Çocuklarda Zehirlenme

Çocuklarda Zehirlenme

Zehirlenme durumu genellikle çocukluk dönemin sık rastlanan bir durumdur. Bu çocukluk çağı zehirlenmesinin yaklaşık olarak %87 gibi büyük bir oranı ev ortamında ve kaza sonucu meydana gelmektedir. Evde meydana gelen bu kazara zehirlenme olaylarında yaklaşık olarak %85 oranı 5 yaş altındaki çocuklarda görülmektedir.

Bir yaşın altındaki çocuklarda görülen zehirlenme durumu genelde ilaçların yanlış kullanılmasında kaynaklanana zehirlenmelerdir. Bir yaş üzeri çocuklarda zehirlenme durumu merak nedeni ile ya da ev temizlik ürünlerinin içilmesi ya da benzeri şekilde çocuğun vücuduna geçmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu zehirlenme durumlar genelde solunum, deri, sindirim sistemi ve mukozalar yolu ile zehirli olan maddenin vücuda alınmasından dolayı gerçekleşmektedir.

Zehirlenmeye Neden Olan Maddeler

• Deterjan tozları, bitkiler, ilaçlar ve tablet şeklinde olan böcek ilaçları yani katı zehirlerdir.
• Sıvı sabunlar, şuruplar, cila, boya ve losyonlar gibi sıvı zehirlerdir.
• Sprey zehirler kapsamına giren sprey temizleyiciler, sprey böcek ilaçları ve sprey boyalardır.
• Görülmeyen zehirler kapsamında ise buharlar ve gazlar yan, egzoz gazı, soba dumanı, şofben, kombi gibi göz ile tam olarak görülmeyen zehirler oluşturmaktadır.
Yukarı saydığımız zehirlenmelerde zehirlenme belirtileri elbette alınmış olan maddeye göre kalp hızında azalma ile artma, tansiyon çıkması ile düşmesi, solunum hızında azalma ile artma, bulantı ile kusma, bilinç kaybı ile havale gibi değişik belirtiler gösterebilir.

En Tehlikeli Zehirlenmeler
Zehirlenmeye sebep olan en tehlikeli zehirler arasında demir içeren, antideprasan, havale ilaçları, kalp ilaçları, özellikle çocuğun yemek borusunda yanığa neden olabilecek lavabo açıcılar, tuvalet taşı temizleyicileri ve yağ çözücüler türünde temizlik maddeleri, karbon monoksit, tine ve mobilya temizleyicileri türündeki hidrokarbonlar, böcek ilaçları ve yabani mantar maddeleridir.

cocuk zehirlenme

Zehirlenmede Yapılması Gerekenler
• Her şeyden önce tamamen sakin olmanız gerekmektedir.
• Her zaman için zehir danışma merkezi olan 114 numarasını evde görülen bir yerde bulundurmalısınız.
• Acil servisin numarası olan 112 numarasını yine evde görülen kolay bir yerde bulundurmalısınız.
• Hemen zehirlenmenin kaynağını tespit etmek için çocuğun etrafında bulunan her türlü ilaç ve maddeyi incelemelisiniz.
• Çocuğunuzu hemen tehlikeli olan ortamdan uzaklaştırmalısınız.
• Eğer çocuğunuzun bilinci yerinde değil yani bilinci kapalı ise hemen nefes alıp almadığını ve nabzının atıp atmadığını kontrol etmelisiniz.
• Eğer yaşamı tehdit eden bir durumu fark ederseniz kalp ve solunum masajına hazırlanmalısınız.

Ambulansı yani 112 acil servisini ararken sakin olmaya çalışın. Çünkü çocuk hakkında vereceğiniz bilgiler hayati değer taşımaktadır. Bu bilgiler çocuğunuzun bilinç durumu, ilacın ismi, tabletten kaç tablet aldığı ya ad şurup şişesinden ne kadarını içtiği, çocuğun yaşı ile kilosu, zehirlenme durumunun olduğu saat gibi bilgilerdir.

Her türlü zehirlenmede kusturma uygulanması her zaman için doğru olan bir adım değildir.

Hiçbir zaman için tam olarak emin değilseniz sağlık görevlisine sormadan çocuğa kusturma işlemi yapmamalısınız. Çünkü gaz yağı, eter, asitli maddeler ile ilgili olan zehirlenme durumlarında kusturma çocuğa faydadan çok zarar verebilir. Bunun dışında kesinlikle çocuğun kusturulmaması gereken bir durumun da çocuğun bilinci kapalı olduğu durumlar olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder