Paranox Fitil: Bebeklerde Ateş Düşürücü Fitil

Paranox Fitil: Bebeklerde Ateş Düşürücü Fitil

Çocukların ateşini düşürmek ağrılarını azaltmak için kullanılan paranox fitil, doğru kullanıldığında hemen etki göstermektedir. Soğuk algınlığı sonucu bebeklerde ateş düşürücü fitil kullanılması doktor kontrolünde olmalı, istenmeyen yan etki görüldüğünde hemen ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Paranox  S Suppzituar diş çıkaran bebeklerin ateşini düzenlemede etkilidir, aşı sonrasında da doktor gerekli görürse kullanılabilir.

Paranoks fitil, yeni doğmuş bebekten 11 yaşındaki çocuklarınıza kadar kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Çocuğunuzda yeni oluşmuş ateş durumu için ve hafif ağrılar için doktorunuzu aradıktan sonra fitili bebeğinize uygulayabilirsiniz. İlacın kullanımı doktorun nasıl reçete ettiğiyle bağlantılıdır. Eğer bebeğinizin ateşi fitilden sonra da sürekli artış gösteriyorsa en kısa zamanda hastaneye gitmelisiniz. Paranox fitil ilaç grubu reçeteyle satılır, doktor muayenesi sonrasında önerilmesiyle kullanılabilir.

Paranox fitil nedir?

Aşı sonrası, ameliyat sonrasındaki ağrı, orta düzeydeki ateşlenme durumlarında kullanılan paranox fitil, parasatemol denilen bir madde içerir. Bu madde analjeziktir ve antipiretik etki gösterir. Antipiretik etkisi sayesinde ateş düzeyine etki yapar ve vücudun ısısının normale düşmesini sağlar. İlaç ya da fitil alındığında kısa süre sonra mide ve bağırsak arasında emilimi sağlanır ve etkisini göstermeye başlar.

Bebeğinizin diş çıkarma döneminde sık sık ağlaması, ateşlenmesi, ağrı çekmesi anneleri büyük endişeye düşürür. Hafif ya da orta düzeydeki bir ateşi evde düşürmek isteyen aileler, güvenli gördüğü ve kısa sürede ateş düşüren paranox fitil kullanmayı tercih etmektedir.

Paranox ftil ne kadar sürede etki eder?

Bebekler, yeni tanıştıkları bir virüsle mücadele etmek için vücut ısılarını çoğaltır. Belirli dereceye kadar bu normaldir çünkü vücudun virüsle savaştığını gösterir. Ateş belirli derecenin üstüne çıktığında(38 derecenin üstü) paranox fitil kullanımı, doktora danıştıktan sonra doğru bir hareket olacaktır.

Paranox fitil kullanıldıktan sonra 1 saat içinde etki göstermeye başlar. İlk yarım saatte karaciğerde işleme koyulan ilaç mide ve bağırsak alanında çalışmaya başlar. Yarım saatten sonra eteş düşmeye başlar ve 2 saat içinde tam sonuç gösterir. Bu zaman zarfında çok aceleci olmamak, sık sık bebeğin ateşini ölçmemek gerekir.

Karbonhidrat tüketen çocuklarda fitili uyguladıktan sonra, vücudun paranox s fitil etki süresi değişiklik gösterebilir çünkü karbonhidrat ilaCın emilimini yavaşlatmaktadır. Fitil uygulamasından sonra beklenmeli, çocuğa başka bir ilaç doktor önermedikçe verilmemelidir.

Paranox fitil uyku yapar mı?

Aşı sonrasında huzursuz olan bebek, vücuduna giren virüse karşı direnç oluşturmak için ateşlenme problemi yaşar. 38,5 ulaşan ateşe müdahale etmek için paranoks fitil kullanımı tercih edilir. Fitilin ne kadar kullanılacağını çocuk doktorunuz belirler. Fitili uyguladıktan sonra 1-2 saat beklemeli, sonrasında ateşi ölçülmelidir.

Fitil uygulamasından yarım saat sonrası bebeğinizde uyku durumu olabilir, gayet normaldir. Vücudu dinlenmeye alınan bebeğiniz uyurken, fitilin içindeki etkin madde ateş düzeyini dengelemeye çalışmaktadır. Bebeklerde fitil kullanımı yapılırken gerekli alerjik durumlar değerlendirilmelidir çünkü bebeğin vücudu ilacın etkin maddesine de tepki verebilir.

Bebeklerde uyku sorunu yaşayan anneler için bir konumuzu tavsiye etmek isterim. Bebeklerde uyku eğitimi adlı yazımız sayesinde 3 farklı yöntem ile bebeğinize uyku eğitimi verebilirsiniz.

Paranox fitil kaç saat arayla verilir?

Paranox ilaç ve fitil şeklinde farklı formlardadır, çocuğun rahatsızlığına göre uygun ürün kullanılır. Paranox fitil kullanırken bebeklerin vücudunun hassas olduğu unutulmamalı ve makata biraz vazelin sürdükten sonra fitil uygulanmalıdır. İlacın vücut tarafından emilimi ve kullanılır hale gelmesi 45 dakika 2 saat arasıdır. Bu süreyi sabırla beklemek ve bebeğin üstüne çok kalın örtüler örtmeden ateşin düşüp düşmediğini gözlemlemek gerekir.

Fitilin ya da ilacın çocuğun vücudundaki etkisi tam olarak 4 saatten sonra yok olmaktadır. Bu yüzden ikinci fitil uygulamasını 5-6 yaşından küçük bebeklerde, ilk fitil uygulamasından 4-5 saat yapmalısınız. Doktorun tavsiyesi kullanım süresini değiştirebilir, reçeteye bağlı kalmak önemlidir. Paranox fitil uygulamasını ilk defa yapacaksanız hastaneye gidip nasıl uygulandığını uzman kişilerden öğrenmeniz doğru olacaktır.

Paranox fitil fiyatı ne kadardır?

Fitilin ve ilacın kullanımı, ateş ve ağrının kısa sürede geçmesini hedeflenmektedir. Uzun süren ağrılar ve ateş için mutlaka başka tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Paranoks fitil, reçeteyle satılan bir ilaç türüdür ve fiyatı 3-5 lira arasında değişmektedir. Doktor farklı bir uygulama önermedikçe ilacın içindeki kullanım şekli esas alınmalıdır. 120+ 15 mg olan ilacın içinde 10 fitil bulunmaktadır.

Paranox fitil yan etkileri nelerdir?

Paranox fitil o yaşındaki bebekten 11-12 yaşındaki çocuğa kadar kullanılan güvenli bir tedavidir ancak nadir de olsa her ilaç gibi yan etkileri bulunmaktadır. Karaciğer ve böbreklerinde problem yaşayan çocuklarınıza fitil ve ilaç verirken çok dikkatli olmalısınız. İlacın çoğunluğu karaciğerden emildiği için karaciğerin sağlıklı olması gerekir. Karaciğerden emilen ilaç, böbrekten süzülmektedir, bu durum iki organın yorulmasına neden olur. Bu iki organın gerekli muayenesi yapılmadan paranox fitil kullanımına başlanmamalıdır.

Bebeğinizde fitil sonrasında bulanık idrar ve kanlı idrar durumları oluştuğunda kullanımı kesmeli ve en kısa zamanda hekiminize başvurmalısınız. Çocuğunuzda deri kaşıntıları, kızarıklıklar ve döküntüler oluşması da fitilin yan etki yaptığını gösterir. İdrarda azlık durumu görülebileceği gibi alerjik durumlar da söz konusu olabilir. Phenobarbital ve parasatemol  maddesine alerjisi olan bebeklerde fitil kullanılmamalıdır.

Fitil ve ilacın kullanımından sonra ateş düşmezse ve ağrı devam ederse fitil kullanımının devamı gereksizdir. Hekime söylenerek yeni bir reçeteyle aynı değerde başka bir ilaç kullanımına geçilebilir. Paranox fitil kullanımı öncesinde tüm yan etkiler bilinmeli, oluşacak bir etkide vakit kaybedilmeden bebek doktora yetiştirilmelidir.

Paranox fitil diğer yan etkileri nadir olarak mide bulantısı, halsizlik, ishal, nefeste darlık, dudakta şişme olarak görülebilir. Her insan vücudu özeldir, başkasına yan etki yapmayan bir ilaç sizin vücudunuzda farklı reaksiyon verebilir. Fitil ve ilaç kullanımından sonra çocuğunuzu gözlemlemeniz yerinde olacaktır.

Paranox ne için kullanılır?

Paranox grubu ilaç ve fitiller, aşı sonrasında oluşacak ağrı ve yüksek ateşte kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığından kaynaklı yükselen ateş durumunda ve vücuttaki ağrılarda paranox kullanımı önerilmektedir. Ameliyat olan bebeklerde ameliyat sonrasında oluşacak vücut tepkilerinde ilacın kullanımı yapılmaktadır. Bebeğin narin vücuduna göre ayarlanmış fitilin etken maddesi parasatemoldur. Buna rağmen bazı bebeklere fitil ağır gelebilmektedir.

Paranox fitil ne kadar sürede ateşi düşürür?

Fitilin vücutta emilmesi ve bağırsak mide arasındaki dolaşımı en az yarım saat sürer. Paranox fitil uygulandıktan yarım saat sonra ateşte düşme oluşmaya başlar ve 1-2 saat arası ateş normal derecelere gelir. Fitilin tam olarak etkisini kaybetmesi 4 saati bulmaktadır, bu saatten sonra hala ateşte düşme görülmezse bebeğinizi acil servise götürmenizi öneririz. Bebeğinizin ateşini fitil uygulamasından hemen sonra ölçmeye başlamamalı, 1 saat sonrasında 1 kere ve yarım saat sonra 2. Kere ölçmelisiniz.

Paranoks fitil kaç yaşına kadar kullanılır?

Pranox fitil kulanım yaş aralığı 0- 12 yaş olarak belirlenmiştir. Bebeğinizin ay ve yaş durumuna göre fitil mi ilaç mı kullanılacağını hekiminiz belirlemektedir. Birkaç aylık bebeklerde şurup tedavisi yapılır ancak ateş düşürülmezse fitil uygulamasına geçilir. Bebeklerin fitil kullanımında makata zarar vermemek için bölgenin kremlenmesi, yağlanması gerekir. 38-38,5 dereceye ulaşmayan ateşte fitil kullanımı tercih edilmemektedir.

Yeni doğan bebeğe fitil verilir mi?

Yeni doğan bir bebeğe çok gerek görülmedikçe fitil uygulaması yapılmamaktadır. Vaktinden önce doğan bebekler ve kilosu az bebeklerde fitil uygulaması yapmak vücudun kalp ve nefes durumunu olumsuz etkileyebilir. Paranox fitil ve diğer fitil grupları kullanımına sadece uzman doktor karar verir, kulaktan dolma bilgilerle fitil kullanımına başlamamalısınız. Bebeğinizin sağlık durumuna göre doktorunuz gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Fitil uygulaması genellikle şurup tedavisi cevap vermeyince uygulanan bir yöntemdir.

Bebeklerde fitil zararlı mı sorusuna hekimler bebeğin durumuna göre cevap vermektedir. Diğer tedavi yönteminde olumlu sonuç alınmazsa gerekirse fitil bölünerek bebeklere uygulanabilmektedir ancak bu karar hekimin bebeği muayene etmesinden sonra alınmaktadır. Paranox fitil uygulamasında bebeğin sağlığı, kaç aylık olduğu çok önemlidir.

Paranox s ile Paranox arasındaki fark nedir?

Paranox ile Paranox s arasındaki tek içerdiği etkin maddedir. Paranox s içeriğinde parasatemol bulunur ve ateş düşürücü etkisi vardır. Sırt, karın, bel, ayak, diş ağrılarının azaltılmasında tercih edilir. Paranox içeriğinde farklı olarak phenobarbital maddesi bulunur. Biri ilaç biri fitil olarak hazırlanmış paranoxun etkileri birbirine çok yakındır. Paranox fitil ve ilaç arasında hangisinin tercih edileceği hekimin muayenesinden sonra belirlenir.

Paranox kullanan anneler bebeklerindeki değişimi çok iyi takip etmelidir. 3 gün boyunca sık sık ateşlenen bebeklerde ve çocuklarda, 4-5 gün geçmeyen ağrılarda durumlarda bir başka hastalığın etkileri görülüyor olabilir. Zaman kaybetmeden hastaneye gidip gereken tetkikler yapılmalıdır. Fitil ve ilaç kullanımından sonra bebeklerin vücudu incelenmeli farklılıklar oluştuğunda derhal ilaç kullanımı kesilip hekime başvurulmalıdır.

Paranox s suppozituar

Psikoleptikler  ve parasetamol içeriği sayesinde ağrı ve ateşi aynı anda kesen ilaç, annelerin en büyük yardımcısıdır. İlaç sadece eczaneden reçeteyle alınabilmektedir. Tablet içinde 10 tane ve 120 mg şeklinde satılmaktadır. Paranox fitil, normal oda sıcaklığında saklanabilir, 20 derecenin altında saklanması uygundur. İlacın kullanımında doz aşımı olmuşsa hemen en yakın hastaneye gitmeniz önerilir.

Paranox s, 120 mg oranında hazırlanmıştır ve parasatemol etkin maddesiyle çocuğunuzdaki yüksek ateşi ve ağrı dozunu düşürmektedir. Proteinlere bağlanmayan ilaç karaciğerde işlenmekte ve etkisini yarım saat içinde göstermeye başlamaktadır. Zaman geçtikçe vücudun ateşinde düşüş görülür ve 4 saatin sonunda böbreklerden süzülür idrarla vücuttan dışarı gönderilmektedir. Paranox fitil ve ilacın kullanımında dikkat edilecek en büyük husus, bebeğinize gereğinden fazla uygulamanın tekrarlanmamasıdır.

Paranox s nasıl olmalı?

Paranox s kullanımı, hekim özel bir tedavi yöntemi uygulamadıkça ilacın prospektüsünde yazıldığı gibi olmalıdır. İlk uygulamadan en az 4 saat geçtikten sonra bir yarım saat daha bekledikten sonra ikinci uygulama yapılabilir. Paranox s fitil kaç saat arayla verilir sorusunun en doğru cevabını her zaman gittiğiniz çocuk doktorunuzdan almalısınız. 0 ve 3 aylık dönemindeki bebeklerde en fazla günde 10-15 mg olandan 3 tane ilaç ya da fitil verilmektedir. 4 aylıktan 1 yaşına kadar aynı mg oranı sabit tutularak günde en fazla 5 tane fitil verilmektedir. 1 yaşından 2 yaşına kadar en fazla 120 mg, 2-3 yaş arasındaki bebeklere en fazla 160 mg, 4 yaşından 5 yaşına kadar en çok 240 mg, 6-8 yaş aralığında 320 mg, 9 yaş ve 10 yaş aralığında 400 mg, 11 yaş ve üzerinde en fazla 480 mg Paranox fitil ya da ilaç kullanımı önerilmektedir. Kendinize ve bebeğinize her hangi bir ilaç kullanmadan önce tüm ayrıntıları, oluşabilecek yan etkileri konusunda uzman bir doktora sormalı, sonrasında kullanıma başlamalısınız. Sağlıklı hayatlar sizinle olsun.

Paranoks fitil ne sıklıkla verilir?

Şayet doktorunuz tarafından farklı bir doz alımı tavsiye edilmediyse 6 yaşından büyük çocuklar için 4 ila 6 saatte 1 doz alarak kullanılabilir.

Paranox 120 mg için kullanım talimatı aşağıdaki gibidir:

 • 1 yaşına kadar : Günde 1-2 tane
 • 1 ve 2 yaş arası : Günde 1-3 tane
 • 3 ve 6 yaş arası : Günde 4-6 tane kullanılmalıdır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi,çok mecbur kalmadıkça doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız,eğer kullanırsanız bile lütfen kullanma talimatlarını,ne için kullanılacağını,alınması gereken doz miktarını ve yan etkilerini iyice anladıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Özal dedi ki:

  Çocuğumuz 2 yaşında kabız ağrı ve sızı içinde ağlıyor doktora götürdük paranox var evde önceki hastalığından kullanabilirmiyiz tavsiye ediyomusunuz

