Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabılarınız ne kadar kaliteli veya güzel olursa olsun kirli ve bakımsız bırakırsanız şıklığınızı gölgeleyecektir. Belki sizin de bir süet ayakkabıyı çok beğendiniz halde “süet ayakkabı nasıl temizlenir” düşüncesiyle bıraktığınız olmuştur. Zaten beğenildiği halde almaktan vazgeçilen bi’ beyaz spor ayakkabı birde süet ayakkabı vardır. İkisinin de bakımını, temizliği düzenli yapmazsanız yüzüne bakılmaz hal alır. Özellikle çamurlanmış, yağmurda ıslanmış veya tozlanmış ayakkabıları (özellikle süet için söylüyorum ve zaten bu yazımızda süet ayakkabı temizliğine değineceğiz) temizlemek düşünüldüğü kadar zor değildir. Tabii işi bilene ve temizliği aksatmayan kişiye(!)

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabınızı işe gitmek için giydiniz diyelim. İşe gittiniz, mesainizi bitirdiniz ve eve dönüyorsunuz. O da ne! Yağmur yağmaya başladı. Elinizde ne bir şemsiye var ne de sığınabileceğiniz bir yer. Burada yapılacak en iyi şey sanırım ıslanmanın keyfini çıkarmak olacak(!) Islanmanın keyfini çıkarım çıkarmasına da ayakkabılar ıslanıyor… Tüh! süet ayakkabıydı ama bunlar.

Eve döndüğünüz zaman o güzelim süet ayakkabının üzerinde yağmur suyu veya çamur lekesi olduğunu göreceksiniz. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken temel ve ilk şey ayakkabıyı kurutmak olsun. Oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde ayakkabıları kurumaya bırakın. Kururken süetin şeklinin bozulmaması için içerisine kağıt havlu veya gazete sıkıştırabilirsiniz.

Süet ayakkabınız tamamen kuruduktan sonra süet fırçası yardımıyla kurumuş kirleri yavaş yavaş fırçalayın. Fırçalama işlemini her zaman tek bir yöne doğru yapmalısınız. Aynı saçınızı tarar gibi fırçalayın. Fırçaladığınız halde üzerinde lekeler duruyorsa süet silgisinden faydalanabilirsiniz. Fazla bastırmadan süet silgisi ile lekeleri silmeye başlayın. Silme işlemini tamamladıktan sonra süet koruma spreyi sıkarak ayakkabı temizliğini sonlandırabilirsiniz. Tekrardan hatırlatmakta fayda görüyorum. Silme işlemi esnasında ayakkabının şeklinin bozulmaması için içine mutlaka kağıt havlu veya gazete kağıdı sıkıştırın.

Süet ayakkabınızın üzerinde gözle görülür herhangi bir leke parçası yoksa bile düzenli olarak ayakkabılarınızı silip temizlemelisiniz. Ayakkabılarınızı rafa / dolaba kaldırmadan önce fırça ile tek yöne doğru fırçalayıp koruyucu sprey sıkın. Ayakkabı kuruduktan sonra kaldırabilirsiniz.

Süet ayakkabının tüyleri kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde dökülür veya yüzeye yapışıp kalır. Ayakkabının tüylerini kabartmak için su buharına tutun. Su buharı ayakkabının nemlenmesini sağlayacaktır. Nemlenip kuruduktan sonra süet fırçası ile fırçalayın. Bu işlemin sonunda süet ayakkabınızın oldukça yeni gözüktüğünü göreceksiniz.

süet ayakkabı resmi

Süet ayakkabı temizliğinde bunlara dikkat

  • Ayakkabıyı ıslakken fırçalamayın. Oda sıcaklığında doğrudan güneş almayan bir noktada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz.
  • Fırçalama işlemini her zaman tek bir yöne doğru yapın.
  • Ayakkabıları güneş ışığından uzak tutun.
  • Yağmur veya çamurdan dolayı oluşan lekeleri silerken fazla bastırmayın.
  • Ayakkabıyı kuruturken veya fırçalarken içine mutlaka kağıt havlu veya gazete kağıdı koyun. Bu sayede şekil bozukluğunu önleyeceksiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Seyit Erkan dedi ki:

    Süet ayakkabıları temizlemek için Movi DryCleaner tavsiye ediyorum. Yağ lekeleri bile temizler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder