Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir? Rutubet Nasıl Önlenir?

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir? Rutubet Nasıl Önlenir?

Evdeki rutubet nasıl giderilir? Sorusuna yanıt arıyorsanız, bu yazıda cevabını bulabilir ve işinize yarayacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Evinizde zaman zaman ortaya çıkan ve kendiliğinden ortadan kaybolmayan rutubet görüntüsü ve kokusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Görünümü ve kokusunun yanı sıra, sağlık açısından da birçok probleme neden olan rutubeti yok etmek için yapmanız gerekenler yazının devamında…

Kokan ve Kirli Görünüm Oluşturan Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Evin bazı duvarlarında zaman içerisinde birçok nedene bağlı olarak kötü bir görüntü ve koku oluşabilir. Özelikle de havaların soğumaya başlayıp, nem oranında artış meydana gelen kış aylarının gelmesiyle birlikte daha fazla görülmektedir.

evdeki-rutubet-kokusu-nasil-giderilir

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Isı farkından dolayı oluşan evdeki rutubet nasıl giderilir? Rutubet kokusu nasıl geçer? İşte tüm bu soruların yanıtları ve tüm detaylar:

  • Evin içindeki ısı farkını en aza indirmek için, evin iç kapılarını açık bırakarak odalar arasındaki hava sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz.
  • Günde en az 1 kez pencereler açılarak 15 – 20 dakika boyunca ev havalandırılmalıdır.
  • Evde kullanılmayan fazla eşya, yorgan, yastık, battaniye ve kıyafet gibi rutubet oluşumuna davetiye oluşturacak eşyalar azaltılmalıdır. Eşya sayısını en aza indirerek rutubet oluşumunu engelleyebilirsiniz.
  • Yıkanan çamaşırlar evin içinde kurutulması nem oranında ekstra bir nem artışına neden olacaktır. Çamaşırlar dışarıya asılarak ya da kurutma makinesi kullanılarak kurutulmalıdır.
  • Duvarlarda rutubet önletici boyalar tercih edilmelidir.
  • Isıtma ve su tesisatında arıza olup olmadığı da kontrol edilmelidir.
  • Evin içindeki çiçek ve bitki sayısını en aza düşürmek, evdeki nem oranını azaltmaya da yardımcı olacaktır.
  • Nem alıcı cihaz satın alarak evinizin bir köşesine konumlandırabilirsiniz. Bu sayede evin içindeki nem belli bir oranda kalacak ve rutubet oluşumuna da engel olacaktır.
  • En üst katta oturuyorsanız evin çatısındaki arızalar onarılmalı ve sızıntı yaratacak bölgeler onarılarak rutubet oluşumu engellenmelidir.
  • Eski ahşap pencereler ev içinde nem oluşumuna neden olabilir. PVC olan pencereler tercih edilirse nem oranı en aza indirilebilir.

evdeki-rutubet-kokusu-nasil-giderilir

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir? | Rutubete Kesin Çözüm Olacak Öneriler Nelerdir?

Evdeki rutubet nasıl giderilir? Rutubet sorunundan kurtulmak için evin nem dengesini sağlamak oldukça önemlidir. Sızıntı yapan tesisatın onarılması, rutubet önleyici boya kullanımı, gereksiz eşya sayısının azaltılması, çamaşırların evin içinde kurutulmaması ve sık sık pencerelerin açılarak evin havalandırmasının yapılması ile rutubet sorununa kesin çözüm bulabilirsiniz.

evdeki-rutubet-kokusu-nasil-giderilir

Evdeki rutubet nasıl giderilir? Evinize girdiğinizde burnunuza gelen ve hiç de hoş olmayan rutubet kokusundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Rutubet olan bölgeyi karbonatlı su ile ya da çamaşır suyu damlattığınız ılık su ile silebilirsiniz. Son olarak kolonya döktüğünüz bir bez ile de o bölgenin üzerinden geçmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra, evi bol bol havalandırmak ve boya renkleri seçilirken doğru duvar boyası seçiminde bulunmak rutubet kokusu için kesin çözüm olacaktır.

evdeki-rutubet-kokusu-nasil-giderilir

İlginizi çekecek diğer yazı: Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder