Evde Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Hazırlanır?

Evde Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Hazırlanır?

Evde günlük hayatımızda gerek evi temizlemek, gerek saçlarımızı boyamak, gerekse ev haşerelerinden kurtulmak için kullandığımız temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri ve kimyasal ilaçlar hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını tehdit edebilir.

Bahsettiğimiz bu sağlık sorunları kimi zaman oldukça çabuk bir şekilde kendisini gösterebildiği gibi kimi zaman da yıllar sonra ortaya çıkabilecek olan kanser türü hastalıklara da neden olabilir. Marketlerde satın almış olduğunuz birçok temizlik ürününün üzerinde bu ürünün zehirli olduğu veya kendinizi nasıl kurmanız gerektiği konusunda hiçbir bilgi yer almaz.

Eğer dikkat ederseniz bazı ürünlerin üzerinde büyük harflerle dikkat yazısı veya çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde saklayınız yazısı yazar. Aslında bu tür yazıları gördüğünüz zaman bu ürünü satın almamanız gerektiğini anlamış olmalısınız. Fakat birçok ürünün üzerinde genelde hiçbir açıklama veya uyarı olmadı için bu ürünleri rahatlıkla ve sürekli olarak kullanırsınız. Herhangi bir ürünün üzerinde herhangi bir açıklama olmaması bu ürünün sağlık açısından güvenli olduğunu işaret etmez.

Zehirli olan bir ürün çok keskin bir şekilde kokar ayrıca gözünüzü sulandırır, göğsünüzde ağrı hissetmenize sebep olur ve ağzınızda çok kötü bir tat bırakır. Tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı evinizdeki hijyeni sağlamak için en iyi yol kimyasal madde içermeyen doğal temizlik ürünlerini kullanmaktır.

Unutmayınız ki su ile temizlik yapmak zararlı kimyasal maddeleri kullanarak temizlik yapmaktan hem çok daha iyi hem çok daha güvenli hem de çok daha ucuzdur.
Doğal temizlik maddeleri ile çok daha yoğun bir şekilde hijyen sağlayabilmek için temizlenmesi gereken bölgeyi ovmadan önce çok iyi bir şekilde ıslatmaları ve bunun dışında temizlenmesi gereken bölgedeki kir ve yağ izlerini spatula ya da fırça türündeki araçları kullanarak temizlemeniz gerekir.

Bu temizleme yönteminin çok daha etkili olabilmesi için isterseniz sabun kullanabilirsiniz. Çünkü sabun kullandığınız deterjanlardan çok daha iyi bir temizleyicidir. Sabunun petrolden elde edilmeyen bir temizleyici olmasının yanı sıra suya zehirli madde salmayan bir temizleyicidir.

Evde düzenli bir şekilde yüzey temizliği yapmak için çamaşır sodası ya da boraks kullanabilirsiniz. Mutfaktaki yağların temizliği için limon suyu veya sirkeye güvenebilirsiniz. Bahsettiğimiz bu temizleyiciler oldukça güvenli temizleyicilerdir. Bu temizleyiciler soğuk saklama alanı gerektirmeksizin oldukça kolay bir şekilde saklanabilir ve kolay kolay bozulmazlar. Fakat siz yinede her ihtimale karşı ürünleri çocuklarınızın gözleri önünden uzak tutun.

Evde Temizlik Ürünleri Nasıl Hazırlanır?

Çok Amaçlı Temizleyiciler: Evde çok amaçlı doğal temizleyici hazırlamak için iki çay kaşığı kadar boraks, bir çay kaşığı kadar sıvı sabun, bir bardak kadar sıcak su ile bunun yanında yağları düzgün bir şekilde temizlemek için çeyrek bardak kadar sulandırılmış beyaz sirke veya çamaşır sodası bir arada karıştırılarak kapalı bir şişede saklanmalıdır. Hazırladığınız bu doğal temizlik ürününü kullanmadan önce mutlaka çalkalamayı unutmayın. Hazırlamış olduğunuz bu temizlik ürününü döşeme, halı, mutfak tezgâhları, soba, duvar ve ocakları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Cam Temizleyici: Evde cam temizleyicisi hazırlayabilmek için bir bardak kadar temiz su, çeyrek bardak kadar sirke veya limon suyunu karıştırın ve bu karışımı temiz bir sprey şişesinin içine koyun.

Çamaşır Kolası: Evde çamaşır kolası hazırlayabilmek için biraz mısır nişastası, yarım litre kadar soğuk su ile birlikte karıştırılarak temiz bir şişeye konur. Hazırlanmış olan bu karışım tamam çözülene kadar şişe iyice çalkalanır ve şişe su ile doldurulup tekrar çalkalanır.

Temizlikte kolay bir şekilde kullanmak için şişenin ağzına mümkünse delikli bir kapak takılır. Hazırlanan bu karışım temiz çamaşırlara serpmek suretiyle kullanılır. Temiz çamaşıra, çamaşır kolasını serptikten sonra çamaşırları bir süre kurumaya bırakın.

Yüzey Dezenfektanı: Evde yüzey dezenfektanı hazırlamak için sadece yarım bardak kadar boraks ile 2 litre kadar sıcak su karıştırılır. Sıcak suyun içinde borak iyice eritilir ve temizlemek istediğiniz yüzeye temiz bir bez veya temiz bir sünger ile silerek boraks uygulanır. Sonrasında sıcak su ile iyice durulama yapılır. Yüzey üzerinde küfün gelişmesini engellemek için yüzeye uygulamış olduğunuz boraksı iyice yıkamayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder