İPUÇLARIM

İş Yerinde Nasıl Akşamdan Kalmalık Belli Edilmez?

İş Yerinde Nasıl Akşamdan Kalmalık Belli Edilmez?

Akşam eve gittiniz ama iş sonrası çok sevdiğiniz arkadaşınızın partisine davetlisiniz. Gittiniz ama parti çok güzel sohbet, muhabbet derken eve döndüğünüzde kendinizi yatağa zor attınız. Sabah saat çalıp uyanmak için niyet ettiğinizde dün gece içkiyi biraz fazla kaçırdığınız anladınız. Anladınız ama iş işten geçti çünkü çok kısa bir süre içinde işe gitmeniz gerekiyor.

Pekiyi şimdi ne yapacaksınız, iş arkadaşları, patron, müşteriler yani iş yerinde karşılaşabileceğiniz herkes gözünüzün önünden geçmeye başlıyor. Tamam, tamam sakin olun işte size, iş yerinde nasıl akşamdan kalmalık olduğunuzu belli etmeyeceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Akşamdan Kalmalık Halini Yok Etmek

Öncelikle yapmanız gereken daha doğrusu hissetmeniz gereken ilk şey, sakin kalmanızdır. Titreme ve panik durumlarına girmeyin. Sakin olun iş yerinde nasıl akşamdan kalmalık belli edilmez? makalesinden sonra artık sizde rahat davranmaya alışacaksınız.

aksamdan kalmaliktan kurtulmak

 • Sabah işe gitmek için uyandığınızda yapacağınız ilk iş, hemen bir kovayı duşun yanına koymaktır.
 • İkinci adımınız duşa girmek olmalıdır.
 • Duş alırken, bileğinizde herhangi bir bar veya kulüp işareti veya damgası varsa iyici silerek çıkarın.
 • Hızlıca gardıroptan en güzel iş giysinizi seçin. Sakın ama sakın ola, kalkıp yarı kırışık veya yeteri kadar ütülenmemiş bir giysi seçmeyin. Giysiniz ütülü bile olsa, muhakkak güzel bir şekilde tekrar ütüleyin.
 • Ütünüz bittikten hemen sonra, tekrar banyoya koşup saçlarınız bir güzel şekilde tarayın. Dağınık ya da yarı taranmış veya özensiz fırçalanmış saçlar, akşamdan kalma olduğunuzu belli eden ilk ipuçlarından biridir.
 • Bu sırada ütülemiş olduğunuz giysiniz soğumada kalsın, giysinizi ütü sıcağı geçmeden hemen giymeyin.
 • Akşamdan kalmalığın diğer bir belirtisi ise kırmızı olan gözlerdir. Kırmızı gözleri yok etmek için gerekli göz damlalarından her daim evinizde bulundurun ve bu tür sabahlarda banyodan sonra ve saçlar tarandıktan sonra göz damlanızı hemen uygulayın ve kırmızı gözlerinizden kurtulun.
 • Eğer gözlerinizdeki kırmızılık gitti ise ama şişlik hala geçmediyse bir salatalığı pansuman olarak gözaltlarına uygulayın ve 5-6 dakika kadar gözaltlarınızda bekletin. Eğer evde salatalığınız bulunmuyorsa o zaman çay torbası ile aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Ne kadar duş alırsanız alın, ağız kokunuzdan emin olamazsınız. Ağzınıza yerleşmiş olan alkol kokusu muhakkak yok olmak zorunda. Her ne kadar duşta dişlerinizi fırçalamış olsanız dahi, bir kere daha mentollü bir diş macunu ile fırçalayıp yine mentollü bir ağız gargarası ile ağzınızı çalkalayın. Daha sonrasında varsa naneli bir sakız veya birkaç nane yaprağı çiğneyin. İşe giderken muhakkak naneli bir sakızı çantanıza sıkıştırmayı unutmayın. İş yerinde lavaboya gitme bahanesi ile banyoda naneli sakınızı birkaç dakika çiğneyip daha sonra çöpe atıp o şekilde işe devam etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü iş yerinde akşamdan kalma olduğunuzu belli etmemek için başkalarının naneli sakız çiğnediğinizi görmelerine izin vermeyin.
 • Gelelim akşamdan kalmalığın en önemli sorunlarından bir tanesine. Elbette, baş ağrısı. O korkunç baş ağrısı ile tüm gün baş etmek zorunda değilsiniz. Evden çıkmadan önce bir tane ağrı kesici güne başlarken senin için çok büyük önem taşıyacaktır. Bu arada ağrı kesicileri aç karnına almamayı unutma. İş yerinde belirli aralıklar ile ağrı kesici almayı ihmal etme.
 • Gün içinde bol bol su iç. İş yerinde içebildiğin kadar suyu düzenli olarak içmeye çalış. Çünkü bir gece öncesinde içtiğin tüm içkiler vücudunda su kaybına neden olacaktır.
 • Eğer suyun etkisini hızlandırmak istiyorsan, o zaman muhakkak enerji içeceklerinden yanında bulundur ve suyun yanına ek olarak enerji içeceğini ekle.
 • İş yerindeki halsizliğe karşı, iş yerinde veya yapabiliyorsan iş yerinden uzakta bir yerde 15-20 dakikalık bir kestirme yapabilirsin. Çünkü günün ortalarında masaya yığılıp uyuma ihtimalin çok fazla. Eğer iş yerinden yarım saatliğine kaçamıyorsan o zaman seni kimsenin rahatsız etmeyeceği ve görmeyeceği bir köşeye çekilip birazda olsa şekerlemeye yapmaya çalış.
 • Halsizliğe karşı eğer uyuma ihtimalin yoksa yani iş yerinde bir türlü birkaç dakikayı kendine ayıramıyorsan, migrenin olduğunu söylemen yeterli olacaktır. Çünkü migren ve akşamdan kalmalığın belirtileri birebir aynıdır. Unutma migrenin olduğunu söylediğin sürece güvende kalacaksın, emin olman gereken tek şey gelişigüzel görünmemek ve alkol kokmamak.
 • Eğer bu kadar önleme rağmen hala halsiz ve yorgun hissediyorsan o zaman, hemen tuvalete git ve klozeti kapatıp üzerine otur. Gözlerini iyice kapat ve 15 dakika kadar en az gözlerini dinlendir.
 • O gün işyerinde tüm randevularını ve toplantılarını migrenini gerekçe kullanıp ertesi güne kaydır.
 • İş yerinde kimseye akşamdan kalma olduğunu söyleme. Bunu kimsenin bilmesine hiç gerek yok.
 • Eğer bir ofise sahipsen işte o zaman işin daha bir kolay. Kapını kapatıp bilgisayarda konferans görüşmesi yaptığını söyleyip en azından 20 dakika kadar uyuyabilir veya gözlerini dinlendirebilirsin.
 • Eğer iş yerin yakın ise, işe araban ile değil yürüyerek gitmeyi tercih etmelisin. Çünkü sabah alacağın temiz hava senin güne daha hızlı başlamanı sağlayacaktır.
 • İş yerinde sinirini bozan insanlardan uzak durmayı dene. Çünkü kanında hala alkol var ve sen normal zamanlardaki sabrını, sinirini bozan insanlara karşı kanında alkol olduğu zamanlarda koruyamayabilirsin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.