İpek Ve Suni İpek Nasıl Temizlenir?

İpek Ve Suni İpek Nasıl Temizlenir?

İpek karışımlı ya da saf ipek olan kumaşlar sabun taneleri ya da sıcak suyun içinde deterjan ile yıkanarak temizlenmelidir. Bu türdeki kıyafetlerinizi büküp sıkarken ve ovalarken çok dikkat etmeniz gereklidir.

Bu tür giysileri her zaman için köpükte sıkmalısınız. Daha sonra kıyafetin üzerinde kalan deterjan ve köpük lekelerini çıkartmak için de giysiyi en az 2 veya 3 defa kadar durulamanız gerekir.

Eğer kıyafeti yıkadığınızda ipek kumaşın parlaklığı gidiyor ise giysiyi 2 yemek kaşığı kadar beyaz sirke ilave ettiğiniz soğuk suyun içinde durulayabilirsiniz. Aynı giysiyi yeniden yıkamadan önce mutlaka sirkeyi emdirme işlemine giysiyi tabi tutmanız gereklidir. Bunun için metal olmayan bir kabın içinde ve soğuk su ile birlikte giysiyi bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bu tür giysilerde ütüleme yaparken sıvı türde olan kola spreyini tüm buruşuklukların üzerine ve sadece hafif bir şekilde uygulayarak ütüleme işlemini yapmalısınız.

Suni İpek Nasıl Temizlenir?

Bu tür kumaşlar genellikle ipek, yün, keten ya da pamuklu türündeki kumaşları canlandırmak amacı ile kullanılırlar. Fakat suni ipek olan kumaşlar saydığımız bu kumaş türleri kadar dayanıklı olmadıkları için ıslatıldıkları zaman hemen incelmeye başlarlar.

Bu yüzden bu kumaşlar ıslak oldukları zaman kesinlikle sıkılmamalı ya da birbirlerine sürtülmemelidir. Bu tür kumaşlarda uzun süreli ve yoğun yıkamalar yapmaktansa sık sık ve kısa zamanlarda yıkama yapmayı tercih edin.

Suni ipek giysiler yani kumaşlar her zaman için ütü gerektiren kumaş türüdür. Bu ütüleme işlemi de daima kumaş yani giysi ıslak olduğu zaman yapılmalıdır. İsterseniz kuru olan giysiyi nemli ve temiz bir havlunun içerisine sarabilir ve bir süre giysinin tamamen ve eşit şekilde nemlenmesini bekleyebilir ve akabinde orta sıcaklıkta olan bir ütü ile ütüleyebilirsiniz.

Fakat ütüleme sonrasında dolaba asmadan önce birkaç dakika havalandırmayı ihmal etmeyin.

Ütüleme işlemini parlak olmayan ve parlak naylonlara uyguladığınızda küçük bir hatırlatma yapmak isteriz. Bu tür parlak ve parlak olmayan naylon kumaşlarda ütüleme işlemi her zaman için ters taraflarından yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder