Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik nasıl geçer? Ebeveynlerin bebeklerinde en sık yaşadığı rahatsızlık pişik problemidir. Bebekler, özellikle de doğdukları ilk yıl, pişiğe bağlı döküntü ve kızarıklık sorunları yaşar. Peki, bebeklerde pişik nasıl geçer? İşte, pişik sorunlarına dair tüm detaylar…

Bebeklerde İnatçı Pişikler Neden Olur?

Bebeklerde bebek bezi kullanımına bağlı olarak pişik sorunları sıklıkla yaşanılan rahatsızlıklardan biridir. Peki, bebeklerde pişik neden olur?

  • Islak bezin erken fark edilmemesi, bebek bezinin kuru olması gerekirken geç değiştirilmesi,
  • Islak mendile karşı duyulan hassasiyet,
  • Kullanılan bezin bebeğin cildine uyum sağlamaması, alerjik hassasiyet,
  • Bezin çok sıkı şekilde bağlanması,
  • Bebek için kullanılan bez bedeninin küçük gelmesi,
  • Belli aralıklarla pişik bölgesinin hava almasına izin verilmemesi,
  • Bebeğin banyo yönteminin ve sıklığının doğru yapılmaması,
  • Pişik olmamasına ve ihtiyaç duyulmamasına rağmen pişik kremi kullanılması,
  • Bebeklerin sürekli aynı pozisyonda yatırılması,

Tüm bu maddeler pişik sorunlarının açığa çıkmasına neden olan etkenlerdir. Islaklık ve diğer etkenlerden dolayı cilt yüzeyinde hassasiyet ve ağrı şikayeti ile karşılaşılmaktadır.

bebeklerde-pisik-nasil-gecer

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? Evde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişik nedenleri ve pişiğin tedavisi hakkında ebeveynlerin yeterli bilgiye sahip olması ve doğru bir şekilde uygulanması bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeklerde karşılaşılan pişik sorunu ve evinizde uygulayabileceğiniz yöntemlerle pişik tedavisi;

1- Bezin Kuru Kalmasını Sağlamak

Bebeğinizin altının kuru kalması için bezini sık sık kontrol edin. Islak olduğunu fark ettiğiniz anda hiç bekletmeden değiştirin. Tek kullanımlık bebek bezleri de olsa kapasitesinin tamamen dolmasını beklemeyin.

bebeklerde-pisik-nasil-gecer

2- Pişik Bölgesinin Hava Almasını Sağlayın

Günün belli saatlerinde bebeğinizin bezini çıkartın ve altının hava almasını sağlayın. Bebeğiniz uykuya daldığında alt açma örtüsünün üzerine yatırın ve bezini çıkartın, bezi açık bir şekilde üzerine bir örtü örterek hava almasını sağlayabilirsiniz. Pişik olduğu dönemler bebeğinizin bezini daha gevşek bağlayarak hava almasına yardımcı olabilirsiniz.

3- Temizlemek İçin Pamuk Kullanın

Günümüzde ıslak mendil, birçok farklı özellikte üretilmektedir. Yapısı ve dokusu gereği içerisindeki maddelerin bebeğinizin cildi ile uyumlu olduğuna emin olun. Çünkü ıslak mendiller, bebeğinizin cildinde tahrişe sebep olabilir. Pişik sorununu yaşamaya devam ediyorsanız, bebekler için özel olarak üretilmiş kare formda satılan pamuklar ve su ile silmelisiniz.

bebeklerde-pisik-nasil-gecer

4- Banyo ile Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeğiniz pişik sorunu yaşadığında bu çok can yakıcı olabilir. Pişik sorununu ortadan kaldırmak için poposunu ılık su ile yıkayabilirsiniz. Banyo sonrası müslin bez ya da yumuşak tüysüz bir örtü ile kurulayın.

Banyo sırasında köpüklü duş ürünlerinden ve sabun kullanımından kaçının. Banyo sonrasında rahatlayan cilde ince bir tabaka halinde pişik kremi sürebilirsiniz. Bebeğinizin banyo sıklığını günde 2 kereyi geçmeyecek şekilde ayarlayın, banyo sıklığının artması cildinin kuruyup tahriş olmasına neden olabilir.

Pişik En Kolay Nasıl Geçer?

Pişik sorunu ile baş etmek için krem sürmek, banyo, pişik bölgesini havalandırma ve temizleme yönteminde değişiklik yapabilirsiniz. En basit yolu ise hiç pişik olmaması için gerekli olan önlemi almaktır. Düzenli bez değişimi yapmak ve belli aralıklarla pişik kremi sürmek pişiğin oluşmasına da engel olacaktır.

İlginizi çekecek diğer yazı: Bebeklerde Ateş Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder