İPUÇLARIM

Ferah Ve Mis Kokan Evler İçin Ne Yapmalı?

Ferah Ve Mis Kokan Evler İçin Ne Yapmalı?

Özellikle hanımlar, evlerinin mis gibi kokmasını çok ister. Ama evimizin nasıl uzun süreli ferah ve mis gibi kokmasını sağlayabiliriz ki? Aslında cevap çok basit, evimizin özellikle önemli günlerde, yani misafir ağırlayacağımız günlerde, mis gibi kokmasını ve başkalarının evinden farklı daha güzel ve ferah kokmasını istiyorsanız, yapmanız gereken birkaç küçük püf noktasını öğrenmeniz yeterlidir. Hali hazırda temiz olan fayans ya da ahşap yer tahtalarınızı, sade ve temiz suyun içine kullanmadığımız bir parfümü seçip, kovanın içine birkaç damla damlatın. Parfüm damlattığınız su ile tüm evinizi kökten uca iyice silin. Ve mümkünse hemen kapı pencere açıp evi havalandırmayın. Böylece evinizin derinlemesine parfüm koktuğunu görünce siz bile şaşıracaksınız. Ama unutmayın bu işteki püf noktası, evi silmeden önce evinizi havalandırın ve evinizi sildikten sonra ise, misafirleriniz gelene kadar kapı pencere açmayın.

Evinizin Kokusu Huzur Versin

Kim evinde huzur kokusu istemez ki? Eminim herkes evine girdiğinde günün stresini geride bırakıp, huzurlu bir şekilde evlerinde vakit geçirmek ister. İşte evdeki bu huzur havasını yaratabilmek için ihtiyacımız olan şey vanilya, lavanta veya turunçgillerdir.

  • Eviniz için gereken huzur kokusuna öncelikle karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü her farklı koku, her insanda farklı hisler uyandırır. Vanilyalı oda spreyleri veya vanilya aromalı mumlar evinizde aşırı huzur havası estirir. Eğer mümkünse dış kapıdan girişte vanilyalı büyük mumlar, özellikle büyük ve yerde duran mumlar çok daha fazla işe yarayacaktır. Çünkü kapıdan ister siz girin, isterseniz arkadaşlarınız, mum yanmasa dahi kokuyu fark edip sakinleşeceklerdir.
  • Eğer evinizde huzurdan çok mutluluk hissinin kokusunu duymak istiyorsanız onunda kolayı var. Bunun için ihtiyacınız olan şey, turunçgillerdir. Hoşunuza giden bir turunçgili seçip, örneğin portakal kabuğunu masanızın üzerine koyup yanında sade yani hiçbir koku barındırmayan beyaz bir mum yakarsanız, tüm evinizde şenlik havasının estiğini göreceksiniz.
  • Peki ya rahatlık hissi için ne yapmalı? Bununda hızlı ve etkili yolu, hemen boş bir sprey şişesi bulmak, içine kaynar su doldurmak ve kaynar suyun içine lavanta yaprakları atmaktır. Elde edeceğiniz bu tamamen doğal oda spreyi ile istediğiniz odaya lavanta rahatlığını taşıyabilirsiniz.
  • Pekiyi ya kötü kokular diyeceksiniz. Yemek kokuları ya da farklı nedenlerden evinizin içine yayılan kötü kokuları yok etmenin bir yolu olmalı değil mi? Bunun sırrı aslında çok basit. Yapmanız gereken evinizde sürekli bir miktar tarçın bulundurmanızdır. Evde istemediğiniz bir koku hissettiğinizde biraz tarçını bir miktar şeker ilave ederken tavada ağzını kapatmadan iyice kavurun ve bırakın evdeki kötü kokular tarihe karışsın.

evinizin Kokusu Huzur Versin

Izgaranın Kokusu Dert Değil

Sadece evin içindeki kokular değil, evdeki sürekli kullandığımız bazı mutfak malzemeleri de sürekli kötü kokuları yüzünden ev hanımlarının canını sıkmıştır. Özellikle de ızgara kokuları. Ne zaman yeni bir yemek yapmaya kalksak, ızgara kokuları yüzünden çok uğraşırız. Aslında bu tür bir sorunun çaresi biraz un ve bir ovma telinden ibarettir. Kötü kokan ızgaranızı alın ve biraz un ile iyice ovun daha sonra unlu ızgaranızı bir güzel bulaşık deterjanı ile yıkayın. Kuruyunca kötü kokularında yok olduğunu göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.