İPUÇLARIM

Kadife koltuk boya vermemesi için neler yapılır

  • 09 Şubat 2014
  • 1.164 kez görüntülendi.
Kadife koltuk boya vermemesi için neler yapılır

Seda hanımın bize yöneltmiş olduğu soru: ” 3 yıldır kırmızı kadife koltuk kullanıyorum ama bu sene boya vermeye başladı. Çocuğumun üstüne, kıyafetine geçiyor neden olabilir? Sadece siliyorum öyle temizliyorum neden daha önce boya vermedi de şimdi neden boya veriyor? ” Seda hanım gibi sizde sorunu sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

3 yıl uzun bir süre Seda Hanım, kadife kumaşta yıpranma ve bozulma görülebilir. Kumaşın kalitesine göre bu süre uzayıp kısalacaktır.

Kadife koltuğun boya vermesi:

Kadife kumaşın yıpranmasında en büyük etkenler sıcaklık ve aşırı temizliktir. Mesela koltuğun üzerinde dizüstü bilgisayarı (laptop) gibi ısınan araçları kullandıysanız kumaşta bölge gibi izler bırakabilir. Kadife kumaşlar çok narin kumaş türlerindendir. Sık sık koltuk takımınızı siliyorsanız yıpranmasına neden olmuş olabilirsiniz. Kısacası kadife kumaşın  renkleri sıcaklıkla ve çok silindiğinde aşınıyor. Boya vermesinin sebebin bunlar olduğunu düşünüyorum.

Kadife koltuk boya vermemesi için neler yapılır:

Yüzde yüz denenmiş bir yöntem olmadığını ifade etmek isterim. Lakin bu yöntem boya veren kumaşlarda çok etkilidir. İşimizi garantiye almak için koltuğun görünmeyen bir yerinde deneme yaptıktan sonra tüm koltukta deneyiniz lütfen.

Koltuk takımını bolca tuzlu soğuk su ile silip bir gece bekletin. Ardından bildiğimiz yüz sabunu dove ile silip, tuz lekelerini çıkarıp, soğuk su ile durulayın. Kadife kumaşın boya verme sorununu umarım bu şekilde halledersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.