Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin faydaları arasında belki de ilk sıradaki unsur bebeğinizin hayatına en iyi başlangıcı yapmasıdır. Anne sütü bebeğinizin hem en iyi şekilde beslenmesini hem de çok güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını garantiler. Bunların dışında emzirmek demek bebeğiniz ile aranızda muhteşem bir huzur ve yakınlık hissinin de ortaya çıkması demektir.

Emzirmenin Faydaları

Anne sütü bilhassa bebeğin ilk altı ayında sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan tüm besinleri içermektedir. Bu yüzden anne sütünün bebek için yeterli olması gerekir. Eğer sütünüz az ise anne sütünü arttırmaya yarayan kabak çekirdeğinin faydaları yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mamaya oranla anne sütünün sindirimi de çok daha kolaydır. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde kusma ile bağırsak ya da mide iltihabı, kulak enfeksiyonları ya da ishal gibi durumlarının oluşması olasılığı çok daha düşüktür.

Özellikle daha ilk zamanlardan son ana kadar beslenen bebeklerde beyin gelişimi diğer bebeklere oranla çok daha sağlıklı bir şekilde gelişir.

Anne sütü demek bebekte alerji riskinin de çok daha düşük olması demektir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda düşük kan basıncı ile düşük kolesterol, diyabet ile obezite tehlikesinin de azalması demektir.

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

Sağlıklı bir emzirme siz ile bebeğiniz arasında muhteşem bir deneyimin sürekli yeniden yaşanması anlamına gelir.

Anne rahminin daralmasında rol oynar. Gebelik boyunca vücudun depolamış olduğu aşırı yağ, anne sütünün üretilebilmesi için enerjiye dönüştürmek sureti ile kullanılır. Bu sayede yeni doğum yapmış bir anne bebeğini dengeli bir şekilde emzirdiği sürece gebelik kilolarını hızlı bir şekilde geri verebilir.

Emziren annelerde genellikle kemik erimesi, yumurtalık kanseri ve göğüs kanseri riski hiç emzirmemiş annelere göre çok daha düşüktür.

Anne sütü bebeğiniz için sadece masrafsız değil aynı zamanda steril olduğundan emin olduğunuz ve her an kullanıma hazır bir besindir.

Bebeğimin Ne Kadar Zamanda Doyar?

Bebeğinizin ne kadar emmesi gerektiği sadece yine bebeğinize bağlıdır. Bazen bebekler çok hızlı bazen de çok yavaş süt içerler. Bu yüzden bazı bebeklerde emzirme sadece ve sadece 5 dakika sürerken bazı bebeklerde bu süre 1 saati bulabilir.

Bebeğinizin ne kadar zamanda doyacağı hem yaşına hem bebeğinizin büyüklüğüne hem de bebeğinizi ne kadar aralar ile emzirdiğinize bağlı olarak değişmektedir. Bebeğiniz ne kadar hızlı büyürse emzirmenin verimi de o yönde artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder