Evde Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Evde Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Rabıta ya da parke, bütün ahşap zeminler zaman geçtikçe parlaklığını bilhassa cilalıysa koruyamaz. Bu uygulanan temizliğe ve parke için kullandığınız koruyucu malzemelerle uzatabilir, fakat sonunda parkelerin yeniden cilalanması gerekecektir. Küçük çizikleri olan ve cilası yıpranmış parke için kumlama, zımparalama ve cilalama işlemini bu iş üzerinde profesyonel bir firmaya yaptırabilir ya da siz gerekli ekipmanları kiralayıp malzemeleri satın alarak işlemi uygulayabilirsiniz.

Başka hiç bir zemin döşemesi ahşap kadar uygulanan mekanlara değer katmaz ve estetik bir görünüm ortaya çıkarmaz. Fakat ahşabın doğal bir malzeme olmasından dolayı daha fazla bakım gerektirdiği de yadsınamaz bir gerçektir. Düzenli bir şekilde sistre cila yaparsanız zemin ilk günkü kadar temiz, parlak ve yeni görünecektir.

parke cilasi nasil yapilir

Parke Cilalama İşlemleri

Parke cilalama işlemi için 3 adım vardır ki bunlar temizleme, zımparalama ve son olarak da cilanın uygulanması.

Parke zeminleri temizlerken sert zeminler için üretilen kimyasal zemin temizleyicilerini kesinlikle kullanmayın. Ekstra olarak parke temizliği için su kullanmak da hem ahşaba hem de cilaya zarar verir. Bu nedenden dolayı parke temizliğinde ahşap zeminler için özel olarak üretilen yüzey temizleyiciler en etkili ve en iyi seçim olacaktır. Parke cilalama işlemine başlamadan hemen önce zemin üzerinde bulunan tozları almak için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin yeterli olmadığı bölgeleri fırçayla temizleyebilirsiniz.

Temizlik işleminin ardından zemindeki lekelerden kurtulmak ve küçük çizikleri yok etmek için zımpara makinesiyle zımparalamak gerekebilir. Parke zımparalama makinelerini yapı marketlerde çeşitli boyutlarda bulmanız mümkündür. Eğer senede 1 ya da 2 defa kullanacağınız zımpara makinesini satın almak istemezseniz bulunduğunuz bölgede parke cilalama hizmetleri veren bir firmayla anlaşarak kiralama yolunu seçebilirsiniz.

Zemin lekelerden kurtarılarak pürüzsüz bir hale getirildikten hemen sonra cilalama işlemine başlayabiliriniz. Parkeyi cilalamak için elinizde iki farklı seçeneğiniz vardır. ilk seçenek daha yoğun kıvamda olan macun şeklinde cilalar diğer bir seçenek ise sıvı ahşap cilalarıdır. Macun parke cilası daha uzun süre dayanıklı olmakla birlikte çıkarılması daha zordur.

Parke cilasını uygulamak zor ve zahmetli bir iştir ve özellikle macun cilaları kullanmak çok uzun bir zaman alabilir. Cilayı sürmeye başlamadan hemen önce tüm yüzeyin tozdan kurtulduğuna ve nemli olmadığına emin olun. Cilayı sürdükten hemen sonra kurumadan üzerinde gezinmeyin ve 2 ya da 3 gün kadar bir süre zeminin kurumasını bekleyin. Cilanın içerisinde uçucu kimyasallar olduğu için uygulama esnasında odanın havalandırılması gerekebilir.

Parke cilalama işlemi ahşabın türüne, ne kadar sık kullanıldığına ve yeni olup olmadığına göre değişebilmektedir. Eğer zeminin yeterince güzel görünmediğini düşünüyorsanız cilalama işlemini yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Recep dedi ki:

    Bu değerli bilgilere aynen katılıyor ve bir ekleme yapmak istiyorum,kesinlikle işinizi profesyonel olmayan ekiplere güvenerek şansa bırakmayanız. ÖZellikle ağaç parke çok değerli bir üründür, korumaya özen gösteriniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder