İPUÇLARIM

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında en çok tüketilen meyveler arasında vişne ve kiraz gelmektedir. Kan kırmızı renkte olan bu mevyelerin yemesi ne kadar güzelse, kıyafetlerde oluşturduğu lekeler can sıkıcı olabilir. Kiraz ve vişne tarzındaki meyvelerin oluşturduğu lekelerden kurtulmanın bazı püf noktaları vardır.

Pamuklu kıyafetler, sentetik kumaşlar ve beyaz renkli kumaşlarda oluşan kiraz lekesini çıkarmak için, leke kurumadan sıcak suya bastırmak önemlidir. Kiraz lekesinin bulaştığı yeri ıslak bezle silmek lekenin dağılmasına yol açabileceğinden, lekenin bulaştığı kıyafeti bezle silmemek gereklidir.

Kiraz Lekesini Çıkarma Yolları

  1. Beyaz renkli kumaşlardaki kiraz lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine sıcak suyu yavaşça dökün. Yeni oluşan lekeler için sıcak su yeterli olacağı gibi, kurumuş lekeler için sıcak suya bir miktar deterjan karıştırın. Ardından kıyafeti sıcak suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin.Beyaz renkli pamuklu kumaşları suda beklettikten sonra, çamaşır makinesinde her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.
  2. Sentetik kumaşlarda oluşan kiraz lekesini çıkarmak için, lekeli bölgeye beyaz sirke ve limon suyu ile karıştırılmış suyu uygulayın. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeyi sildikten sonra leke çıkmazsa, kıyafeti bir süre sıcak suda beklettikten sonra aynı işlemi tekrarlayın.Sentetik kumaşlardaki kiraz lekesini sirke ve limon suyu kullanarak pamukla sildikten sonra, kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  3. Yünlü ve ipekli kumaşlardaki kiraz lekesini çıkarmak için, lekenin oluştuğu bölgenin altına emici bir bez koyun. Daha sonra beyaz sirkeye batırılmış bez yardımıyla lekenin bulunduğu noktayı silin.Yünlü ve ipekli kumaşları daha sonra çamaşır makinesinde her zamanki programda yıkayabilirsiniz.

Yaz aylarında kıyafetlerinize ya da kumaştan yapılmış eşyalarınıza bulaşan kiraz lekesini limon suyu, sıcak su ve deterjan kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.

Kaynak:evhayat

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.