Havlular Nasıl Temizlenir?

Havlular Nasıl Temizlenir?

Koyu renkli olan havlular, açık renkli olan havlular kadar emici değillerdir. Koyu renkli olan havlular ilk ya da sonraki yıkamadan sonra renklerini atarlar bu nedenle de yeni olan havluları ayrı bir şekilde yıkayıp açık renkli olan çamaşır ya da havluların boyanmasını engelleyebilirsiniz.

Çok kirli olan havlularda mutlaka ön ıslatma ya da çamaşır makinesinde ön yıkama yapmalısınız. Havlulara hacim ile yumuşaklık kazandırabilmek için çamaşır yumuşatıcıları da kullanmanızda fayda vardır. Yumuşatıcıyı son durulama suyuna isterseniz ekleyebilirsiniz.

Yumuşatıcıyı fazla bir şekilde kullanmayın yani her yıkamada değil 2-3 yıkamada bir kullananın. Eğer yumuşatıcıyı her yıkamada kullanırsanız o zaman havlu kaygan bir hale gelebilir.

Havlu Emiciliğini Sağlamak

Özellikle kilo ile havlu aldığınızda bu havluların kalın tüyleri ya da sıkı dokusu olmasına rağmen bu havluların yeteri kadar emici olmadığını bilirsiniz. Bu tür havluların tüyleri oldukça düzgündür ve dokunduğunuzda hoş olmayan bir soğuk his verir. Çok daha emici olan havluların tüyleri ise gevşektir.
Yeni almış olduğunuz her türden havluları daha emici olmasını istiyorsanız havluları kullanıma almadan önce yıkamanız gerekir. Fakat buna rağmen her havlu bu yöntemle bile daha emici bir yapıya sahip olmaz.
Aşağıda vereceğimiz ipuçları ile yeni aldığınız havlunun yapısını çok daha emici bir hale getirebilirsiniz.

• 30 mili litre yani 2 yemek kaşığı epsom tuzlu olan soğuk suyun içerisinde devamlı olarak hareket ettirilerek en az 12 saat boyunca bekletilmelidir. Kullanılan su mutlaka bol tutulmalıdır. Daha sonra normal bir şekilde sıkılıp mümkünse deterjanlı olan soğuk suyun içerisinde yıkanmalıdır.
• Havlularınızı eğer mümkünse kurutucuda kurutmayın. Durulamanın ardına havluları çamaşır makinesinden çıkartıp düzgün bir şekilde ipe kuruması için asın. Bu kurutma tekniği çok daha iyi bir sonuç verecektir.
• Havlularınızı sık sık kullanmaya çalışın ve yukarıdaki gibi yıkayın. Havluların çok daha emici bir hal almaları en az 10 ila 12 yıkama gerektirebilir.
• Havluları daha emici bir hale getirmek için çamaşır yumuşatıcısı kullanmayın ve havluları kurutucuya koymamaya çalışın.
• Bunun dışında havluları sağanak yağmur yağdığı zaman ipe asmak ve hava yeniden düzeldiğinde de kurumasını beklemek çok faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. filmizle dedi ki:

    Havlu üzerinde ki lekeler benim için sorun teşkil ediyordu fakat verdiğiniz bu pratik bilgi hoşuma gitti. denemeye değer bir yöntem teşekkürler..

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder