İPUÇLARIM

Haşere İlaçları Nasıl Kullanılır? Bölüm 5

Haşere İlaçları Nasıl Kullanılır? Bölüm 5

Eğer aradığınız ilaç bu yazıda yok ise lütfen bu konu ile ilgili yazımızın diğer bölümlerini inceleyin.

Jacutin

Bu ilacı mayi, toz ve tablet türleri bulunmaktadır. Bu ilaç özellikle çiftliklerde ve evlerde de pire, bit, hamam böceği, tahta kurusu, güve ve sinek gibi haşerelere karşı kullanılan bir ilaçtır.

Bu tabletler uygun bir kabın içerisine konur ve hafif bir şekilde ıslatılır. Bu ıslatma sonucunda ilaç erir ve buhar halini alır. Bu ilacı uygulayacağınız zaman hem kapı hem de pencereler kapatılmalıdır.

Güve sorununuz var ise uygulama sırasında bavullar ve elbise dolapları açık bir şekilde tutulmalıdır.

Güve, sivrisinek ve sineklerin yok edilmesi için 50 m3 boyutundaki bir oda için 1 tablet ilaç yeterli olacaktır.

Uzun bir süredir evinizde olan ve yuvası bulunan hamam böceği ve pire gibi zararlılarda kullanacağınız zaman 8 ila 10 tablet kadar kullanmanız gerekebilir.

Tahtakuruları için ise 20 küçük tablet ya da 1 tane büyük tablet kullanabilirsiniz. Eğer oda 50 m3 ise 2 büyük tablet kullanmanız gerekebilir. Ancak 1 tabletten fazla kullandığınız zaman odada bulunmamanız iyi olur.

Bu uygulamadan önce mutlaka besinler ve akvaryum ve evcil hayvanlar oda içinde tutulmamalıdır. İlaçlama sonrasındaki 3 gün boyunca da (en az) odaya besin ya da akvaryum veya evcil hayvanlar geri konmamalıdır. Unutmayın bu ilaç uygulaması sırasında ne kuş ne de civcivler oda içinde bulunmamalıdır.

Uygulayacağınız bu ilaç besinlerin ne tadına ne de kokusuna herhangi bir etkide bulunmaz. Ancak yüksek dozlarda kullanıldığı zaman mutlak suretle oda içinde besinler tutulmamalıdır.

Tahtakurularını temizlemek için kullanacağınız zaman odayı 3 saatten önce kesinlikle havalandırmayın. Yani uygulama sonrasında oda en az 3 saat boyunca kapalı bir şekilde tutulmalıdır.

Düşük hava ısısında tahtakuruları saklandıkları için kış zamanında ilaçlama yapılacağı zaman eğer mümkünse oda içinde soba yaktıktan sonra ya da oda iyice ısıtıldıktan sonra odaya ilaçlama uygulanmalıdır. Kış zamanlarında yine aynı yollar izlenmeli ancak 2 haftada bir defa bu ilaç uygulaması yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.