İPUÇLARIM

Evde Kuş Yemliği Nasıl Yapılır? 3 Farklı Modelde Resimli Anlatım

Evde Kuş Yemliği Nasıl Yapılır? 3 Farklı Modelde Resimli Anlatım

Kuşları seviyorsanız onları sürekli besliyorsunuz demektir. O zaman bu çalışmamızı seveceksiniz. Bu çalışmada kuşların rahat rahat gelip istedikleri zaman yemek bulabilecekleri hatta biraz da dinlenebilecekleri kuşyemliği ile kuş evlerini evimizin rahatında hazırlayacağız.

Gerekli Malzemeler
Sicim, 1 adet portakal, bıçak, ince çubuklar, konserve kutusu, kurdele, boya, fırça, büyük kek kalıpları, jelâtin tozu, alüminyum folyo, tava ve elbette kuşyemi.

Yukarıda saydığımız malzemeler 3 farklı kuşyemliği yapımı içindir. Başka bir değiş ile yukarıda sayılan malzemelerin hepsine aslında ihtiyacınız yok. Aşağıda sırası geldiğinde sayılan malzemelerden hangisi size uygun ise o çeşitteki kuşyemliğini yapabilirsiniz.

Kuş Yemliği Yapımı

kus yemligi 1Portakal Kuş Yemliği: Sicim, 1 adet portakal, bıçak, ince çubuklar bu modeli yaratmanız için yeterli olacaktır.

Portakalı tam ortadan ikiye kesin.

kus yemligi 2Ortadan ikiye kestiğiniz portakallardan bir yarımı alın ve içindeki portakalı tamamen çıkartın ve portakalı iyice su ile yıkayıp kurulayın.

kus yemligi 3Temiz bir çubuğu alın ve portakalı saat yönüne doğru delin. İlk önce saat 3 yönünden yani sağ orta taraftan çubuğu geçirin ve tam karşı tarafına gelecek şekilde çubuğu karşıdan yani saat 9 yönünden çıkartın. Daha sonra tepeden yani saat 12 yönünden aşağıya alta yani saat 6 yönüne doğru delin.

kus yemligi 4Uzunluğuna karar verdiğiniz sicimi alın ve saat 3 yönünden bir ucunu geçirip yine aynı ucu saat 9 yönünden çıkartın.

kus yemligi 5Sonra başka bir sicim daha alın ve saat 12 yönünden sicimin bir ucunu geçirip aynı ucu saat 6 yönünden çıkartın.

kus yemligi 6Yukarıdan tüm sicimlerin ucunu birbirine bağlayın.

kus yemligi 7Daha sonra portakalın içerisini kuşyemi ile iyice doldurun ve dışarıda ya da evinizin balkonunda istediğiniz bir yere asın.

Bu kuşyemliği her yere asılabilir ve yapımı da gördüğünüz gibi çok kolay. Eğer isterseniz 5-6 tane portakal kuşyemi hazırlayıp tüm mahallede kuşları besleyebilirsiniz.

kus yemligi 8Tenekeden Kuşyemliği: Konserve kutusu, kurdele, boya, fırça, çubuk ve yapıştırıcı bu kuşyemliğini yapmanız için yeterli olacaktır.

Konserve kutusunun dış etiketini iyice sökün ve suyun altında konserve kutusunu iyice yıkayın. Biraz sonra boyama işlemine geçeceğiniz için konserve kutusunun üzerinde etiket izi kalmamasına dikkat edin.

kus yemligi 9Konserve kutusunun etiketini çıkartıp ve sonra da yıkayıp kuruttuktan sonra istediğiniz bir boya ile kutunun dış kısmını boyayın.

İstediğiniz her rengi boyamada kullanabilirsiniz ama sadece beyaz rengi kullanamazsınız çünkü beyaz renk kuşları korkutur.

Konserve kutusunun kuruması için en az birkaç gün beklemeniz gerekir.

kus yemligi 10Boya tamamen kuruduktan sonra kutunun ortasına doğru bir kurdeleyi bağlayın.

kus yemligi 11Kutuya kurdeleyi bağlama düğümü attıktan sonra rahatça asabilmenizi sağlayacak olan bir düğümü de kurdelenin ucuna atın.

kus yemligi 12Eğer isterseniz 2 tane uzun çubuğun ucuna yapıştırıcı sürüp konserve kutusunun iç tarafına çubukların uçları dışarıya gelecek şekilde yapıştırabilirsiniz.

Eğer kutuya yapıştırıcı kullandıysanız sürekli olarak yemleri tazelediğinizden emin olun yoksa kuşlar yapıştırıcıya da ulaşabilirler.

Sürekli olarak yem dolduramayacaksanız yani belirli zamanlarda yem dolduracaksanız o zaman kesinlikle yapıştırıcıyı kutuda kullanmayın.

kus yemligi 13Şimdi kutunun içini kuşyemi ile doldurup kutuyu istediğiniz yere asabilirsiniz.

kus yemligi 14Kuş Yemliği Süslemesi: Büyük kek kalıpları, sicim, jelâtin tozu, alüminyum folyo, tava bu harika kuşyemliğini hazırlamanız için gereken malzemelerdir.

2 poşet kadar toz jelâtini 1/3 bardak kadar suyun içine ilave edin.

kus yemligi 15Jelâtinin suyu tamamen emmesini bekleyin.

kus yemligi 16Bir su bardağı kadar suyu tava ya da küçük bir tencerenin içine dökün ve tavayı ocağa sürün.

kus yemligi 17Bir su bardağı su kaynadığı zaman daha önce hazırladığınız jelâtin ve su karışımını kaynayan suyun içine dökün. Ocağın ısısını iyice düşürün ve yavaş yavaş karıştırın.

kus yemligi 18Daha sonra kaynayan suyu iyice karıştırıp içine 2 ila 3 su bardağı kadar kuşyemini ilave edin. Kuşyemleri suyu tamamen emene kadar karıştırmaya devam edin.

kus yemligi 19Büyük bir parça alüminyum folyoyu tezgâha serin ve üzerine istediğiniz şekillerdeki büyük keke kalıplarını yerleştirin.

kus yemligi 20Keke kalıplarının içini kuşyemleri ile iyice doldurun ve üst kısımlarını tahta kaşık ile düzeltin.

kus yemligi 21Sonrasında kuşyemi ile dolu olan tüm kek kalıplarının istediğiniz bir yerine 1 tane çubuğu iyice yerleştirin. Bu çubuk kek kalıbında delik açması için gerekli.

kus yemligi 22Hazırladığınız ve çubukları da eklediğiniz kek kalıplarını alın ve buzluğa yaklaşık olarak 30 dakikalığına soğumaya bırakın.

kus yemligi 23Yaklaşık olarak 30 dakika sonra ya da kuşyemleri tamamen donduğunda diyelim kalıpları ve çubukları çıkartın.

kus yemligi 24Kek kalıplarından çıkardığınız donmuş ve birbirine yapışmış olan kuşyeminin delik olan kısmından uzunca bir sicimi geçirin ve tepeden düğüm atın.

Aklınızda Bulunsun
• Sadece portakal değil farklı malzemelerden de kuşyemliği yapabilirsiniz.
• Teneke yemliklerde teneke boyasının tamamen kurumasını beklemeli ve sadece tenekenin dış kısımlarını boyamalısınız.
• Sadece kalp ya da yıldız değil yüzlerce çeşitte kek kalıbı modeli yaratabilirsiniz.
• Tenekelere ya da farklı kuşyemliklerine her zaman uhu ekleyeceğiniz malzemeler kullanmayın. Yani uhuyu kullanırken her gün kontrol edebileceğiniz yemlikler olmasına özen gösterin.
• Uhu eklediğiniz çubukları ön tarafa doğru değil kutunun dip kısmına yapıştırmanız kuşlar açısından daha sağlıklı olacaktır.
• Fakat biz yapıştırıcı ya da benzeri bir ürünü kullanmamanızı öneririz.
• Ayrıca kutuyu boyarken beyaz renk kullanmayın. Beyaz renk kuşların korkup kaçmasına neden olacaktır. Beyaz renk dışında istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.
• Bu kuşyemlerini evinize değil dışarıya asmanızı öneririz. Çünkü kuşlar bu yemleri yerken yemliklerin asılı olduğu bölgeleri de kirletecektir. Ayrıca kuşların barındırdığı parazitleri de evinize davet etmiş olacaksınız. Bu yüzden en sağlıklısı bahçede ağaç dalarlına kuşyemliklerini asmak ve düzenli aralıklar ile yemliklerin yemlerini yenilemektir.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.