Yer Döşemeleri Üzerinden Leke Nasıl Çıkartılır?

Yer Döşemeleri Üzerinden Leke Nasıl Çıkartılır?

Diğer yüzeylerde olduğu gibi yer döşemelerinde meydana gelen lekelerin kuruması beklenmemelidir. Çünkü kurumayan lekeler kuruyup işleyen lekelere göre çok daha kolay bir şekilde yüzey üzerinden temizlenir.

Cilalı ya da cilasız tahta yer döşemeleri kullanılmış olan evlerin havası diğer evlere göre çok daha sıcaktır ayrıca tahta yer döşemeleri çok daha sağlıklıdır.

Cilasız Tahta Döşemeliklerden Leke Çıkartma

• Bu döşemeliklerden yemek ve yağ lekesini çıkartmak için sabunlu sıcak su ile yüzeyler iyice silinmeli ya da fırçalanmalıdır.
• Cilasız tahta yüzeylerdeki yağlı boya lekesini çıkartmak için tiner, terebentin esansı ya da neft kullanılarak bu döşemelikler silinmelidir.
• Asfalt ya da katran lekesini yüzeyden çıkartmak için yüzey benzen, benzin ya da karbon tetraklorür ile iyice silinmelidir.
• Cilasız tahta yüzeylerden plastik badana veya kireç lekesini çıkartmak için yüzey su veya sabunlu su ile fırçalanmalıdır.
• Tahta yüzeylerden meyve suyu, kahve, içki, çay ya da meyve lekesini çıkartmak için yüzey ilk önce ıslak temiz bir bez ile lekeli olan bölge silinmelidir. Sonrasında sabunlu sıcak su ile yüzey fırçalanmalıdır. Eğer yüzey üzerinde lekenin rengi kalır ise ilk önce sulandırılmış olan çamaşır suyu ile silinip sonrasında yüzey durulanmalıdır.
• Mürekkep lekesini çıkartmak için yüzeyi ıslak temiz bir bezle kaba kirinin alınması için silin. Sonra sabunlu sıcak su ile iyice fırçalayın. Eğer yüzey üzerinde mürekkep lekesi rengi kalır ise sulandırılmış çamaşır suyu ile fırçalayın.

Cilalı Tahta Döşemeliklerden Leke Çıkartma
Cam veya parke ya da cilalı tahta yüzeyler üzerinde lekeler ya da kirler bu yüzeylerin dokularına kadar işleyemezler ve bu yüzeylerin üzerinde yüzeysel olarak kalırlar. Yani leke ve kirler bu yüzeylere derinlemesine işleyemezler. Cilalı tahta döşemelik yüzeyler üzerindeki lekeler temiz ıslak bir bez ya da arap sabunu yardımı ile silinip ardına temiz yumuşak bir bez ile kurutularak temizlenebilir. Parke veya cam ya da cilalı tahta yüzeylerin hem bakımında hem de temizliğinde kesinlikle kimyasal hiçbir madde kullanılmamalıdır.

Özellikle cilalı tahta döşemelikleri uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız bu yüzeyler üzerinden lekeleri ve kirleri çıkartırken mutlaka hangi lekeyi nasıl temizleyeceğini bilmeli ve kesinlikle bu yüzeyler üzerinde ağır kimyasal maddeler kullanmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder