İPUÇLARIM

Lezzetli Reçel Yapmanın Püf Noktası

Lezzetli Reçel Yapmanın Püf Noktası

Taze taze meyvelerden yapılmış reçeller hepimizin iştahını kabartacaktır. Peki reçeli sağlıklı, temiz ve en güzel şekilde nasıl yapabiliriz ?

  • Temizlik: Öncelikle temizlikten başlayın. Reçellerin kavanozu ve kapaklarını önce bulaşık deterjanı ile yıkayın ardından kaynar su ile durulayın. Kavanozları temiz bir beze ters çevirip kurumaya bırakın.
  • Meyve Seçimi: Kullanılacak olan meyveler olgun ve taze olmalıdır. Yumuşak ve çürümeye başlamış olanlardan uzak durun.Dondurulmuş meyveleri aynı taze meyve gibi kullanabilir ve reçel yapabilirsiniz.
  • Pişirme: Marmelat, reçel, meyve suyu-reçel karışımı, jöle karışımı pişme süresinde devamlı karıştırılmalıdır. Karıştırmayı asla ihmal etmeyin ve pişme süresi boyunca üzerinde oluşacak köpükler alınmalı, köpükler temizlenmelidir.
  • Kıvam: Reçelin pişmesinin son bulmasına yakın bir miktar reçeli tabağa alın. Dağılmayıp jöle kıvamına gelmişse / katı olmuşsa kıvamına gelmiş demektir.
  • Saklama: Reçeller kuru ve serin yerde, güneş ışının vurmadığı alanlarda saklanmalıdır. Reçel zaman içerisinde küflenirse, küflü bölgeyi kaşıkla alıp üzerine bir miktar su ilave edin ve bir taşım kaynatın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.