 2. leyla dedi ki:

  cocugum. 7 ayliq ateslendi fitil verdik ama annem yalnislikla 100ml diyilde 250 ml vermis s basliyordu ismi sabah gorunce sok oldum bu cocuguma ne gibi zarari olur lutfen yazarmisiniz

 3. Gülcan dedi ki:

  Bebeğime ağrı kesici fitil verdim arkasından kaka yaptı tekrardan fitil vermeli miyim? Bebeğim 2 aylık

 4. Tatu dedi ki:

  Bende fitil veriyorum etkisi geç başlıyor ve erken bitiyor.bu arada kasik topuk ve alın bölgesine ılık suyla kompres uygülüyorum eski usul. Bu arada oğlum sanırım 5.hastalık geçiriyor. Döküntü lü bir hastalk. 5 gündür devam ediyor..dokunulamaz azaldı öz bırakmadan geçiyor. Ama ates 39.8 e kadar çıktı en son.

  1. Yonetici dedi ki:

   Allah acil şifalar versin efendim.

 5. Tuqba dedi ki:

  Cocugum surup icmio kesinlikle doktormz paronox fitil verdi ama cocuuqm fitilide verirekn aqliyo kndini sıkıo disari atiyor tekrar napcagimi bilemedm yardimci olurmusunz

  1. Begüm dedi ki:

   Tugba hanım fitili bir vazelin yada hafif tükürükleyip bebeğinize uyguladıktan sonra hemen n bırakmayın elinizle poposunu kapatın ve 1 2 dakika bekleyin cocuk sırt üstü bi süre yatsın sonrasında zaten fitili emmiş olur özellikle cocuk dışkısını yaptıktan sonra uygulayın ki geri çıkartmasın

 6. Derya dedi ki:

  Bebeğim 2 aylık gece boyunca uyuması sabah fitil verdim şimdi Yine çok huysuz ve uyumuyo tekrar verebilirmiyim

  1. Yonetici dedi ki:

   Doktor onayı olmadan fazla doz ilaç kullanmanızı önermiyoruz.

 7. Burcu dedi ki:

  Merhaba bebeğim 1.5 aylık kolik var. Doktor bir günde yarım kullanmamı söyledi.kutuda 10 adet var prospektüsünde enfazla 5 adet kullanın yazıyor bir başka sitede gördüğüm kadarıyla. Keseyimmi? Doktor adetle ilgili bir uyarıda bulunmadı

  1. Yonetici dedi ki:

   Burcu hanım kesinlikle internette okudunuz yazılara güvenmeyin. Doktor tavsiyesi olmadan ona danışmadan yapacağınız işlemler bebeğinize zararlı olabilir.

 8. esra dedi ki:

  Kizima cok nadir veriyorum ama doktorumuz gunde 3 defa vermemi onerdi arada 4 saat gectikden sonra verebbilirsin dedi ben pek vermiyorum ama

 9. Beyza dedi ki:

  O fitili bebeğimde gaz sancısı için kullana bilirmiyim yada gaz sancısı icin en etkıli bıtkısel îlac hangısıdır

  1. Yonetici dedi ki:

   Beyza hanım size bir çok öneride bulunurum ama bulunmayacağım. Lütfen internet ortamında okuduklarınız ile bebeğinizin sağlığını etkileyecek hatalar yapmayınız.
   Bitkisel olsa bile mutlaka doktorunuza danışın. Uzman doktorun tavsiyesi olmayan hiç bir şeyi kullanmanızı önermiyorum.

  2. Sevgi dedi ki:

   6 aylik cocugum var dis cikariyor surup icirdim fayda yok fitil aldim butunmu atsam yoksa yarım mi

   1. Dilek dedi ki:

    Benimde kizim 6 aylik ve suan atesi var biraz doktor bana fitili yarim vermemi soyledi bende oyle.yaptim

    1. Cansu dedi ki:

     Yarm wersen dha ii…kilosu pek olmdgi icin.bnm kzmda 9 kilo dktor agr glcgnden yarim olrk ver fitili dedi

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder