İPUÇLARIM

GÜL FİDANI DİKİMİ NASIL YAPILIR?

GÜL FİDANI DİKİMİ NASIL YAPILIR?

Başarılı bir bahçe düzenlemesinde ilk olarak akla gelen çiçek güllerdir. Eski zamanlardan bu yana güller sanat eserlerine bile konu olacak güzelliği ile asil bir çiçek olarak nitelendirilmiştir. Bu yüzden bahçemizdeki rengarenk güllerin kokusuyla geçireceğimiz keyifli zamanların hayali bile yüzümüzü gülümsetmeye yeter.

Güller sanıldığı gibi bakımı zor çiçekler değildir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdürler. Onları dikip yetiştirmek için özel bir botanik bilgisi de gerekmez. Bu konudaki önemli detay hangi toprak için hangi gül fidanının daha ideal olduğudur. Örneğin yediveren gülleri her toprak türü için uygundur ve sürekli çok sayıda açtığı gülleriyle bahçenize daimi bir renk katar.

Gül fidanlarının dikimine en uygun zaman Mart ayıdır. Bu ayda dikeceğiniz gül fidanları için 30-40 cm civarında bir çukur açmalısınız. Köklerin kesinlikle dışarıda kalmaması gerekiyor. Fidanı dikmeden önce toprağın en dibine gübre ve mineral karışımı dökmelisiniz. Gülü bunun üzerine yerleştirip toprağı kapatarak suladığınız taktirde gübre ve mineraller köklerden direk olarak alınır. Bu sayede gül daha güçlü biçimde tutar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.