Nezle hakkında bilinmesi gerekenler

Nezle üst solunum yolu hastalıklarındandır. Nezle virüsü, vücutta yaklaşık 1-4 günlük kuluçka devri yaşamaktadır. Hastalanan kişinin ateşi genelde 38 derecenin altında olur ve 7-10 gün bizi etkilemeye devam eder.

Nezle çok çabuk yayılan salgın bir hastalıktır. O yüzden nezle olmuş kişilerin yanında fazla zaman geçirmeniz sonucunda sizinde yakalanma riskini çok yüksektir. Her hastalıkta olduğu gibi mutlaka doktorunuza başvurmanız en doğru seçim olacaktır.

Nezle Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Doktora gidecek vakit bulamadıysanız ve evde nezle için bir çare arıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir litre suyu kaynatın ve içine bir tatlı kaşığı kadar yemeklik ince tuz atıp karıştırın. Bu sudan çıkan buharı günde bir kaç defa burnunuza çekin. Bu işlemi yaparken bir havlu veya ona benzer bir örtü ile kafanızı ve su dolu kabı kapatın ki buhar direk vücudunuza etki etsin.

Nezle olduğum nasıl anlaşılır?

Nezle mikrobuna yakalan kişilerin en büyük şikayetlerinden biri burun tıkanıklığı ve akmasıdır. Boğazda kaşıntı hissi artarak sık hapşırılır. Özellikle geceleri balgamsız kuru öksürükte en belirgin özelliklerindendir. Bunların dışında hafif ateş olur ilk iki gün ateş derecesi daha yüksek olur. İştahsızlık, hafif ıslan ve huzursuzlukta bilindik özellikleridir.

4 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.