Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?

Kimi zaman banyoda duş alırken, kimi zaman ise havuzda veya denizde yüzerken kulağımıza su kaçabilir. Bu kulağa su kaçması durumu ise oldukça rahatsızlık verebiliyor. Günlük yaşantımızda bir iş yaparken, yürürken vs kulağımızdaki suyun oynadığını hissedebiliyoruz. Yatağımızda uyurken ise sabah kalktığımızda yastığımızın ıslandığını görebiliyoruz. Ancak endişelenmeyin, bu can sıkıcı durumdan kurtulmak o kadar da zor değil.

Kulağa Su Kaçmasının Zararları;

 • Kulağa kaçan suyun sıcaklığı çok önemlidir. Soğuk suyun kulağa kaçması baş dönmesine ve düşmelere neden olur.
 • Sıcak su ise çok tahrip edicidir.
 • Deterjanlı ya da kimyasal içeren suların kulağa kaçması kulağı mikroplardan koruyan salgı tabakasını bozar.
 • Havuz suları ve duş alırken kulağa kaçan şampuanlı su kimyasal içerir. Kimyasal içeren suyun kaçtığı kulak ılık çeşme suyuyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Kulağından cerrahi operasyon geçirmiş kişiler, kulağı delik olanlar, kulağında enfeksiyon olanlar ve benzer problemlere sahip kişiler kulağına kimyasal içeren su kaçtığında doğrudan doktora başvurmalıdır.
 • Kulağa kaçan suyu kulak çöpüyle çıkarmaya çalışmak iltihap oluşma ihtimalini artırır. Çünkü bakterilerin ve mantarların kolay ürediği nemli ortamda tahriş oluşur. Zaten kulak çöplerinin kutularında “Kulak yolunda kullanıma uygun değildir” uyarısı vardır, tabi okuyanlar için 🙂

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?

 • Kulağakaçan suyu çıkartmada genel olarak bilinen, uygulanan basit bir yöntem var. Suyun kaçtığı kulağın tarafındaki ayağımızın üzerinde zıplıyoruz. Yani eğer su sağ kulağımıza kaçtıysa sağ ayağımızın üzerinde zıplıyoruz.
 • Su kaçan kulağınız yastığa gelecek şekilde yatın ve bir süre bekleyin, kısa bir süre içerisinde kulağınıza kaçan su dışarıya çıkacaktır.
 • Düşük ayarda saç kurutma makinesi ile sıcak hava üfletin. Makinenin sıcaklığına dikkat edin en düşük hız ve ısıda çalıştırın. Sıcak hava bir süre sonra suyun isinip buharlaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Doktor tavsiyesi olmadan, reçetesiz satılan antiseptik kulak damlası faydalı olacaktır. Antiseptik kulak damlası, dış ve orta kulak iltihaplarında ve kulak mantarında kullanılan, belli formüllere göre eczane tarafından hazırlanan ilaçlardır. Kullanımı: Su kaçan kulağa 2-3 damla ilaç damlatın. Su kaçmış kulağı aşağı çevirip biraz bekletin.

Bu yöntem ile kulağımıza kaçan suyu çıkarabiliriz. Kulaktaki suyu çıkaracak yöntemleri uyguladınız ve hala sorun devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kulakta su fazla bekletilirse bakteri oluşumunu hızlandırır ve kulak içerisinde çeşitli iltihapların oluşmasına neden olur. Kulağımıza su kaçmaması için ise yüzerken dikkatli davranmalıyız ve gerekirse kulak tıkacı kullanmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Neşe Erkaya dedi ki:

  Sağ ayağımın üstünde zıplarken aynı anda kafamı sağa doğru eğdim çok kısa sürede çıktı. Allah razı olsun bilgiler çok işime yaradı. Emeğinize sağlık iyi çalışmalar…

 2. eeeee dedi ki:

  çıkmıyyooooooooooo öffffffffff

 3. ece dedi ki:

  çıkmıyo su çıldırıcm ya

  1. Ece KÖSE dedi ki:

   Benimde çıkmıyor offff

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder