Yapışan pul nasıl ayrılır? Zarftan pul nasıl çıkarılır?

Yapışan pul nasıl ayrılır? Zarftan pul nasıl çıkarılır?

Yapışan pul nasıl ayrılır? Zarftan pul nasıl çıkarılır? Evde fazladan pullarınız var veya pul koleksiyon yapıyorsunuz. Pullar birbirlerine yapışırsa onları ayırmak için ne yapıyorsunuz? Mektup yollamak için olanlar sanırım pek değerli değil. Çöpe atıp yenisini alabilirsiniz ama ya 100 yıllık eski bir pulunuz var ise, iste o zaman çok dikkatli davranmak gerekir.

Zarftaki pulu çıkarmanın püf noktası

Pul koleksiyoncusu ilginç bir pulu görünce koleksiyonlarına eklemek isterler. Zarfın üzerine yapıştırılmış güzel bir parçayı zarar görmeden çıkarıp koleksiyonuna ekleyebilirsin. Mektup zarfındaki pulu yırtmadan çıkarmanın püf noktası su buharı ile yapışkan özelliğini almaktır.

Pulları zarftan zarar görmeden çıkartmak için zarfı ikiye bölün pul yapışmış kısmını ters çevirin. Su ısıtıcısında suyu kaynatın ve su buharı çıkmaya başlayınca çıkarmak istediğiniz pul üste kalacak şekilde alt kısmını su buharında bekletin. Su buharı zarf ile pul arasındaki yapışkanı ayıracaktır. Bir cımbız yardımı ile zarfın üzerinden pulu çıkarın. Dikkatli olun sonuçta pulun ham maddesi kağıttır. Su buharı pulu yumuşattığı için sert şekilde çekerseniz yırtılabilir. Son olarakta pulu çıkarır çıkarmaz iki kurutma kağıdın arasına koyun ki uçları kıvrılmasın.

Pullar birbirine yapıştıysa pulları buzdolabının içerisine atıp bir iki gün orada bekletin. Bu şekilde yapışkan özellikleri zayıflayan pulları birbirlerinden rahatça ayırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder