Gebelikte ishal bebeği zayıflatır mı?

Gebelikte ishal bebeği zayıflatır mı?

İshal, virüs ve bakteri gibi sebeplerden bağırsağın yiyeceklerin suyunu alamaması sonucunda fazla ve sulu dışkılama oluşmasına denir. Yenilen besinlere dikkat edilmelidir.

Özellikle gebelikte ishalin tedavisi hem bebek hem de anne açısından oldukça önemlidir. İshal fark edildikten hemen sonra doktora gidilmeli, bebeğe ve anneye gerekli testler yapılmalıdır.

Hamilelikte ishal nedenlerinden en önemlisi Listeria dır. Listeria toprakta veya suda yaşar. Yaşadığı yerden ise kuşlara, evcil veya vahşi hayvanlara veya sineklere geçer. Bakteriyi taşıyan hayvan ile temasa girmiş sebze, meyve, pastörize edilmemiş süt gibi besinlerle insanlara bulaşan virüs sessiz ilerlemektedir.

Uygunsuz ortamlarda hazırlanan gıdalar, yıkanmadan tüketilen besinler buna davetiye çıkarır. Bu sebeple gebelikte gıda alımlarına belirli sınırlamalar getirilmelidir.

Gebelikte bebek açısından sorun yaratabilecek Listeria enfeksiyonu annede kusma, bulantı, gaz ve bunların yanı sıra düşüklere de sebep olabilmektedir. Bunun için alınabilecek önlemler şöyledir;

  • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
  • Özellikle yeşil sebzeler olmak üzere bütün sebzeler bol su ile birkaç kere yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
  • Çiğ balık, çiğ et gibi besinler tüketilmemelidir.
  • Temiz olduğundan emin olunmayan hiçbir büfe veya lokantada yemek yenmemelidir.
  • Hazır alınan ürünlerin hepsinin bilinen ve güvenilir markalar olmasına dikkat edilmelidir.

Gebelikte ishal bebeği zayıflatır mı?

Gebelik durumunda annenin geçirdiği her hastalık bebeğin gelişimini etkileyecektir. Bilindiği üzere gebelikte annenin tükettiği besinler bebeğe ulaşmaktadır. Gebelikte bebeğin herhangi bir zarar görmemesi için doktor kontrolü yapıldıktan sonra öğünler atlatılmadan yenilmelidir. Anneye ağızdan takviye yapılarak dışkı ile kaybettiği besin yeniden sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder