Keycdn Ayarları Nasıl Yapılır?

Cdn servisi sitemizdeki, sunucuya yük olan dosyaları, sitenizi ziyaret eden kişilere en yakın sunucudan göstererek. Sitenizin yükünü azaltan bir servistir. İpuçlarım olarak keycdn servisini kullanmaya başladık ve çok memnun kaldım.
Cdn sunucusu olarak bir çok firma var lakin aralarında en çok beğendiğim Keycdn oldu. Bu firmanın en büyük özelliği sitenizin trafiği ne kadar ise o kadar para talep etmeleridir. Küçük bir site sahibi aylık ödeme yapmak yerine kendi harcadığı trafik kadar ödemesi daha mantıklı değil mi sizce?

Keycdn ücreti ne kadar?

Dediğim gibi sitenizin aylık trafiği ne kadar ise o kadar ödeme yapacaksınız. Aşağıdaki tablodan 3 aşağı 5 yukarı sitenizin giderini hesaplayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, siteniz bir ay boyunca 100 GB veri harcadı. Onu 0,04 Dolar ile çarpın. Kısaca 100GB trafik 4 dolar gibi ufak bir ücret oluyor.

Ödeme yolları olarak kredi kartı ve paypal kullanıyorlar. Bir çok firmanın nazarına en az ödeme sınırları 29 dolar.

Ücretsiz kullanmak mümkün müdür?

Keycdn 1 aylık ücretsiz deneme imkanı sunmaktadır. Öncelikle yeni bir üyelik almamız gerekiyor. Keycdn üye ol.

Üye nasıl olunur?

Üyelik işlemleri basit ve kolaydır. Buraya e-mail adresinizi doğru veriniz. Size onaylama kodu yolluyorlar. Ben üye olurken hotmail servisi olan bir eposta kullandığım için, spam dosyama düşmüş. Sizde email göremezseniz spam dosyasına bakınız. Üyelik aldınız ve onayladıktan sonra panele giriş yapınız. Şimdi sitemizi eklemeye başlayalım.

Keycdn site nasıl eklenir?

Panelden zonesi tıklıyoruz. Ordan new zone butonuna tıklayıp sitemizi eklemeye başlıyoruz.
Screenshot_2

Bu kısımda kırmızı yaptığım yerlere sitenizin adı ve adresinizi ekleyin. Diğer ayarlar olduğu gibi kalsın. SAVE tuşuna basıp ayarlarınızı kaydedin.

keydcn zone ekleme

Yaklaşık 5 dakika bu işlem sürebiliyor. İşlem bitmediği için alttaki resimdeki gibi sarı bir uyarı (deploying) gösterecek. Tarama işlemin ardından status bölümünüz active olarak görünecektir.

keycdnzones ayari

Zone URL yazan bölüm sizin cdn sunucunuz oluyor. İsterseniz onu kullanın isterseniz kendi site adınız ile kullanın. cdn.siteadi.com şeklinde kullanmak istiyorsanız. Panelin izden Zonealiases bölümüne giriniz. zonealiases


New Zonealiases
tıklayarak yeni zone ekliyoruz. Bu kısma sitenizin adınca bir subdomain uzantısı ekeceğiz.

Şimdilik cpanelinize filan girmeye gerek yok bu şekilde cdn.siteadi.com şeklinde ekleyip ADD tıklayın.

zonealiekleme

Bu işlemin ardından sunucumuza bağlanıp cpanelinize girmeniz gerekiyor. Buraya eklediğimiz gibi sunucumuzada zone eklemeliyiz. Bize keycdn verdiği Zone URL kısmındaki linkte lazım. Kendi kurduğumuz cdn.siteadi.com uzantısını Zone URL kısmındaki linke yönlendireceğiz. Zone urlnizi bulmak için panelden Zones bölümüne geçin.1zoneurl

Cpanele giriş yaptıktan sonra yeni zone eklemek için Simple Zone Editor kısmına giriş yapınız.

zone editor

Add a CNAME Record kısmındaki Name bölümüne cdn yazın. Bende ekli olduğu için otomatik uzantıda geldi. siz sadece cdn yazın. CNAME kısmına keycdn’in verdiği Zone URL kısmındaki linki ekleyip kaydedin.

Önemli bilgi: Kurmuş olduğunuz yeni uzantının aktif olması için 4-5 saat süre geçebiliyor. Tüm bilgileri doğru verdiyseniz, tek yapmanız gereken beklemek artık. cdn.siteadi.com olarak yaptığınız linki arada sırada bakın çalışana kadar bekleyin.

addzone

Cloudflare servisini kullananlarda kullanabilir mi?

Cloudflare servisini kullanan bir siteniz var ise keycdn’yide kullanabilirsiniz. Yanlız cpanelinden eklediğimiz zone ayarı gibi cloudflare’de eklememiz gerekiyor. Cloudflare panelinden dns ayarları kısmına giriniz. Resimdeki gibi CNAME seçip sadece cdn yazınız. 3. kırmızı kutunun olduğu bölüme keycdn’nin verdiği linki ekleyin. cloudzone ekleme

Bittiği zaman alttaki resim gibi görünmeli. Bu kısımdaki en önemli yer, sağ tarafdaki buluta benzeyen butonun o şekilde olmasıdır. Sizde turuncu renkteyse onun üstüne tıklayın.

cloudzone ekleme2

Yukarıda belirttiğim gibi yeni eklediğimiz zonenin çalışması 4-5 saat sürebilir sabırla bekleyiniz.

WordPress’e nasıl ekleyeceğiz?

Keycdn bunun için bir eklenti yapmış. Kurulumu ve ayarları oldukça basittir. Sitenizde WP Fastest cache gibi bir eklenti kullanıyorsanız. O kısımlardan da ayar yapmanız gerekiyor.

Öncelikle keycdn wp için yaptığı eklentiyi indirip kuralım. CDN Enabler – WordPress CDN Plugin eklentisini indirmek için tıklayınız. İndirip sitenize kurduktan sonra ayarlar kısmına girin.

Ayarlar bölümüne kurmuş olduğunuz http://cdn.siteadi.com linkinizi eklemektir. Link eklenirken kesinlikle sonunda / işareti olmasın. Ayarları kaydedin ve sitenizi kontrol edin. Yalnız kurmuş olduğunuz cdn.siteadi.com uzantısının zone ayarların oturduğundan ve çalıştığından emin olmadan bu işleme başlamayın.wpadmin ayarlari

WP Fastest cache eklentisine nasıl eklenir?

İpuçlarım WP Fastest cache eklentisini kullandığı için onu anlatacağım. Siz başka bir cache eklentisi kullanıyorsanız ve yardıma ihtiyacınız olursa lütfen yorum atınız. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

WP Fastest cache ayarlarından cdn kısmına girin. Buradan Keycdn bölümünü tıklayıp next tuşuna basın.1cache ayarlari

Bu bölüm önemli. Siteniz için kurduğunuz cdn.siteadi.com ve site adresinizi eklerken ayni resimdeki gibi yapıp next butonuna basarak tüm işlemleri bitirin.

12cache ayarlari

Tüm işlemler bitti. Şimdi çalışıp çalışmadığını anlayalım. Sitemizin ana sayfasına girin ve kod kaynağına bakın diyerek kontrol edebilirsiniz. Kodlarınızın arasında resimler, stile dosyası vs bir çok dosyanın sizin kurduğunuz cdn.siteadi.com adresinden çalıştığını görüyorsanız sorunsuz kurulum olmuştur.10cache ayarlari

Takıldığınız yerler olur ise yorum yazın yardımcı olalım.

28 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.