Alçı lekesi nasıl çıkar

Alçı lekesi nasıl çıkar

Alçı lekesi en zor lekelerin başında gelmektedir. Herhangi bir yere bulaştığı zaman hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Özellikle fayanstaki alçı lekesinin kesinlikle kurumasınına izin verilemeden temizlenmelidir.

En inatçı lekelerden birisi olarak bilinen alçı lekesi genel olarak hızlı bir müdahale sonrasında kolaylıkla çıkarılabilir. Eğer hızlı bir şekilde müdahale edilmezse derine işleyerek çıkarılması mümkün olmayan bir leke olarak kalacaktır.

Alçı lekesini temizleme

Alçı içerisinde bulunan maddeler itibari ile sirkede çözünmektedir. Bu durumda sirke ile silinmesi uygun görülmüştür. Alçıyı su ile silmeye ve temizlemeye çalıştığınız zaman lekenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu şekilde içerisinden çıkılmaz bir hal aldığını görmeniz mümkündür.

Ancak sirkenin ılık olması çok önemlidir. Normal sıcaklığa sahip bir sirke lekenin hızlı ve tamamen çıkarılması konusunda pek başarılı olmamaktadır. Bu durumda sirkeyi bir kap içerisinde ılıyıncaya kadar ısıtmak gerekecektir. Bununla birlikte temiz bir bez yardımı ile lekenin üzerinde çitileme işlemi yapılmalıdır. Kısa bir çaba sonucunda alçı lekesi hızlı bir şekilde temizlenecektir.

Fayans üzerindeki alçı nasıl temizlenir? Alçı çok kurumadıysa ılık sirkeli su ile temizleyin alçı çıkacaktır.

Kırık Bacaktaki Alçı Lekesi Nasıl Çıkar

ALÇI LEKESİ NEDEN OLUŞUR?

Alçı tıpta çokça tercih edilen bir yöntemdir. Kırık ve çıkıklarda alçıya alma yöntemi kullanılır. Sporcularda oldukça sık rastlanmaktadır bu duruma. Alçı yapılan insanların en çok şikâyet ettiği şeylerin başında alçılar çıkarıldıktan sonra kalan alçı lekeleridir. Bu lekeler gözle görülür büyüklükte olmaktadır ve insanlar bu lekelerden oldukça rahatsızlık duymaktadır. Şimdi sizlere alçı lekelerinden en acısız şekilde nasıl kurtulabilirsiniz onu anlatacağım.

Sirke ile alçı nasıl çıkarılır

Alçı lekesi için en etkili yöntem sirkedir. Sirke çok kuvvetli bir çözücüdür ve genelde temizlik malzemelerinde sirke çokça kullanılır. Alçı lekeleri için de sirke kullanılabilir. Öyle ki bu yöntem en acısız ve en pratik yöntemdir. Kirik bacaktaki alçı lekesi nasıl çıkar diye merak eden sporculara tavsiyem sirkeyi kullanmalarıdır. Peki, sirkeyi kullanırken nelere dikkat etmelisiniz, Saf sirke kullanılabilir mi? Sirke ile alçı lekesi çıkarmak istiyorsanız ilk olarak sirkeyi oda sıcaklığında tuttuğunuzdan emin olun. Daha sonra oda sıcaklığındaki sirkeyi temiz bir beze dökün. Bezin tam olarak ıslandığından emin olduktan sonra bez ile alçılı yerleri ovmaya başlayın. Birkaç dakika içinde tüm alçı izlerinin yok olduğuna şahit olacaksınız. Alçı lekelerini yok etmek aslında bu kadar kolay.

ALÇI KURUMAMIŞSA OVMANIZ YETERLİ

Yukarıda belirttiğim yöntem kurumuş alçılar için geçerlidir. Eğer alçı henüz tam olarak kurumamışsa bunun için sirke kullanmanıza gerek yok. Bir bez yardımı ile alçılı kısmı ovun ve alçının kendiliğinden kalktığına şahitlik edin.

Alçı en zor lekelerden biridir aslında. Özellikle de kurumuş alçıyı çıkarmak hem inşaat işinde hem de tıpta oldukça zahmetlidir. Ayağı veya kolu kırılmış bir kişiye doktorlar hemen alçı yöntemini uygularlar. Bu alçı hastanın bedenine yapışır ve alçılar çıkarılacağı zaman bedene yapışmış kısım öylece orada kalır. Bu da çok kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Bu kötü görüntüyü çözmek için de sirke veya ovma yöntemleri kullanılabilir. Sirke genelde kurumuş ve çıkarılması çok güç olan alçı lekelerinde tercih edilirken ovma yöntemi daha basit işlemlerde tercih edilir.

Alçı lekesi çıkarılırken ne kadar süreceği konusu da merak edilir. Alçı lekesinin çıkarılması için gerekli olan süre tamamen alçının bacağınızda kaldığı süre ile doğru orantılıdır. Eğer bir aylık bir alçının lekesini çıkaracaksanız bu biraz uzun sürebilir. Bunun yanında 2 haftalık bir alçının lekesi daha çabuk çıkartılır. Bu tamamen alçı yapma tarihleri ile bağlantılıdır. Alçı lekeleri her halükarda dert edilmesi gerekmeyen basit sorunlardır.

Bu konularda ilginizi çekebilir:

Alçı lekesinden bahsederken ipuclarim’da yayınlanmış olan diğer konularımızda ilginizi çekebilir. Küçük tadilat islerinizde çatlak veya çivi dübel deliklerini kapamak için alçı kullanırız. Kullandığımız alçının daha çabuk donmasını isterseniz buradaki konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Alçı bibloların temizliği de çok önemlidir. Alçıdan yapılmış olan biblolarınızın temizliği hakkında pratik bilgiye ihtiyacınız var ise BU konumuza bakmanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. my vodafone dedi ki:

    teşekkürler bilgiler gerçekten çok yararlı işime yaradı takipteyim

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder