Bit Temizleme: Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm

Bit Temizleme: Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm

Her zaman bizleri her yerde takip eden saç bitleri, aslında sadece insanların saçında yaşayan çok küçük parazit böceklerdir. Saç biti çok hızlı parazittir. Bunuda insan saç tellerine tutunup çok hızlı bir şekilde sürünerek yaparlar. Saç biti saç telini çok güçlü tutar. Bu nedenle sadece yıkama veya benzeri basit yöntemler etkisiz kalır. Saçında bit olanlar bitten kurtulma yollarını bilmesi gerekir. Aksi halde bit sirkesi yani bit yavruları sürekli çoğalmaya devam edeceklerdir.

Bit temizleme hakkında bilmeniz gereken en önemli şey bu saç bitlerinin insan saçındaki deri içerisinde yuva yapmamalarıdır. Bitler insanda sadece kan emmek için bulunurlar. Saç bitleri günde birkaç defa insan kanı içerek beslenmelerini sürdürürler. Yetişkin olan saç biti dişisi tarafından yumurtalar (bit sirkesi) deriye 1.5 cm’den yakın olmayacak şekilde saç tellerinin üzerine bırakılır ve bırakılan bu yumurtalar akla sığmayacak derecede güçlü bir tutkal ile saça yapışırlar.

Saç Biti Hastalığa Sebep Olur mu?

Bitler diğer parazitler gibi hastalık taşımazlar ancak aşırı kaşıntıya neden olduğu için saçda ciddi yaralara sebep olabilirler. saç bitleri sanıldığı kadar tehlikeli bir sorun değildir, bu yüzden anne ve babaların bundan ziyade diğer sağlık sorunları ile endişe etmeleri çok daha sağlıklı olacaktır.

Saç bitlerinin kişiye verdiği zarar aslında bu bitler ile mücadele ederken kişilerin kullandıkları yanlış tedavi yöntemleridir. saç bitlerini tedavi eden kimyasal ilaçların yanlış kullanımı ya da fazla kullanımı sonucu kişide büyük reaksiyonlar doğabilir.

Saç bitleri ile mücadele eden kişilerin eninde sonunda sinirleri de bozulur ve bu yüzden saç bitleri tedavisi için test edilmemiş ilaçları dahi kullanıp daha büyük bir sağlık sorununa neden olabilirler.

Bit Nasıl Çoğalır?

Bu saç bitleri kişinin saçsının saç biti sorunu olan başka bir kişi ile temas etmesi sonucu yayılırlar. Bu noktada sizlere vurgulamak istediğim en önemli konu saç bitlerinin insan saçsı dışında başka bir yerde sadece birkaç saat ömürleri olduğudur. saç bitleri bir koltuktan diğerine sıçrayamaz, mobilyalarınız üzerinde gezemezler ayrıca saç bitleri uçamazlar ve zıplayamazlar.

Bu yüzden evinizi istediğiniz kadar temiz tutun ya da tutmayın bu saç bitlerinin saçnızı terk etmesine enden olmaz. saç bitleri yetişkinlerden ziyade çocuklar arasında çok hızlı bir şekilde yayılarak hayatlarını sürdürürler.

Bit Temizleme Yöntemleri Bunlara Dikkat

Saç biti sorununuz için herhangi bir tedaviye başlamadan ya da seçmeden önce aşağıdaki önerilerimize bir göz atmanızda fayda vardır.

 • Saçnızdaki sorunun gerçekten saç biti olup olmadığı konusunda emin olun!
 • Hamile ya da emziren kadınlar ve 12 aydan küçük bebekler kimyasal tedavi yöntemlerini kullanamazlar. Bu yüzden gebe, emziren ve 12 aydan küçük bebeklerde bu sorun var ise hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir.
 • Kullanacağınız kimyasal ürünler gözleriniz ile temas etmemelidirler.
 • Gerçek saç biti tedavi ilaçlarının oldukça ağır bir kokusu vardır ve bu ilacı saçnızda bırakacağınız için ( belli bir süre) sinirlerinizin bozulma ihtimali vardır. O yüzden sakin olmanız çok önemlidir.
 • Kimyasal tedaviyi seçtiğinizde ne olursa olsun etiketin üzerinde tavsiye edilen şekilde kullanın. ( Doktor aksini söylememişse)
 • Özellikle çocuklarınız üzerinde eter, haşere ilaçları ya da gazyağı kullanmayın!
 • Kimyasal tedaviden sonra saçınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayın çünkü ısı kimyasal ürünü etkisiz bir hale getirebilir.
 • Tedavinin ardına saçlarınızı 1 ya da 2 gün boyunca yıkamayın.
 • İlacı kullandıktan sonra ölü bitlere rastlarsanız kullandığınız bit ilacı işe yaramış demektir. Fakat hiçbir bit ilacı saçlarınızdaki bit yumurtalarını öldüremez bu nedenle saçlarınıza bit ilacını 7 gün sonra tekrar uygulamanız gereklidir.

Bit tedavisinde bilinmesi gereken pratik bilgiler:

 • Ailenin diğer bireyleri de, onlarda bit veya yumurtası olmasa bile, aynı zamanda tedavi görmelidir.
 • Ayrıca, iç çamaşırları ve yatak takımları ile banyo havluları da, aynı zamanda en az 60 derecede yıkanmalıdır. Kimyasal temizlik de fayda sağlar.
 • Sıcak yıkamaya dayanıklı olmayan elbiseler veya yıkanamayan (tüylü oyuncak hayvanlar gibi) eşyalar, 14 gün süreyle plastik bir torba içerisinde muhafaza edilmeli ya da en az 24 saat süreyle derin dondurucuya konulmalıdır.
 • Taraklar, saç fırçaları ve öteki yıkanabilen şahsi tuvalet malzemesi, kaynar sabunlu su içinde 10 dakika (54°C)süreyle yıkanmalıdır.
 • Koltuk takımı, battaniyeler, yorganlar, yataklar, yastıklar, bisiklet kaskları, kanepeler, araba koltukları elektrikli süpürgeyle emdirilmelidir.
 • Şapkalar, bereler, boyun atkıları, bisiklet kaskları, saçla ilgili malzemeler (tarak, fırça, toka gibi)  değiş tokuş yapılmamalıdır. Uzun saçlar toplanıp bağlanmalıdır.
 • Tedavi bittikten sonra, yumurtaların saçlara hala yapışık kaldığı sıkça görülür. Bütün bit yumurtaları, özel bir bit yumurta tarağı, el tırnağı veya makas ile uzaklaştırılabilir. Tedavi, ancak o zaman tamamlanmış olur.

Bit Temizleme Yöntemleri: Kimyasal İlaçlar

 1. Permethrin %1: Bu ilacın yan etkileri arasında alerji ve tahriş riskleri vardır. Bu ilacı kuru saçlı olan deriye 10 dakika süresince uygulayın ve 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın. Tedaviyi 7 ila 10 gün sonra tekrar edin.
 2. Pyrethrins : Bu ilacı uygulama şekli, tekrar kullanma aralığı ve yan etkileri Permethrin %1 ilacı ile birebir aynıdır.
 3. Lindane: Bu ilacın yan etkileri arasında konvülziyon, alerji ve deri tahrişi riskleri vardır. Bu ilacın uygulama şekli ve tekrar kullanım aralığı Permethrin %1 ile aynıdır.
 4. Malathion: Bu ilacın yan etkisi solunum depresyonu riski taşımasıdır. Bu ilacı kuru olan saç derisine 8 ila 12 saat uygulayıp daha sonra bol su ile durulamanız gerekmektedir. Yine tedavi tekrarı 7 ila 10 gün sonra yapılmalıdır.

Tarak Ve Saç Kremi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Bit temizleme yöntemleri hamile ve emziren anneler için çok daha dikkat etmeleri gereken hususdur. Bu yöntemi hem gebeler, hem emzirenler hem de 12 aydan küçük çocuklar uygulayabilirler. Bu uygulamanın esası saç bitlerinin karınlarının altında olan küçük açıklıktan enfes almalarını onlara karşı kullanmak oluşturur.

Bu bit temizleme yönteminde, saçı tamamen yoğun bir sıvı ile kaplamaya bu sayede de bitleri de nefessiz bırakmaya dayalı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde bitler ölmese dahi en az 20 dakika süresince nefessiz kalıp yavaşlayacaklar ve size de onları yakalama şansı doğacaktır.

Bu bit temizleme yöntemi uygulamak için ihtiyacınız olan 2 adet ürün vardır. Bunlardan ilki yoğun bir saç kremi (ya da benzeri yapışkan yoğun bir sıvı) ile kaliteli bir bit temizleyici taraktır. Bu yöntem ile yumurtaları ya da bitleri öldüremeyeceğinizi ama onları yavaşlatarak yakalayabileceğinizi tekrar ettikten sonra bu yöntemi nasıl uygulayacağınızı anlatmak isterim.
bit bitten kurtulma bit resmi bit temizleme bit ilaclari

Tarak Ve Saç Kremi (Nitbusting) Yöntemi

Bu yöntemi çocuklarınıza uyguluyorsanız ilk önce çocuğunuzu oturtmak için küçük bir tabure alın ve bu tabureyi kendi bacaklarınızın altına yerleştirin. Siz Nitbusting yöntemini uygularken çocuğunuz sıkılmasın diye o da bir video seyredebilir. Daha sonra çocuğunuzun omuzlarına temiz bir havlu serin. Çocuğunuzun başında varsa toka vs gibi malzemeleri çıkartın. Çocuğunuzun saçları açık olmalı örgü ay da saç bağı gibi hiçbir şey bulunmamalı.

Sonra çocuğunuzun saç derisine bol miktarda saç kremi dökün ne kadar çok dökerseniz o kadar iyi. Daha sonra çocuğunuzun başına saç kremi ile iyice masaj yapın. Unutmayın burada önemli olan bol miktarlarda saç kremi kullanmak ve aynı anda masaj yaparak saç kreminin tüm saç tellerine iyice ulaşmasını sağlamaktır.

Saç bitleri saç derisine çok yakın bir şekilde yaşadıkları için saç kremini saç derisine yakın olan bölgelerde daha fazla kullanın. Burada bu uygulamanın asıl amacını anlamak çok önemlidir. Bu uygulamanın asıl amacı saç bitlerini bit tarağı ile yakalayana dek saç bitlerinin hareketlerini kısıtlamak yani yavaşlatmaktır.

Saç kremini çocuğunuzun saçsına bol miktarda döktükten ve masaj yaptıktan sonra büyük ve temiz bir tarak ile çocuğunuzun saçından enseden başlamak sureti ile tepeye doğru küçük bölümler ayırarak çalışın. Unutmayın saç biti yumurtaları genelde kulakların ve başın arkasında bulunurlar.

Bu yöntem ile bitleri başın ön tarafında ve/veya başın arkasında bulacaksınız. Daha sonra çocuğunuz saçları düzeltilebilir hale geldiği zaman ayırdığınız her bölümü ince bir bit tarağı yardımı iel iyice tarayın ve bu tarama işlemini 4 ila 5 kez tekrarlayın.

Her tarama ardına saçtaki saç kremini temiz bir kağıt havlu ile silin. Eğer gerçekten saç biti sorunu var ise bu bitleri kâğıt havlu üzerinde görmüş olacaksınız.

Tarama işlemini kâğıt havluda yumurta, kurtçuk ya da bit göremeyene dek bu tarama ve silme işlemini tekrar edin.

Tarama ve ayıklama işlemini tamamladığınızdan emin olduğunuz her saç parçasını dikkatli bir şekilde örün veya arkaya doğru bağlayın. Saç çok kısa ise ve erkek çocuğunuzu tedavi ediyorsanız o zaman ona saçında ilginç bir şey deneyeceğinizi söyleyip onu huylandırmadan temiz ve bitten arınmış saç kısımlarını ayırın. Unutmayın özellikle erkek çocukları dik saç modellerine bayılırlar.
bit ilaci bit için krem bitten kurtulma bit temizliği

Tarak Ve Saç Kremi (Nitbusting) Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı saçlar oldukça uzun olabilir o yüzden bu uzun saçlar saç kremi uygulamasında çok fazla düğümlenebilirler. Bunu önlemek için saç kremini saça uygulamadan önce saçları düzgün bir şekilde bölümlere ayırmayı tercih edebilirsiniz.

Bitler genelde başın tepe kısmında toplanacağı için asıl bitleri bu noktalara gelinceye dek bulamayabilirsiniz o yüzden tamamen saç temiz olana ve arınana dek bu uygulamaya devam etmeniz gerekmektedir.

Bit tarağınızı seçerken en kalitelisi olmasına özen gösterin çünkü kaliteli bir bit tarağı kurtçukları (yeni yumurtlanmış bit) dahi ortadan kaldırabilmelidir. Bu kurtçukları saçta seçmek çok güçtür ama kâğıt havluya düştüklerinde fark edersiniz.

Unutmayın!
Bit temizleme ve bitten kurtulma ile yaptığınız savaşta çocuklarınızın saçları ile her an ilgilenmelisiniz. Özellikle genç kızlar iş saçlarına geldiğinde anneyi dahi işe karıştırmak istemezler. O yüzden genç kızınıza bit konusunun ne denli önemli olduğunu anlatmak ve bu konuda bilgilendirmek sizin görevinizdir. Bu nedenle özellikle kızlarınıza saçlarını yıkadıktan sonra saçlarını nasıl kontrol etmeleri gerektiğini onlara öğretin.

Eğer kızınızın ya da sizin saçlarınız çok uzun ise bu saçları örebilir ya da arkaya doğru bağlayabilirsiniz. Bu yöntemler ile saçlarınıza bit bulaşmasını zorlaştırmış olursunuz. Saçları çözme ve saç biti taraklarını kullandıktan sonra sabunlu sıcak su ile iyice yıkayın ve akan sıcak su ile bolca durulayın.

Bitten kurtulanlar yazıyor

Bir dermatolog önerisi! (saç kremi ile bitten kurtulma)

Bildiğiniz saç kremini alıyorsunuz, saçının her tarafına boca ediyorsunuz. Akacak duruma gelene kadar sürün. Saçın her yeri saç kremi ile kaplı olmalı ve üzerinden akacak kadar fazla sürülmeli. Amaç burada hava almayacak şekilde saç diplerini ve saçları kaplamak.

Bitlerin solungaçları var ve en fazla 7-10 dakika kapalı tutabiliyorlar sonra soluk almak için açtıklarında saç kreminin altında boğuluyorlar. Tercihen saç kremini sürdükten sonra plastik saç boneleri veya mutfakta kullandığınız streç film ile hava almayacak şekilde saçı sarabilirsiniz. 10 dakika teorik olarak yeterli ama 20 dakika ya da yarım saat kadar beklettikten sonra normal bir şekilde saçı yıkayıp şampuanlayın. Sonra ince bir tarakla tarayın, banyoda su ile akmayan bitler tarakla dökülecektir.

Canlı olan bitleri bu şekilde temizledikten sonra sirkeler için önlem almanız gerekiyor. Normalde bir sirkenin olgunlaşması ve bit haline dönmesi bir haftayı buluyor ama canlı bitlerin ne zaman yumurtladığını bilmediğiniz için her gün veya iki günde bir bu işlemi on gün kadar tekrarlayın.

Sonrasında haftada bir olacak şekilde 2-3 hafta daha devam edersiniz bitlerden kurtulacaksınızdır tabii kullandığınız taraklar tokalar da temizlenmeli ya da atacaksınız bu işleme başladığımız gün ve devamında. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve kıyafetleri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Tüm aile bireyleri de kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar önemli olan kaynağı kurutmak özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar nasıl önemli olan kaynağı kurutmak.

Bildiğim en zararsız yöntem çocuklar için. Saç için tasarlanmış bir ürünü kullanıyorsunuz ve en azından bit ilaçları kadar kimyasal içermiyor. Markanın bir önemi yok bu arada her türlü saç kremi olabilir. Şimdiden kolay gelsin umarım etkili olur Sonucu siz de paylaşırsanız belki birkaç kişinin daha işine yarar.

Semra Hanım çamaşır sodası ile saç bitlerini temizlemiş.

“Arkadaşlar ben bit temizleme üzerine her şeyi denedim 2 yıldır bitle mücadele ediyorum. Üç kızım var biri bitip birine giriyor. İki gün uğraşmazsam çoğalıyor kaşıntıdan saç derileri hep yara içindeydi, bu yukarıda yazan şeyler geçici emin olun çünkü çok denedim. Köye tatile gittim ve orda derdimi anlattım ve bana ne dediler biliyor musunuz tahmin edemezsiniz ama anlatacağım çok çektim kimse çekmesin diye sizle paylaşmak istedim. ÇAMAŞIR SODASI evet yanlış duymadınız çamaşır sodası çok ucuz bir şey ve zararsız. Göze temas yok saçları iyice ıslatın ve deriye serpin ovalayın 5 dakika bekletin ve yıkayın. Ölü bitler ve sirkeler nasıl dökülecek 1 hafta 2 günde bir uygulayın sonuç süper yalnız saçlar biraz sertleşiyor onu da saç kremiyle çözün.”

Sizden gelen başka bir öneri;

 1. Eczaneden gidip bit ilacı alıp saçnıza uygulayın. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da (elma-üzüm sirkesi fark etmez) elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayın. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile tarayın. Bu işlemi 3-4 gün tekrar edin.
 2. Saçınızı boyatın. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözecektir. İstediğiniz renge boyayın. Ama ben kendinize göre saç rengini seçmenizi öneririm.
 3. Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yayın.(bu işlem sirkeleri çözecektir.)Yaydıktan sonra yarım saat (30 dk)bekletin. Sonra sık dişli tarak ile tarayın.
 4. Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkın. Böylelikle bitlerden kurtulabilirsiniz.

Berna hanım demiş ki;

Size yardım etmek istedim bende bitlendim sirkelendim, kaşınmaya başlamayla hemen baktırdım ve saçımda bitler vardı. Her neyse bit temizleme yöntemlerin arasında ilk gaz yağı olduğunu öğrendim . Ama gaz yağını bulmadım nedense. Bir gün boyunca saçlarımla uğraştım. İlk önce öğrenmeyle sirkeli suya yatırdım saçmı üzüm veya elma sirkesi biraz sulandıracaksınız. Yoksa saç deriniz yanar.

Yarım saat bekledikten sonra saçımı yıkadım, sonra saçlarımı boyadım yine yıkadım. Haliyle sonra saçıma tıraş köpüğü güzelce ne sürdüm yarım saat bekledim tekrar yıkadım. Tabii o kadar uğraşmayla saçınız sertleşecek. Sakın saçınızı yumuşatmak için saç kremi kullanmayın. Yoksa sirkeler çıkmaz biraz zor olacak ama bit tarak ile tek tek saçınızı tarayacaksınız.

Birbirine bağlana bağlana olacak ama işe yarıyor arkadaşlar saçımı çamaşır sodasıyla ovaladım. Yarım saat bekledim tekrar yıkadım bunu iki üç gün tekrarlayın ben o gün bitlerden sirkelerden kurtuldum. Ama ne olur ne olmaz diye iki üç defa tekrarladım. Hepsini bir anda yaparsanız daha kolay kurtulursunuz öyle bir kere yapıp ertesi gün yapmayla olmaz bitler bir hafta içinde veya birkaç gün içerisinde yaklaşık 140 adet yumurta yumurtluyor. O yüzden tabii saçınıza o kadar titizlikle temizledikten sonra evi de titizle temizlemeniz gerekecek halıları battaniyeleri yastıkları yıkatın veya derin dondurucunuz varsa 24 saat derin dondurucuda kalırsa daha kolay olur. Sakın su kaynatıp suyun içine batırıp demeyin su soğudukça sirkeler daha çabuk gelişir genelde 25-30 derece civarında gelişirler. İnşallah size bu yardımcın olur bir bütün günü saçınızla zamanı geçirin 🙂 Allah kolaylık versin bit sıkıntısı çok zor.

Melek hanım saç bitini böyle temizlemiş.

MUTLAKA DENEYİN. Bit temizleme sorunuza 1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayırıyorsunuz saç düzleştiricisiyle her tutamı birkaç saniye tutarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu ısıyla yok ediyoruz.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı sürüyoruz zeytinyağı ile iyice ıslatıyoruz. biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor cımbızla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarımsak eziyoruz saçın her yerini kaplıyoruz streç film ile saçın her tarafını kaplıyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya iyice atarak duruluyoruz şampuan yerine bir fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz iyice oranlıyoruz sonra duruluyoruz sonra bir tane limonu çiğitlerinden ayırıp saça sürüyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca köpürtüp duruyoruz.

Sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uçlarına sürüp tarakla saçı açıyoruz. Açılan saça biraz daha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı çıkınca saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz kuruduktan sonra bir kez daha saç düzleştiricisiyle iyice isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyağlı saça streç film sararak yatıyoruz.

Sabah saçı tarayarak hiç dokunmadan saçı arındırıp çamaşır deterjanıyla yıkayıp şampuanlayıp kremleyip en son kurulayıp düzleştiriciyle tekrar ısı veriyoruz. Biraz zahmetli 1,5 gün uğraş veriyorsunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan ya da tarağını hiç kullanmadım tavsiye ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. imamthehairdresser dedi ki:

  Bit, sirke iman zayıflığından türer kardeşim. Tereddüde düşmüşsün demek ki. Vakit namazlarını cemaatle kıl. Cuma, teravih, dini sohbet ne varsa katıl. Anormal bir durumun olmadığını göreceksin. Hayırlı başarılar.

 2. miray dedi ki:

  arkadşalar ben 3 aydır veya daha fazla bit ve sirekleri var. ben hergün ağladım. aslında hiçbir çözüm etkili değil ya evet hepsinni denemedim hatta hemen hemen hiçbirini çünkü güvenemedim birşey olucak diye beki daha çok üreyecekelr diye . bn bir karıncadan bile korkarken bu iğrenç şey geldi.ilk başt- a çok korkuyodum.ama ne yazık ki alıştım ben çok bakımlyıdım daha önceden de arkadşalırmda görmüştüm bune demiştim ya demeyin bu yalan atıyo gereçkten detitz bakımlıydım hergün saçlarımı örüglerle model yapardım ta k ibir gün açık bıraktım diye ogünden bugüne 1 aydan fazla kaşındı anneme söledim hemen ilaç aldım ama hiçbir yararını görmedim sakın böyle yapmayın tamam ilaç alın ama birşey daha var.kişiden kişiye göre saç değişiyor .bide o var. ben hergün ALLAH’A dua ettim.birgün banyadon çıktım ve saçlarımı taradım.hiç bir şey çıkmadı ama yine de ALLAH’TAN umudumu kesmedim ve ALLAH’a söz verdim hatim yapıcam şimdi ise umudumu kesmeden hala ALLAH’A dua ediyorum elbette bir gün dileğim gerçekleşecek.gerçekten de insan kendini iğrenç hissediyor.gerçek bir çözüm varsa allah ‘a dua edin teşekkürler :))) ama şuan mutluyum da değilimde geçtimi geçmedimi bilmiyorummmm :((( üzgününm :(((

  1. Friedrich dedi ki:

   Allah sana şifa versin mübarek

   1. Allah Akıl Versin dedi ki:

    Size katılıyorum. Tüm gayri müslimlerin bitli olması lazım bu malların yazdıklarına göre 🙂

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder