Açılmış Şarap Nasıl Muhafaza Edilir, Şarap İçilmeden Ne Kadar Süre Önce Açılır?

Açılmış Şarap Nasıl Muhafaza Edilir, Şarap İçilmeden Ne Kadar Süre Önce Açılır?

Şaraplarınızı açtıktan sonra eğer şişeyi bitiremediyseniz ve atmaya da kıyamıyorsanız o zaman hemen şarap şişesinin ağzını sıkıca kapatmalısınız. Daha sonra ağzını iyice kapattığınız şarap şişelerinizi serin bir yerde saklamalısınız.

Çünkü ağzı açık olan şaraplardaki karbondioksit havadaki oksijen ile temas ettiğinde şarabın aromasının havaya karışmasına yani uçmasına neden olur ve bu da şarabın bukesi, tadı ve tazeliğinin bozulmasına neden olur.

Bu nedenden dolayı şarapları uygun olan içme zamanlarında açıp yine en kısa sürede tüketmek şarabın tadını çıkarmanız açısından en sağlıklısı olacaktır.

Çok fazal tavsiye edilmese de ağzı açık olan ve atmaya kıyamadığınız şaraplarınızı daha öncede bahsettiğimiz gibi ağızları çok sıkı bir şekilde kapatılarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

sarap

Açılmış Şarapların Ortalama Bekleme Süreleri

Şişenin içerisinde çok az miktarda kalmış olan kaliteli beyaz şarapları 1 gün, çok kaliteli kırmızı şarapları 2 gün, yaklaşık olarak yarısı dolu bir kaliteli beyaz şarabı 2 ila 3 gün, çok kaliteli kırmızı şarabı 2 gün, şişenin %75’i kadarı dolu ise kaliteli beyaz şarabı 3 ila 5 gün, çok kaliteli kırmızı şarabı ise 4 ila 7 gün boyunca ağızları sıkıca kapalı ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Şarap içilmeden Ne Kadar Süre Önce Açılır?
Şaraplarınızı içmeden ne kadar süre önce açmanız gerektiğini bilmek, şarabınızı tattığınız zaman kalitesini çok daha iyi algılamanızı sağlayacaktır.

Bu yüzden olgun ve ağır kırmızı şaraplarınızı içmeden en az 30 ila 60 dakika önce, kırmızı genç şaraplarınızı yaklaşık olarak 10 dakika önce, beyaz kaliteli şaraplarınızı yine 10 dakika önce ve normal kalitedeki şaraplarınızı içmeden hemen önce açmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder