Çikolata lekesini ne çıkarır, çikolata lekesi nasıl temizlenir?

Çocukların oluğu kadar biz yetişkinlerinde zevkle yediği çikolata vazgeçilmez atıştırmalıktır. Ne yazık ki bu zevkin 2 kötü yani vardır. Özellikle çocuklarımızın dişlerinin çürümesine yol acar. Ayrıca çikolatanın en ufak parçası bile çok kalori içerir. Dikkat etmeden tüketildiğinde hem dişlerimizi hem de formumuzu kötü etkiler. Kalori değeri yüksek olan çikolata çok tüketildiğine obezite hastalığına bile yol açabilir.Çikolatanın içerisinde bulunan “Tryptofan” mutluluk hormonumuzu tetikler ve çikolata yediğimiz zaman mutlu oluruz.

Çikolata denildiği zaman neredeyse çoğumuz gülümseriz. Çünkü çocuklardan gençlere, gençlerden yetişkinlere, kadını da erkeği de sever çikolatayı. Depresyona girdiğimiz anda ya da o meşhur tatlı krizlerimiz tuttuğu zaman dilimlerinde ilk alan gelen tatlı belki de çikolatadır.

Kakaonun o zengin aromasından meydana gelen çikolatanın hepimizin hayatında büyük yer kapladığı kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle çikolata denildiğinde de akıla ilk gelen çocuklar ve kadınlardır. Çikolata çocuklar ile inanılmaz bir uyum içerisinde olduğu kadar, çocuklar ve çikolata bir araya geldikleri zaman bir o kadar görülmemiş manzaralar çıkabiliyor ne yazık ki ortaya.

Bu manzaralar genelde bizi güldürse de daha sonrasında oluşan çikolata lekeleri bizi kara kara düşündürmektedir. Çikolata lekesi kesinlikle çıkarılması kolay olan bir leke değildir. Kakao yağı ve sütün içerisinde bulunan protein ile karbonhidratlar, erime sıcaklığının düşük olması nedene ile kalıcı nitelikte lekelere neden olabilmektedir. Peki, çikolata lekesi çıkar mı? Evet, zor lekelerden biridir ama çıkarılmayacak kadar değil. O halde konuyu uzatmadan çikolata lekesi çıkarma püf noktalarına bakalım.

Giysideki çikolata lekesi nasıl çıkar?

Çikolata lekesi ile karşı karşıya geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlem lekeyi daha fazla yaymamak için çikolata lekesinin kurumasını beklemektir. Üzerine buz koyarak bu süreci daha da hızlandırabilirsiniz. Çikolata bulaşan giysinizi, giysinin zeminine zarar vermeden örneğin bir spatula yardımı ile kazıyınız. Bu işlemden sonra leke üzerine sıvı deterjan ekleyip yaklaşık 10 dakika bekleyiniz. Bu işlemi takiben de giysinizi 15 dakika soğuk suda bekleterek iyice yumuşatabilir ve kısa süreli aralıklarla ( örneğin 5 dakikada bir) ovalama işlemine tabi tutabilirsiniz. İşlemin sonunda ise yapmanız gereken giysinizi ılık suda yıkamaktır.

-Pamuklu ve keten kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için sabun kullanmayın. Ilık suyun içerisine az bir miktar sodyum borat ekleyin. Bir süre lekeli olan çamaşırınızı bu suda bekletin ve sonra yıkayın. Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra hala leke çıkmadıysa kalan lekeleri oksijenli suyla yıkayınız. Bir diğer yöntemde ılık suya biraz çamaşır suyu ekleyerek kalan lekeleri çıkarabilirsiniz.
-Renkli ve sentetik kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için alkollü suyla yıkayın. Yada biraz limonlu suyla da lekeleri çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sabun kullanmayınız.

Halıdaki çikolata lekesi:

Halınıza çikolatamı döküldü? Öncelikle panik yapıp leke kurumadan silmeye kalkmayın. Çikolatanın kurumasını için birkaç saat bekleyin. Bu süreci hızlandırmak isterseniz buz torbaları kullanarak dondurma yöntemi ile çikolata lekesini kurutun.
Leke kuruyup sertleştikten sonra çikolatanın kalın kısmı kazınarak azaltılır. Kaşık, spatula tarzı araçlar ile kazıma işlemini uygulayın. Dağılan çikolata parçacıklarını bastırmadan elektrikli süpürge ile çektirin.
Kaba çikolatadan kurtulduktan sonra silme işlemine geçilmeli. Sıvı veya toz deterjanlardan birini ılık su ile karıştırıp halınızı siliniz. Silme anında ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket etmeye dikkat edin, Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

11 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.