Kadife Ve Organzeler Nasıl Temizlenir?

Kadife olan eşya ya da döşemelere genellikle kuru temizleme uygulanması yapılması en iyisidir. Fakat döşeme ya da eşyanın etiketinde elde yıkanabilir ibaresi var ise yıkama işlemi mutlaka mümkün olduğu kadar fazla su kullanılarak yapılmalıdır.

Kullanılan su soğuk değil ılık olmalıdır. Bu tür kumaşları yıkarken mutlaka yün yıkama deterjanını tercih edin.

Yüzeyde olan tozu temizlemek için çırpma işlemi uygulayın. Gevşemiş olan kirlerden kurtulmak için suyun içerisinde kumaşı ezip daldırarak her defasında birkaç parçayı birden yıkayın. Sonrasında en az 2 defa olmak üzere durulama işlemi uygulayın.

Bu tür kumaşları, giysileri temizlerken mümkünsü rüzgârlı bir günü tercih edin. İplere çok dikkatli bir şekilde ve iz bırakmayacak bir şekilde asın.

Kumaş ya da giysi kururken tüyleri temiz bir elbise fırçası yardımı ile fırçalayarak düzeltin ve kuruduğu zaman tüylerin yeni gibi görünmesi için iyice silkeleyin. Bu tür kumaşları genellikle ütüleme işlemine tabi tutmaya gerek yoktur.

kadife nasil temizlenir

Organzeler Nasıl Temizlenir?

Bildiğiniz üzere organzeler genel olarak pamuktan yapılmış olan ince kumaşlardır. Sıcak suyun içerisinde ilk önce sabun tanelerini iyice eritin ve sadece elde yıkama uygulayın. Giysiyi köpüğün içerisinde hem aşağıya hem de yukarıya doğru hareket ettirin ama özellikle sürtünmemesine ve ovalama yapmamaya çok özen gösterin. Daha sonra en az 2 ya da 3 defa durulama yapın.

Kurutma işlemi için askıya asın ve halen menli bir haldeyken ipten alın. Bir defa sadece orta ısıda ütüleyin. Ütüleme işlemini organize kuruyana dek sürdürün.

Giysiye doğal bir canlılık kazandırmak için 1 yemek kaşığı kadar boraksı 4 bardak yani 1 litre kadar sıcak suyun içerisine ekleyin. Neredeyse tamamen kuru olan giysiyi bu suyun içerisine batırın. Giysi yeniden ütülenecek kadar nemli olana dek kuruyana kadar yeniden ipe asın.

İsterseniz daha iyi sonuç için ütüleme sırasında çok hafif bir kola uygulaması da yapabilirsiniz.

Unutmayın!
Bazı organze karışımları çok kolay bir şekilde yanabilir bu yüzden de özellikle ütüleme sırasında çok dikkatli olunması gereklidir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.