Zeytinyağının asit oranı nasıl ölçülür?

Murat Beyin bize yönelttiği soru “zeytinyağının pratik olarak asitli olup, olmadığını nasıl anlarız?” sorusunun yanıtıdır. Murat bey gibi sizinde kafanıza takılan sorularınız var ise sorunu sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Murat bey ne yazık ki pratik olarak zeytinyağının asitli olup olmadığını anlamak kolay değil. Zeytin yağındaki asit oranını ölçmek mümkündür. Konun devamında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağlı daha lezzetli yemekler yapmak isterseniz buradaki konumuzda sizler için bir kaç küçük ipuçları bulabilirsiniz. Zeytin yağ lekesi olan bölgeleri temizlemek için bu yazımıza bakmanızı da tavsiye ederiz.

Zeytinyağının asitlik oranı nasıl ölçülür?

Zeytinyağının asitlik oranını ölçmek için büyük donanımlı laboratuvarlara ihtiyaç yoktur. Cam pipet, cam ölçme tüpü ve cam balon ile eczanelerden temin edilebilecek biraz alkol eter ve asit solüsyonu asit derecesine ölçmek için yeterli olacaktır. Ölçme tüpüne koyduğunuz 10 gram zeytinyağını balon içerisine koyduğunuz 30 gram alkol eterin üstüne dökerek iyice karıştırın. Daha sonra pipetin içine koyduğunuz asit ölçme solüsyonunu karışıma birkaç damla damlatın. Balonun içi kızarır gibi olup tekrar sarı hale gelir. Balonun kızarıklığı devamlı hale gelene kadar solüsyondan damlatın. Pipetin göstergesine bakın. Gösterdiği değer dizyem değerini gösterir. Değeri 10’a böldüğünüzde asitlik oranını bulmuş olursunuz.

Zeytinyağının asitlik derecesi nedir?

Zeytinyağı gliserin ve oleik asit maddelerinin birleşmesinden oluşur. Ancak bu karışımdaki oleik asit, gliserin içerisinde tümüyle karışmaz, bir kısmı serbest olarak kalır. Serbest kalan oleik asit miktarı az olursa yağ güzel ve lezzetli olur. Eğer asit miktarı fazla ise zeytin yağında acılık oluşur. Asitlik derecesi de her 100 gram zeytin yağında bulunan oleik asit miktarının yüzde olarak ifade edilmesidir. 0,8 asitlik zeytinyağı demek 100 gram zeytin yağında 0,8 gram serbest oleik asit bulunan zeytinyağı demektir.

Bu konudaki bilgiler zeytinyagirehberi.com adli siteden kaynak alınmıştır.Emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Zeytinyagirehberi yönetimi yazıyı kaldırmamızı isterseniz lütfen iletişim bölümden bizimle irtibata geçiniz.

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.