İPUÇLARIM

Saunaya Nasıl Girilir, Nasıl Kullanılır ?

Saunaya Nasıl Girilir, Nasıl Kullanılır ?

Sauna kültürü Finlandiya’dan gelmiş olup dünyanın her bir yanında vardır. Finlilerin bilindik “Fin Hamamı” ile Türklerin “Türk Hamamı” benzer özellikler taşır. Saunada yaklaşık 70 derece sıcaklıkta suyun buharı ile 10 dakika boyunca terleme yapılır. Tabii bu süre size kalmıştır, vücut direncinize göre daha az veya daha fazla kalabilirsiniz. Sauna kesinlikle banyo yerine kullanılmamalıdır.

Ahşap duvarlı küçük oda şeklinde yapılan saunalar genellikle merdivenli olur. Bu merdivenler bir yere tırmanmak yada çıkmak için değil stat etkisi yaratmak içindir. Odanın bir köşesinde sıcak taşlar ve kaynar su bulunmaktadır. İçerideki nem miktarı arttıkça sıcaklık terleme eş orantıda artar. Su taşların üzerine dökülerek nem arttırılır.

Saunaya girmeden önce duş almak deri gözeneklerini açacağından dolayı ter atmanız kolaylaşır. Ortalama 10 dakika saunada kaldıktan sonra duş alın. Asla duş alacağınız su sıcak olmasın. Olabildiğince soğuk su iyidir. Duş aldıktan sonra su, maden suyu, portakal suyu veya ayran içerek yaklaşık 15 dakika dinlenin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.