Konuşarak makale/yazı nasıl yazılır? Resimli/Videolu Anlatım

Makale yazmayı çok seviyorsunuz ama vakit bulamıyorum ya da daha hızlı yazmak istiyorum diyorsanız bu konumuz tam sizlik. Birkaç program sayesinde konuşarak makale yazmak ister misiniz? Sanırım cevabınız evet.  O zaman adım adım yapacaklarınıza geçelim.

Gereken araçlar:

 • Android cep telefonu (IPhone telefonda olur sanırım hiç kullanmadığım için bilmiyorum)
 • Google Hesabı (Gmail hesabı)
 • Voice Search Uygulaması
 • Google Drive Uygulaması

Cep telefonuz da yok ise Voice search ve Google drive uygulamalarını yükleyin. Sonrasında masa üstü veya diz üstü bilgisayarınız ile Google drive sitesine giriş yapın. Bu kısımda Google hesabınız olması gerekiyor yok ise yeni hesap alıp giriş yapın.

google drive

Google Drive giriş yaptıktan sonra yeni doküman oluşturun.Yeni dokümana başlık belirleyin.Otomatik kayıt edecektir.

Boş ekrana tıkladığımızda yazı yazmak için klavye mi ortaya çıkacak klavyenin alt tarafında boşluk bırakma tuşunun sol tarafında mikrofon işareti var oraya tıklayarak yazmak istediğin her şeyi söyleyebilirsiniz. Yazma işleminde dikkat edilmesi gereken husus anlaşılır bir dilde tane tane konuşulmasıdır. Hızlı konuşulduğunda kelimeleri karıştırabiliyor.

Uygulamanın şimdilik bir kötü yanı var oda noktala işaretleri. Google yardım bölümde konuşarak yazma hakkında araştırma yaptım. Aslında noktalama işaretlerini de konuşarak yapıldığını ve şualık İngilizce dilini desteklediğini buldum. İşte bu şualık kötü bir durum ama sorun olduğunu düşünmüyorum.

Google yardım bölümde gecen bilgi; Noktalama işareti girmek için “virgül,” “nokta”, “soru işareti” veya “ünlem işareti” komutunu söyleyin. (Noktalama işaretlerinin konuşarak girilmesi şu an için yalnızca İngilizce dilinde desteklenmektedir.)

Sizler için küçük bir test videosu da hazırladım. Video çekimini video kalitesi kötü bir telefonla çektiğim için kalitesi pekiyi olmamış. Birde profesyonel bir çekim ve anlatım olmadı. Sonuçta test videosu, hatalarımı görmezlikten gelin.

Konuşarak yazı yazma videosu:

17 YORUMLAR

 1. Sistem çok güzel denedim oluyor. Tek sorun noktalama işareti ama anlamadığım noktalama işaretini ingilizce olarak söylesek de gine yapmıyor. Sanırım buna çözüm yok glabol olma ihtimalide çok az ama ginede çok güzel bir uygulama.

  • Evet can o sorunu bende halledemedim. Umarım google bu özelliğini geliştirir ve bize kolaylık sağlar.

 2. Benim dediklerim İngilizceye çevrilerek yazılıyor. Birde mikrofon pasif oluyor. Her kelimeden sonra tekrar mikrofona basmam gerekiyor. Sizin çektğiniz video da mikrofon pasif olmuyor hiç.

 3. Noktalama işaretlerini kullanmadığını gördüm bu sistem yada ben yanlış yaptım bunu açıklamanız mümkünmü acaba

  • Hayır siz yanlış yapmıyorsunuz.
   Konu içindede belirttiğim gibi şuanlık sadece ingilizce dili destekliyor.
   Türkçe ayarlı cep telefonuzda noktala işaretleri şuanlık çalışmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here