İPUÇLARIM

Uykusuz Kalmanın Sağlığa Etkileri Nedir ?

Uykusuz Kalmanın Sağlığa Etkileri Nedir ?

Uyuma bütün canlılar için su ve kadar kadar değerli bir temel ihtiyaçtır. Başta insanlar olmak üzere memelilerde uyku düzeni sorunları ve uzun süre uykusuzluk ciddi anlamda zihinsel ve fizyolojik sorunlara sebep olur. Uykusuzluk ile alakalı insanlar üzerinde bir çok deney gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucu bir takım rahatsızlar gözlenmiş ve kaydedilmiştir. İşte uykusuzluğun insan vücudunda ve memelilerde etkileri:

  • 1 gün (24 saat) uykusuz kalmak zihnin ve vücudun tolere edebileceği bir durumdur. Genellikle bir çoğumuz 1 gün uykusuz kalmışızdır. Kişi tekrardan uyuyana kadar kendini rahat hissedemiyor ve odaklanma & algıda problem yaşıyor.
  • 2 gün (48 saat) uykusuz kalmak kişinin vücut işlevlerini özellikle vücut ısısını bozuyor.  Kişi uykuya dalabilmeyi büyük bir ihtiyaç olarak görüyor.
  • 3 gün (72 saat) uykusuz kalmak kişinin dikkat gereken durumlarda çok fazla zorluk yaşamasına sebep oluyor. Kişinin zihinsel işleyişi yavaşlıyor ve bu durum sabah saatlerinde katlanarak artıyor.
  • 4 gün (96 saat) uykusuz kalmak kişide mikro uyuma dalışları meydana geliyor. Mikro uyumada kişi 3 saniyelik uykuya dalıp uyanıyor. Bu anlık uyumalar esnasında kişi anlamsız bir şekilde boşluğa bakıyor ve bilincini kaybediyor. Ayrıca kişinin zihni tamamen karışık olup, huzursuzluk üst düzeye çıkıyor.
  • 5 gün (120 saat) uykusuz kalan kişi yukarıda belirtilen durumlar haricinde hayaller görmeye ve olmayan sesleri duymaya başlıyor.
  • 6 gün (144 saat) uykusuz kalmak kişinin kendi kimliğini kaybetmesine sebep oluyor. Bu noktadan sonra bir çok zihinsel yeti kullanılamıyor.
  • 7 gün ve daha fazlası uykusuz kalmak ölüme yol açabiliyor. Kişinin zihinsel yetileri durmuş, kimliği kaybetmiş oluyor. Bu duruma uyku mahrumiyeti psikozu adı veriliyor.

Bu yazıyı 1 gün uykusuz kaldıktan sonra yazdım. Yetişmesi gereken projem olduğundan dolayı tüm işlerimi kenara bırakmış ve sadece projeye odaklanmıştım. Uykusuz geçirdiğim gecenin sabahı kendimi halsiz hissediyordum. Sabah duş alıp koşuya çıktım(!) ancak yapılmaması gereken bir hareketti. Uykusuz kaldığınızda vücudu yormayın (benim gibi spora çıkmayın, koşmayın). Kendinizi tekrardan duş alıp dışarı bırakana kadar berbat hissedeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.