Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

Gün yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan en moda spor ayakkabılarımız, işte veya okulda katlanmak zorunda kaldığımız rahatsız edici ayakkabılardan kurtulup ayağımız rahat bir şekilde gezebileceğimiz alternatiflerimizdir. Açıkcası hepimiz spor ayakkabımızı ayağımıza geçirip gezmek, spor ayakkabı ile yürüyüş yapmak veya spor yapmak için fırsat kollarız. Ayrıca son zamanlarda öyle bir spor ayakkabı modelleri çıktı ki iş yerinde veye okulda rahatlıkla giyebileceğiniz görünüşte.

Kullandığınız her ürün gibi spor ayakkabılarınızı da belirli aralıklarla temizlemeli, eskidiğinde yenisi ile değiştirmelisiniz. Özellikle bir çoğumuzun giydiği spor ayakkabının açık renkte olduğunu kabul edersek (genellikle beyaz ve krem) ayakkabı temizliği konusu daha da önemli bir hal alıyor. Kir veya tozla kaplanan ya da lekelenen spor ayakkabılarınızı temizlemek için birden fazla yöntem mevcut. Bu temizleme yöntemleri özellikle ayakkabınızın imal edildiği malzemeye ve malzemenin kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir, Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Silinir ?

 • Spor ayakkabıyı temizlemede kullanılan yöntemlerin başında sabun ve eski bir diş fırçası gelir. Diş fırçasını sabuna batırıp ayakkabı üzerinde lekelerin olduğu yerleri ovmanız lazım. Eski bir diş fırçası ile lekeleri ovmak kesin sonuçlar almanıza yarayacaktır.

  Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

  Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

 • Bazen sabunlu su kullanarak temizleyemeyeceğiniz zor kirler olabilir. Özellikle açık renkte spor ayakkabıları için bu durum geçerlidir. Beyaz, krem gibi renklerde spor ayakkabılarını temizlemek için aseton, benzin veya alkolden yardım alabilirsiniz. Diş fırçasını alkole batırıp lekelerin olduğu yeri ovun. Beyaz ve tonları renkte spor ayakkabılarda oluşan lekelerden kurtulmak için uçucu yapıya sahip malzemeler yardımcı olacaktır.
 • Küf lekesi oluşmuş (genellikle, belirli bir süre kullanmayacağınız ayakkabıyı dolaba kaldırdığınızda olur.) spor ayakkabıyı temizlemek için gliserinden faydalanabilirsiniz. Küf lekelerinden kurtulmanın en kolay ve pratik yolu gliserin kullanmaktan geçer.
 • Spor ayakkabınız bezden imal edilmiş ise (Converse, Vans ve benzeri ayakkabılar) eski bir yastık kılıfının içine koyarak makinede yıkayabilirsiniz. Makinede yıkama yöntemi bir çok spor ayakkabının bozulmasına sebep olur. Bunun için sadece “bez” olanları yıkamanız da fayda var.
 • Spor ayakkabınızda süet kısım varsa, ayakkabı tamamen kuruduktan sonra süet kısmı fırçalayabilirsiniz. Bu sayede süet kısmın sönüklüğü gidip eski halini alacaktır.
 • Ayakkabınızı tekrar kullanmadan önce kuruduğundan emin olur. Havadar bir ortamda kurutmanız sağlıklı sonuç verecektir. Ayrıca kurutma aşamasında fön makinesinden veya saç kurutma makinesinden faydalanabilirsiniz.
 • Spor ayakkabıyı temizlerken renk vermeyecek bir bez kullanmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle spor ayakkabının plastik kısımlarında oluşan lekeleri çıkartırken buna dikkat edin.
 • Uzun bir süre kullanmayacağınız spor ayakkabısını temiz ve kuru bir şekilde kutu içerisinde nem olmayan, doğrudan güneş ışını görmeyen bir alanda saklayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ömer dedi ki:

  Çok teşekkürler.Geçmeyen ayakkabı lekesini sabun yöntemiile çıkardım.

 2. Doğu dedi ki:

  Teşekkürler işe yarayacak bilgiler

 3. emek cilingir dedi ki:

  Çok faydalı yazı olmuş ..yararlandı m teskkurler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder