İPUÇLARIM

Elma, şeftali veya çilek gibi sulu meyve lekeleri nasıl çıkar?

Elma, şeftali veya çilek gibi sulu meyve lekeleri nasıl çıkar?

Televizyonun karşısında yemekten sonra koltuğa uzanıp meyve yeme keyfi bir başkadır. Elma, şeftali veya çilek gibi sulu meyveler ne yazık ki üzerimize damlayıp çıkarması zor lekeler oluşturabilirler. Her lekede olduğu gibi leke kurumadan temizlenmesi gerekiyor. Leke kurudukça havadaki toz meyve lekesi olan bölgeye yapışıp çıkarması daha da zorlaşacaktır.

Meyve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 • Pamuklu Ve keten kumaştan meyve lekesini çıkarma: Leke olan kumaşı bir kazan veya benzeri bir kabin içerisine atın ve bol su ile kaynatın. Bu şekilde leke çıkacaktır. Yinede leke çıkmadıysa yıkama suyun içerisine oksijenli su yada çamaşır suyu ekleyip yıkayın.
 • Yünlü ve ipekli kumaştan meyve lekesini çıkarma: Leke olan kısmı amonyaklı su içerisinde bekletip ıslatın. Sodyum perborat katilmiş su içerisinde yıkayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.
 • Renkli ve sentetik kumaştan meyve lekesini çıkarma: Sabunlu su ile yıkayın leke çıkacaktır. Hala meyve lekesi çıkmadıysa sıcak suyun içerisine limon katin ve suyun içerinde biraz bekletip yeniden yıkayın. Bir başka yöntem ise, 90 derecelik bir ölçü alkol ile bir ölçü suyu karıştırın ve lekeyi bu karışımla ile siliniz. Leke çıkınca bol su ile durulayıp kurutmak için asabilirsiniz.
 • Pamuklu kıyafetteki meyve lekesini çıkarmak: Meyve suyu elbiseye dökülünce en hızlı şekilde musluk gibi bol akan suyun altında tutarak yıkarsanız leke hemen çıkacaktır. Unutmayın meyvenin suyu üzerinize damlar damlamaz bu yöntem uygulanmalı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ahmet KAYA dedi ki:

  fayfalı bilgi

 2. medyum dedi ki:

  vişne lekesini zorda olsa çıkarttım bu bilgileri not ediyorum 🙂

 3. Kadınca Mutfak dedi ki:

  Özellikle bazı meyvelerin lekesi çıkmak bilmiyor faydalı bilgiler olmuş ihtiyacım olduğunda hemen uygulayacam.

 4. Boşanma dedi ki:

  Çok güzel bilgiler.Yepyeni sentetik t-shirt üme çilek düşünce hışımla soluğu burada aldım.Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.