  • Bir diğer yöntemde deterjanlı bez ile lekeyi iyice silip yumuşattıktan sonra saç spreyi sıkarak diş fırçasına bir miktar diş macunu da koyarak fırçalamaktır. Biraz beklenir ve pamuk yardımıyla silinir.
  • Alkol veya çamaşır suyunu bir beze dökün. Lekeli bölgeyi bu bezle kuvvetli bir şekilde ovalayın. Arkasından temiz suyla güzelce durulamayı ihmal etmeyin ki eşyanız zarar görmesin.

Lekeye kimyasal uyguladığımızdan dolayı, derinin yüzeyinde parlaklık kaybı oluşabilir. Bu yüzden leke çıkarma işlemi bittikten sonra, deri yağlayıcı ürünler veya vazelin kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

15 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.