İçecek Lekeleri Nasıl Temizlenir?

İçecek Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Dökülmüş olan yumuşak içecekler vakit kaybetmeden hemen emdirme işlemine tabi tutulmalıdır ve eğer mümkünse leke kurumaya fırsat verilmeden hemen temizlenmelidir.

Çünkü bu türdeki lekeler kurudukları zaman kolay kolay gözle görülmezler ve zaman içerisinde de sıcaklık nedeni ile sararıp temizlenmesi zor bir hal alırlar.

Bu tür lekelerde hemen 1 ya da 2 damla kadar sıvı deterjan eklediğiniz sıcak ve temiz bir su ile ıslattığınız temiz bir bez ile lekeli olan kısmı emdirme işleminden sonra silin. Daha sonra hem temiz hem de nemli olan bir bez yardımı ile temizlediğiniz bölgeyi iyice durulayın ve hemen sonrasında saç kurutma makinesinin orta ısıya ayarlanmış derecesinde duruladığınız bölgeyi iyice kurutun.

Halı üzerine dökülmüş olan lekeyi hemen emdirin. Çünkü özellikle halı üzerine dökülmüş olan içecekler kalıcı lekeye dönüşebilecek olan boyalar içerebilirler. Bu yüzden hemen 1 çay kaşığı kadar deterjan ile 1 çay kaşığı kadar sirke ve 1 litre kadar da sıcak suyu iyice karıştırın. Daha sonra hemen lekeye uygulayın ve bölgeyi iyice kuruttuktan sonra bölgeyi süpürün. Eğer gerekli görürseniz işlemi yeniden uygulayın.

Yumuşak İçecekler Halıdan Nasıl Temizlenir?

Halıya dökülmüş olan yumuşak içecekler hemen gözle görülmeyebilir ama bu tür lekeler hemen temizlenmelidir. Çünkü bu tür lekeler zamanla neredeyse temizlenmesi imkânsız bir hale gelirler.

Bu tür lekeleri hemen emdirin ve sonrasında toz çamaşır deterjanı ile eğer gerekli görürseniz diş ay da tırnak fırçası ile tüylerin diplerine doğru halıyı fırçalayın.

Leke tam olarak emilene dek lekeli bölgeye emdirme işlemi uygulayın. Lekeli bölgeyi fazla ısıtmamaya dikkat edin ve emdirme işlemini uygularken temiz bir bez ya da temiz bir kâğıt peçete ile halıyı kurutun. Son olarak da birkaç tane temiz bez yardımı ile halıdaki köpüğü alın ve temizlediğiniz bölge kuruduğunda elektrikli süpürge ile halıyı iyice süpürün.

Unutmayın!
Halıya dökülen leke ister yumuşak içecek isterse de sert bir içecek olsun, yapmanız gereken lekenin halı üzerinde kurumasına asla izin vermemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder