Arabada Oluşan Buz ve Kar Nasıl Temizlenir?

Arabada Oluşan Buz ve Kar Nasıl Temizlenir?

Her gün araba kullanan kişiler için kış ayları özellikle karlı geçen kış zamanları en büyük sorunlardan biridir. Çünkü kar ile kaplanmış olan araba ve buz tutmuş camlar sabah işe gitmeyi oldukça zor bir hale getirir.

Elbette çok iyi bildiğiniz üzere araç üzerinde birikmiş ve sabitlenmiş olan kar ile buzu temizlemek hiç kolay değildir ve özellikle sabahın erken saatlerinde insanı üşütebilir.

Ancak doğru temizleme yöntemleri kullanılır ise o zaman işiniz o kadar da zor olmaz. Doğru yöntemler kullanılmaz ise en az yarım saati geçen kar ve buz temizleme doğru yöntemler kullanılır ise sadece 10 dakikadan çok daha az bir zamanınızı alır.

Arabadaki Kar İle Buz Nasıl Temizlenir?

Araba Üzerindeki Kar Temizliği; Araba üzerinde birikmiş olan karları buz kazıma aleti ile ya da yassı plastik bir araç ile ya da eliniz ile hemen temizleyin. Karları temizlerken hem üzerinize gelmemesine dikkat edin hem de birikmiş olan karı temizlerken ellerinizden kalın yün ya da deri eldiveni çıkartmayın.

Eğer buz kazıma aletini kullanıyorsanız o zaman mutlaka arabanın boyalı kısımlarına uygularken dikkat edin çünkü dikkatli olmazsanız arabanızı çizilebilirsiniz. Bu yüzden arabaya fazlaca bastırmaksızın sadece yumuşak karı itecek hareketler uygulayın. Araba tavanını temizlerken karı hem arabanın arkasına hem de yan taraflarına doğru itin. Bu sayede ön kaputta çok fazla miktarda kar birikmesini de önlemiş olursunuz.

Arabanızın üzerinde birikmiş olan karı temizleme işlemini tamamladıktan sonra ve eğer arabanızın camları da buz tutmamış ise o zaman yola çıkmanıza bir engel yok demektir.

Araba Camı Üstündeki Buzu Temizleme
Su ile Temizleme Yöntemi
Eğer yola çıkacağınız günde yolda buzlanma riski var ise evden çıkmadan önce mutlaka yanınıza ılık ya da sıcağa yakın bir şişe su almak size gerekli olan zamanı da kazandıracaktır.

Çünkü Buzun üzerine bu suyu döktüğünüzde en fazla birkaç saniye de buz hemen çözülmeye başlayacaktır. Bu işlemi uygularken isterseniz arabanızın kaloriferini çalıştırıp ısıyı cama doğru verip işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Uyarı! Arabanıza asla ama asla kaynar su ile müdahale etmeyin çünkü buz tutmuş olan bir cam kaynar su ile temas ettiği zaman hemen çatlar.

Buz Spreyleri İle Temizleme Yöntemi: Buzları çözmeye yarayan bu spreyler pek çok markette satılmakta olan spreylerdir. Arabanızda daima bir buz spreyi bulundurursanız çok daha zahmetsiz bir şekilde buz sorunundan kurtulabilirsiniz.

Antifriz ile Buz Çözme Yöntemi; Sileceklerde kullanmış olduğunuz antifrizli sular da buz çözmek için işe yarayan yöntemlerden birisidir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hazır antifrizli silecek sularını kullanmanın gerekliliğidir. Radyatör sistemleri içine kullanılmış olan antifrizi silecek suyuna eklerseniz boya ile plastiğe de zarar verebilirsiniz. Bu yüzden de hazır silecek suyunu direk olarak cama uygularsanız ancak bu şekilde buzu çözebilirsiniz.

Kolonya ile Buz Temizleme Yöntemi; Eğer arabanızda her zaman için bir şişe kolonya bulundurursanız bu buzları temizlemeniz için hızlı bir çözüm anlamına gelebilir. Bunun için tek yapmanız gereken temiz bir bezin üzerine kolonyayı bol miktarda döküp camı iyice silmektir. Eğer buz çok kalın ise kolonya direk olarak buzlanmış camın üzerine dökülebilir fakat camınızın zarar görmemesi açısından kolonya ile camın temasından kaçınmakta fayda vardır. Eğer isterseniz kolonya yerine alkol de kullanabilirsiniz.

Tuz ile Buz Çözme Yöntemi; Bildiğiniz üzere tuz ile buz çözme yöntemi eski ama çok etkili bir yöntemdir. Bunun için bez bir torba ya da cam silme bezinin içerisine 2 avuç kadar tuz koyup camı sildiğinizde buzun erimesini de sağlamış olursunuz. Bu işlemi uygularken sert hareketler ya da bastırarak silmekten sakının. Normal olarak bu yöntem camın çizilmesine sebep olmaz ama yine de dikkatli olmak gerekir.

Sirke ile Buz Çözme Yöntemi; Püskürtme işlemi uygulayabileceğiniz bir şişenin içerisine 3/1 oranında su ile 3/2 oranında olan sirkeyi karıştırın. Şişenin içindeki karışımı ilk önce çalkalayın daha sonra da camlardaki buzun üzerine sıkın. Bunun ardından camların üzerindeki buzlarda kısa bir süre sonra erimeye başlayacaktır. Sirke doğal bir madde olduğu için su ile karıştırıldığı zaman bu gibi uygulamalar cama da zarar vermeyecektir. Ancak önlem olarak cam ile fazlaca temas etmesinden kaçının ve daha çok buzun üzerine uygulama yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder