İPUÇLARIM

Lezzetli Reçel Yapmanın Püf Noktaları Nedir ?

Lezzetli Reçel Yapmanın Püf Noktaları Nedir ?

Yaz kış ayırt etmeksizin kahvaltı sofralarının en sevilen tatlı besinidir reçeller. Reçel olmadan kahvaltı sofrası eksik gibidir. İncir, kayısı, vişne, şeftali, ahududu, böğürtlen, gül, portakal, kızılcık, greyfurt, elma, armut, üzüm, mandalina kabuğu, kestane, karpuz, ayva, amber ve çilek aklımıza ilk gelen ve bilinen reçel türleridir. Görünüşü, tadı, kıvamı ve kokusu yerinde bir reçel yapmak için ise bir takım püf noktaları önem arz ediyor. Bu yazımızda bunlardan bazılarını, daha doğrusu en önemlilerini sizinle paylaşacağız. Gelin hep birlikte reçel yapmanın inceliklerine göz atalım.

Reçel Yapmanın İncelikleri Nelerdir ?

Reçel yapımında kullanacağınız meyvelerin tatlı veya ekşi oluşu önemlidir. Vişne, erik, greyfurt ve portakal gibi ekşi meyvelerde az, çilek, kayısı, incir, böğürtlen ve şeftali benzeri tatlı meyvelerde çok şeker kullanılır. Daha doğrusu ekşi meyvelere oranla şeker miktarı daha fazladır. Reçelin dibinin tutmaması için kaynatmak için kullandığınız tencerenin dibine cam bilye atabilir; köpürmesini önlemek için hafiften içerisine tereyağı ilave edebilirsiniz.

Reçel Yapımında Kullanılacak Meyveler;

Kullanacağınız meyvelerin çürük, ezik, patlak, kırık, çıkık olup olmamasına dikkat edin. Reçelde mümkün olabildiğince sert, sağlam, taze, tam olarak olgunlaşmamış meyveleri tercih edin. Bu “tam olgunlaşmamış”dan kastım meyvenin ezilip parçalanmasıyla alakalı bir durum. Mesela kayısı reçeli yapacaksanız hafif yeşil kayısıları tercih edin. Tam olgun, tam tadında kayısıları bırakın siz elinizde yiyin, onlardan reçel yapmayın. Çünkü pişme esnasında olgun meyveler iyice parçalanacak, ezilecek büzülecek.

Reçel Yapmanın Püf Noktaları;

 • Reçelin şeker miktarını kullanacağınız meyveye göre ayarlamanız gerekir. Tatlı meyvelerde az, ekşi meyvelerde ise biraz daha fazla şeker kullanmalısınız.
 • Reçelin kıvama gelip gelmediğini reçelin akışkanlığı ile anlayabilirsiniz. Reçel iplik iplik süzülüyorsa olmuş demektir. Ayrıca suya damlatacağınız bir kaç damla reçel dağılmadan duruyorsa da kıvama gelmiş demektir.
 • Kışa saklayacağınız reçelin ilerleyen zamanlarda şekerlenmesini istemiyorsanız, şekeri mutlaka limon tuzuyla veya limonla kestirmelisiniz.
 • Reçel yapımında kullanılacak meyvelerde en ufak bir çürük dahi bulunmamalı, sağlam olanlar tercih edilmelidir.
 • Reçel kaynarken karıştırılmaz. İlla karıştırmanız gerekiyorsa tahta kaşık ile hep aynı yönde çevirerek karıştırabilirsiniz. Ama siz yine de karıştırmama özen gösterin.
 • Reçelin köpüğü pişerken alınmaz. Reçel piştikten sonra kevgir yardımıyla oluşan köpüğü alabilirsiniz.
 • Reçel soğumadan kavanoza doldurulmalıdır. Reçelin kavanozda kapağı açık bir şekilde soğuması gerekir. Soğurken kavanozun üzerine peçete kapatabilirsiniz.
 • Reçel yapıldıktan sonra iyice kurulanmış kavanozlar kullanılmalı, kavanoz tam olarak doldurulmalıdır.
 • Reçel kavanozunun kapağı yapılan reçele göre ya çok sıcakken yada soğuduktan sonra kapatılmalıdır.
 • Reçel kavanozlarını ışık görmeyen, serin ve havadar bir ortamda muhafaza etmelisiniz.
 • Kayısı reçeli yaparken dilerseniz kayısının bademlerinden de aralara serpiştirebilirsiniz.
 • Bazı marmalet veya reçellerde kullanılan vanilya, tencere ateşten indirildikten sonra pişen meyveye ilave edilir.

En Güzel Reçel Hangi Meyveden Olur ? Bu konuyu biraz kişisel yazacağım. Şahsen ben incir reçelini sevmiyorum çünkü çok tatlı oluyor. Çilek reçelini iyi yapabilen bir kişi olunca seviyorum yoksa bu da ezilerek dağılıyor ve çok tatlı oluyor. Benim için en güzel reçel portakaldan, mandalina kabuğundan, böğürtlenden, vişneden ve bir parça da gülden oluyor. Dikkat ettiyseniz hemen hemen bütün saydıklarım ekşi meyvelerden oluşuyor. Reçel dediğin -bana göre- ekşi meyveden oluyor. Pişerken içine katılan şeker tadını dengeler ve enfes bir lezzet ortaya çıkar. Özellikle vişne ve portakal reçeli vazgeçilmezdir benim için.

Reçel Çeşitleri Nelerdir? Hangi Meyvelerden Reçel Yapılır? Amber, Ananas, Armut, Ayva, Ahududu, Böğürtlen, Çilek (tavsiye edilir), Dağ Çileği, Domates, Elma, Erik,Gül (tavsiye edilir), Greyfurt, Frenk Üzümü, Frambuaz, İncir, Karpuz, Kabak, Kayısı, Kestane, Koruk, Kızılcık, Mandalina (tavsiye edilir), Mandalina Kabuğu (tavsiye edilir), Patlıcan, Portakal (tavsiye edilir), Portakal Kabuğu (tavsiye edilir), Şeftali, Üzüm, Vişne (tavsiye edilir)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. harç teknesi dedi ki:

  Canım çekti püf noktalarını iyiki vermişsiniz akşam yapacağım

 2. Pratik yemek tarifleri dedi ki:

  gerçektende çok güzel anlatmışınız.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.