İPUÇLARIM

Yoğurt Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yoğurt Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Evde yapılan yoğurtlar büyük tencerelerin içinde veya buzdolabının içinde saklanabilirler. Bunun dışında yoğurdun kesildikten hemen sonra yenmesi en sağlıklısıdır.

Marketlerden hazır olarak alınan yoğurtlarda bu durum biraz daha farklıdır, çünkü marketlerde satılan yoğurtlar koruyucu madde içerirler ve bu yüzden de yoğurtların kullanım süreleri çok daha uzundur.

Yoğurt Nasıl Saklanır?

Yoğurdu aldıktan hemen sonra mutlaka buzdolabı gibi soğuk ortamlarda saklayın. Eğer yoğurdu hemen yemeyecekseniz ve yoğurdun hemen bozulmasını istemiyorsanız alır almaz da buzdolabına koyamıyorsanız soğuk ya da güneş görmeyen bir yere koyun.
Yoğurdu buzdolabına koyacağınız zaman mutlaka buzdolabının iç kısımlarına koymayı ihmal etmeyin.

Bu sayede buzdolabı açılıp kapandıkça yoğurtta sürekli olarak hava akımından etkilenmeyecektir. Bu yüzden yoğurdu buzdolabının olabildiğince iç kısımlarına koymak yoğurdun ömrünü uzatacaktır.

Yoğurdu Cam Kavanozlarda Saklayın
Yoğurdu daha uzun bir süre saklamak ve aynı zamanda da satın alınan plastik kutulardan yoğurdu kurtarıp daha sağlıklı bir hale getirebilmek için yoğurdu cam kase veya cam kavanozların içinde saklayın.

Yoğurdu Yiyeceğiniz Kadar Alın
Yoğurt yemek istediğinizde yoğurdu sakladığınız cam kavanozun içinden sadece yiyeceğiniz kadarını alın ve kavanozu hemen dolaba geri koyun. Yemediğiniz ama arta kalan yoğurdu tekrar kavanozun içine koymayın.

Dikkat Edin!
Eğer yoğurdun son kullanım tarihi geçmiş ise kesinlikle bir şey olmaz yerim ben demeyin. Ciddi bir şekilde zehirlenebilirsiniz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.