İPUÇLARIM

Orkide Çiçeğinin Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Orkide Çiçeğinin Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Toprağında ve çiçeğinde herhangi bir sorun yoksa orkidelerinizin saksı değiştirme süresi maksimum 3 yıldır. Bu süreden önce saksı değiştirmeniz gereksiz olacaktır. Özellikle saksı değişimi sırasında hata yapılmaması gerekir. Herhangi bir yanlışlıkta orkidenize ve köklerine zarar verebilirsiniz. Zarar görmesi halinde yaprakları çürüyebilir yada kurur.

Orkide çiçeğinin saksı değiştirme zamanı ilkbahardır. Bu aylar çiçeğinizin saksısını değiştirmeniz için oldukça uygun bir zamandır. Saksı değişimi yapılmadan 1 gün önce, çiçeğinizi gübreleme ve sulama ihtiyacına göre hazırlayınız. Bu uygulama sayesinde köklerin saksıdan daha kolay çıkmasını sağlarsınız. Sonra saksıyı ters çevirip, bir elinizle bitkiyi, diğer elinizle saksıyı tutun. Çürümüş yada zarar görmüş kök varsa temizleyin. Bu işlemi yaparken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin.

Saksının dibine köpük koyabilirsiniz. Bu sayede direnajı arttırmış olacaksınız. Tam ortaya gelecek şekilde saksı içine yerleştirdiğiniz orkide çiçeğinin etrafına toprağı koyun. Saksıyı sertçe yere vurarak köklerin arasına yerleşmesini sağlayın. Saksı değiştirildikten sonra gölge ve serin bir yerde tutulmalıdır. Bir hafta boyunca su verilmemelidir, su püskürterek yaprakları nemlendirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.