İPUÇLARIM

Mantarın kararmaması için ne yapılır, neden kararır?

Mantarın kararmaması için ne yapılır, neden kararır?

Mantar, protein açısından çok zengin canlılardır. Birçok yemek çeşidinde özellikle de et yemeklerinde tercih edilen özel bir tattır.
Mantarı pişirme sırasında siyahlaşıp kararması göz zevkimizin yanında yemeğin lezzetini de bozmaktadır. Mantarın %90 ‘ı sudur, yıkama evresinde mantar suyu çeker ve pişirime sırasında suyunu salan mantar liflerinden dolayı rengi karamaya başlar.

Mantarların kararmamasının püf noktaları:

 • Temizleme esnasında su kullanmamaya özen gösterin. Su yerine kâğıt havlu ile mantarın sapı ve şapkasında bulunan ufak kum, toprak kalıntılarını temizleyip dikkatlice kabuklarını soyunuz. Yüksek ısıda mantarı pişiriniz.
 • Ya da Mantarları bir süre limonlu ve unlu suyun içerisinde bekletin. Pişirme esnasında tencerenin içerisine bir kaç damla limon ekleyin.
 • Ayrıca, alüminyum tavalar da açık renkli mantarların renk değiştirip kararmasına neden olabiliyor. Bu tür mantarları alüminyum tavalarda değil de başka tavalarda pişirebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. zekeriyya dedi ki:

  Gerçekten çok güzel ipuçları veriyorsunuz sık kullanılanlara eklemek lazım sitenizi 🙂

 2. Mete dedi ki:

  Her ne kadar yemeyi sevmesem de pizzanın yanında mantar olmazsa olmaz benim için. Yemek hazırlarken mantar kullananlar için yararlı bilgiler olmuş. Teşekkürler

 3. Güzellik Blog dedi ki:

  tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.