Lezzetli Reçel Yapmanın Püf Noktası

Taze taze meyvelerden yapılmış reçeller hepimizin iştahını kabartacaktır. Peki reçeli sağlıklı, temiz ve en güzel şekilde nasıl yapabiliriz ?

  • Temizlik: Öncelikle temizlikten başlayın. Reçellerin kavanozu ve kapaklarını önce bulaşık deterjanı ile yıkayın ardından kaynar su ile durulayın. Kavanozları temiz bir beze ters çevirip kurumaya bırakın.
  • Meyve Seçimi: Kullanılacak olan meyveler olgun ve taze olmalıdır. Yumuşak ve çürümeye başlamış olanlardan uzak durun.Dondurulmuş meyveleri aynı taze meyve gibi kullanabilir ve reçel yapabilirsiniz.
  • Pişirme: Marmelat, reçel, meyve suyu-reçel karışımı, jöle karışımı pişme süresinde devamlı karıştırılmalıdır. Karıştırmayı asla ihmal etmeyin ve pişme süresi boyunca üzerinde oluşacak köpükler alınmalı, köpükler temizlenmelidir.
  • Kıvam: Reçelin pişmesinin son bulmasına yakın bir miktar reçeli tabağa alın. Dağılmayıp jöle kıvamına gelmişse / katı olmuşsa kıvamına gelmiş demektir.
  • Saklama: Reçeller kuru ve serin yerde, güneş ışının vurmadığı alanlarda saklanmalıdır. Reçel zaman içerisinde küflenirse, küflü bölgeyi kaşıkla alıp üzerine bir miktar su ilave edin ve bir taşım kaynatın.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.