Alçı lekesi nasıl çıkar

Alçı lekesi en zor lekelerin başında gelmektedir. Herhangi bir yere bulaştığı zaman hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun için herhangi bir bulaşmaya karşı hızlı bir şekilde önlem alınması gerekir.

En inatçı lekelerden birisi olarak bilinen alçı lekesi genel olarak hızlı bir müdahale sonrasında kolaylıkla çıkarılabilir. Eğer hızlı bir şekilde müdahale edilmezse derine işleyerek çıkarılması mümkün olmayan bir leke olarak kalacaktır.

Alçı lekesini temizleme;

Alçı içerisinde bulunan maddeler itibari ile sirkede çözünmektedir. Bu durumda sirke ile silinmesi uygun görülmüştür. Alçıyı su ile silmeye ve temizlemeye çalıştığınız zaman lekenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu şekilde içerisinden çıkılmaz bir hal aldığını görmeniz mümkündür.

Ancak sirkenin ılık olması çok önemlidir. Normal sıcaklığa sahip bir sirke lekenin hızlı ve tamamen çıkarılması konusunda pek başarılı olmamaktadır. Bu durumda sirkeyi bir kap içerisinde ılıyıncaya kadar ısıtmak gerekecektir. Bununla birlikte temiz bir bez yardımı ile lekenin üzerinde çitileme işlemi yapılmalıdır. Kısa bir çaba sonucunda alçı lekesi hızlı bir şekilde temizlenecektir.

Bu konularda ilginizi çekebilir:

Alçı lekesinden bahsederken ipuclarim’da yayınlanmış olan diğer konularımızda ilginizi çekebilir. Küçük tadilat islerinizde çatlak veya çivi dübel deliklerini kapamak için alçı kullanırız. Kullandığımız alçının daha çabuk donmasını isterseniz buradaki konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Alçı bibloların temizliği de çok önemlidir. Alçıdan yapılmış olan biblolarınızın temizliği hakkında pratik bilgiye ihtiyacınız var ise BU konumuza bakmanızı tavsiye ederim.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here