LCD Monitör Ve Televizyon Nasıl Temizlenir?

LCD Monitör Ve Televizyon Nasıl Temizlenir?

LCD monitör diğer monitörlere göre çok daha hızlı bir şekilde tozlanmaya başlar. Bu yüzden siz daha fark etmeden görüntüde bulanıklaşma ve bozulma başlar. Ayrıca lcd monitörlerin üst tabakaları sanılanın aksine kesinlikle cam değildir. Bu yüzden de çizilme konusunda çok dikkat edilmelidir.

LCD Monitör Temizliği

Lcd monitörünüz ister laptop isterse de televizyon ekranı olsun aklınızdan kesinlikle çıkmaması gereken ilk şey lcd monitörünüzü amonyak türündeki yüksek yakıcılığa sahip temizleme maddeleri ile temizlememektir. Bu yüzden de evde bulunan sıradan temizleme ürünleri ile asla monitörünüzü temizlemeyin.

Monitörü temizlemek için yumuşak dokuya sahip ve tamamen pamuklu bir bezi özel olarak ayırabilirsiniz. Ancak monitörleri temizleme de mikro fiber bezlerin üstüne bir bez türü yoktur. O yüzden piyasadan mikro fiber temizleme bezini sadece birkaç lira karşılığında temin edebilirsiniz. Eğer evde pamuklu bez ya da mikro fiber bir bez yok ise ve hemen ekranı temizlemeniz gerekiyor ise o zaman eski gözlük temizleyici küçük bezlerden yararlanabilirsiniz. Bu bezler pek fazla bilinmese de hem pamuklu bezden hem de mikro fiber bezlerden çok daha derinlemesine bir temizlik sağlarlar.

Ekranlarınızı temizledikten sonra isterseniz yeniden tozlanmasını da geciktirebilirsiniz. Bunu sağlamak için temizleme sırasında anti statik içeren temizleme sıvısından faydalanabilirsiniz. Fakat bu sıvıların tozlanmayı tamamen engellediğini sanmayın. Bu sıvılar tozlanmayı sadece geciktirir. Buna rağmen bu özel sıvılar monitör üzerinde ne bir tüy ne de bir kıl bırakır.

Hangi uygun temizleme sıvısını seçerseniz seçin kesinlikle sıvıyı monitöre direk olarak uygulamayın. Onun yerine temizleme bezine yeteri kadar dökün ve bez ile monitörü silin.

Ekranı temizlerken kesinlikle bezi ekrana doğru güçlü bir şekilde bastırmayın. Temizleme işlemini sadece dairesel hareketler çizip nazik bir şekilde yapın.

Temizleme işleminden sonra ekranı herhangi bir ıslaklık ya da nem kalmaması açısından kontrol edin.

Eğer temizleme işleminde mikro fiber bez kullandıysanız bu bezi de sadece temiz su ile yıkayıp kurutabilirsiniz.

Monitör temizliği her zaman için monitör kapatıldıktan sonra yapılmalıdır ve monitörleri temizlemek için kullandığınız bezlerde deterjan ile yıkanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder