İPUÇLARIM

Ayak ve El Terlemesi Nasıl Önlenir ?

Ayak ve El Terlemesi Nasıl Önlenir ?

Normal şartlar sağlandığında vücut ısısı bir denge halinde seyreder. Vücut aşırı ısınmaya başladığında tekrar ısıyı dengede tutabilmek için vücut terlemeye başlar ve ısıyı düşürür. Nefes almak nasıl normal bir olay ise terlemede aynı oranda normaldir. Her ne kadar bazı kişiler “ben terlemiyorum ki” dese de hepimiz az yada çok terleriz. Çok terleme sonucu eller ve ayaklarda önce nem sonra ter hissedilir. Ayak ve el terlemesi aşırı terleme sonucu meydana gelir.

Tüm insanlar doğduktan 7-15 sonra terlemeye başlar ve bu normal bir olay olarak devam eder ancak bazı kişiler aşırı terler. Aşırı terleme insanı rahatsız ettiği gibi sanıldığının aksine sadece sıcak havalarda gerçekleşmez. Yemek yediğinizde, aşık olduğunuzda yada korktuğunuzda terleme gerçekleşir. El ve ayak terlemesine karşı nasıl önlem alabilirim, ne yapabilirim diye soracak olursanız;

Terleyen yerleri tuzlu su ile yıkamak, sirkeli su içerisinde bekletip yıkamak iyi geldiği gibi ılık duş da fayda sağlar. Ayrıca terleyen yerlere ter önleyici sprey sıkabilirsiniz. Bunları uygulayarak terlemeye karşı önlem alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sultan dedi ki:

    Elerim cok terliodu gerekli çözüm ameliyat

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.