İPUÇLARIM

Fildişi eşyayı parlatma ve temizleme yöntemleri

Fildişi eşyayı parlatma ve temizleme yöntemleri

Evin en gösterişli objelerinin materyali olan fildişlerinin parlaması kadar göze hoş görünen bişey olamaz. Salonunuzun en güzel köşesinde durmayı hak eden bu objelerin solmuş ya da kararmış halleri, eminim sizin içinde hiçbir anlam ifade etmiyordur. Özel olarak üretilmiş herhangi bir kimyasal maddesi de bulunmadığı için fildişlerinizi temizlemek adına her yolu deniyorsunuzdur.

Tabii ki böylesine önemli bir hammaddeden yapılmış olan objelerinizin temizliği, bu konudaki bir usta tarafından yapılmasını tercih etmeniz ilk önerilerimiz arasında olmalı. Fakat böyle bir durumla uğraşmamak veya kendi temizlik yönteminizi kullanmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda yapacağınız ama fildişleri hassas olduğundan dolayı dikkatli olmanızı gerektirecek işlemler var.

Fildişi eşya nasıl temizlenir?

  • Bunlardan biri; çamaşır suyunun içine bir miktar amonyak karıştırarak hazırlayacağınız karşımı söz konuzu obejelere ovarak uygulamanızdır. Bu noktada çok dikkatli olmalısınız, çünkü objelerinizin zarar görmemesi açısından her birini tek tek yaparak işlemi uyguladıktan sonra hemen suyla durulamalısınız. Ayrıca zehirlenmenizde söz konusu olabileceğinden, hazırladığınız karışıma çok fazla maruz kalmamalısınız.
  • Daha az tehlikeli olan başka bir yöntemde de, 1Lt suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat tozu ekleyin. Suyun içindeki karbonat çözülene kadar karıştırınız. Sonra bir diş fırçası yardımıyla fildişi objeleriniz parlatana kadar uygulayarak işlemi tamamlayınız. Her ne kadar ilk yöntem kadar etkili olmasada tabiki ikinci yöntem hem sizin sağlığınız hem de objelerinizin hassasiyeti konusunda tehlikesi daha az bir yöntem.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yavuz dedi ki:

    Merhaba, fildişi bir tesbihim var alalı 2 ay kadar oldu, rengi beyaz olduğu için kirlenmesi daha kolay oluyor, bi kaç kez temizlemeye çalıştım, tesbih kurumaya ve damarlanmaya başladı, çatlakları açıldıkça için kir toz birikiyor, beyaz rengin üstünde de hoş bi görüntü olmuyor, bunun için ne yapabilirim?

    1. Ayhan dedi ki:

      Bende bir Fildişi tesbbih almak istiyorum ama gerçek olup olmadığı, nasıl anlaşılır, Bilginiz varsa rica etsem beni aydınlatırmısınız? Ortolama zeytin büyüklüğünde taşları olan bir Fildişi tesbihin tahmini fiyatı nedir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.