İPUÇLARIM

Limon Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır? (Tüm Ve Kesilmiş Limon)

Limon Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır? (Tüm Ve Kesilmiş Limon)

Limon demek bizler için yaz ve kış hiç ayırt etmeden sürekli kullanılan lezzetli ve şifa verici bir besin demektir. Limonu yemeklerde, salatalarda, keklerde, kurabiyelerde kullandığımız gibi içecek olarak da kullanırız.

Türk mutfağında limon tatlıdan tuzluya kadar kullanıldığı gibi çabuk bir şekilde de bozulan besinler arasındadır. Limon kış aylarında çok hızlı bir şekilde bozulmasa da yaz dönemlerinde çok çabuk bir şekilde bozulan bir besindir.

Fakat bu yazımızda sizlerle limonu hem yaz hem de kış fark etmeksizin aldığınız zaman itibari ile en az 2 hafta boyunca bozulmadan ve lezzetinden bir şey kaybetmeden nasıl saklayıp muhafaza edeceğinizi anlatacağız.

Bütün Limon Nasıl Saklanır?

Henüz kesmediğiniz ve bütün olan limonları en az 2 hafta boyunca saklayabilmek için limonları temiz cam ve soğuk su dolu bir kabın içerisine ve balkona koyun. Her gün limonların soğuk suyunu her sabah değiştirin. Suyun soğuk olması çok önemlidir.
Limonları uzun bir süre boyunca korumanın diğer bir yöntemi de derin dondurucuya koymaktır. Derin dondurucuya koyduğunuz ve kullanmanız gereken limonları ise rendeleyerek yerine göre kullanabilirsiniz.

Bunun dışında limonu en iyi bir şekilde saklama yolu da limonu kendi kasasında almak ve hiç limonun kasadaki yerlerini değiştirmeksizin limonları serin ve kuru bir yerde muhafaza etmektir. Bu sayede toplanmış olan ve ilk etapta kasalara özenle yerleştirilen limonlar başka hiçbir meyve ya da sebze veya nem ya da ıslaklık ile temas etmeksizin toplandıkları günkü tazeliklerini uzunca bir süre boyunca muhafaza edebilirler.

Kesilmiş Limon Nasıl Saklanır?
Kesilmiş olan limonları taze bir şekilde saklayabilmek için limonun kesilmiş olan kısmına bir parça kesme şekeri iyice sürün. Daha sonra limonun şeker sürülmüş olan kısmı alta yani tabağın üzerine gelecek şekilde limonu temiz bir porselen tabağa kapatın.

Bu sayede limonu 1 ya da 2 hafta boyunca taze bir şekilde saklayabileceksiniz. Limonu kullandıkça başka bir kesme şekeri limonun üst tarafına sürmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.