Evde Nasıl Kilo Verilir?

Evde Nasıl Kilo Verilir? Kilo vermek günümüzde, özellikle pandemi döneminde evde çalışan insanlar için oldukça zorlaştırıcı bir etkinlik haline gelmeye başladı. Spor salonlarına gitmek veya dışarda yürümek, koşmak konusunda daha temkinli olan bireyler çareyi evlerinde arar hale geldi.

Evde Nasıl Kilo Verilir?

Evde Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermek günümüzde, özellikle pandemi döneminde evde çalışan insanlar için oldukça zorlaştırıcı bir etkinlik haline gelmeye başladı. Spor salonlarına gitmek veya dışarda yürümek, koşmak konusunda daha temkinli olan bireyler çareyi evlerinde arar hale geldi. Bu da haliyle akıllara “evde nasıl kilo verilir” sorusunu getirir oldu.

Öncelikle kilo vermek disiplin ve sabır gerektirir. Özellikle kısa zaman içinde kilo vermek için beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Kilo vermek isteyen kişi kendine bir hedef koymalıdır. Örneğin, haftada 1 veya 2 kilo vererek zayıflamak gibi bir hedef oldukça gerçekçi ve idealdir. Kısa zamanda kilo vermek için aşağıdaki bazı öneri ve tavsiyeler evde uygulanabilir:

evde nasıl kilo verilir

Evde Nasıl Kilo Verilir?

Hedef Belirlemek

İlk olarak daha önce de bu konudan bahsedildiği üzere; bireyin vereceği kilonun gerçekçi ve ulaşılabilir bir rakam olması önemlidir. Bu yüzden zayıflamaya başlarken önce bir hedef belirlemek oldukça önemlidir.

Beslenme Alışkanlarının Listesini Hazırlamak

Tüketilen zararlı ve kilo aldıran gıdaları belirlemede, bir liste hazırlamak yardımcı olabilir. Bireyin tükettiği yiyecekleri her gün not etmesi ve liste haline getirmesi, sağlıklı beslenmeye engel olan veya kilo alımına sebep olan yiyecekleri tespit etmede iyi bir plan olabilir.

Bir Egzersiz Planı Oluşturmak

Elbette beslenmeye dikkat etmek önemlidir ve bireyin sağlığı açısından olumlu bir başlangıçtır. Ancak, sadece dengeli ve kaliteli beslenme ile zayıflamak pek de mümkün değildir. Bu yüzden kişi her gün uygulayabileceği bir egzersiz programı hazırlamalı ve bu programa sadık kalmalıdır. Her gün farklı bir egzersiz türü ekleyerek de oldukça iyi bir ilerleme katedilebilir. Bununla beraber tempoyu artıran egzersizleri de göz ardı etmemek gerekir. Bunlar da antrenmanın bir parçası olmalıdır. Tempoyu artıran egzersize örnek olarak; belli bir mesafe yürüdükten sonra koşuya geçilebilir. Elbette bu örnek evde, eğer koşu bandı veya bisiklet yoksa pek yerinde bir örnek olmayabilir. Ancak bireyi daha zorlayan bir egzersiz tercih edilirse bu yeterlidir. Ayrıca aerobik ve zumba yapmak da kalori yakmak konusunda iyi bir tercih olabilir.

Evde Nasıl Kilo Verilir? Beslenmede Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulmak

Beslenmeye zarar verebilecek alışkanlıklar, bilinçsiz ve aşırı besin tüketimine, dolayısıyla da kilo alımına sebep olur. Bunlardan bazıları:

  • Henüz acıkmamışken yemek
  • Aşırı tatlı tüketimi
  • Yemeği ayakta yemek (Bilinçsizce yemek yemeye neden olabilir)
  • Öğün atlamak

olarak örneklendirilebilir.

Bol Su Tüketimi

Su tüketimi oldukça önemlidir. Bol su içmek daha az kalorili beslenmeyi sağlar. Bu yüzden olabildildiğince su tüketmek sağlık açısından çok yarar sağlar. Bu yüzden de neredeyse her diyet listesinde yer alır.

Evde Nasıl Kilo Verilir?

Proteini Yüksek Olan Gıdaları Tercih Etmek

Proteini yüksek olan gıdalar almak, vücutta bulunan kas kütlesini oluşturmayı sağlar. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve kalori alımının azalmasına olanak sağlar.

Karbonhidrat Tüketimini Minimum Düzeye İndirmek

Karbonhidratlı yiyeceklerin kilo alımına sebep olması yaygın olarak bilinmektedir. Özellikle arpa, nişasta ve yulaflı olmayan sebze ve kuruyemişleri tercih etmek gereklidir. Bu yüzden karbonhidratı minimum seviyede tutmak önemlidir.

Şeker Düzeyi Fazla Olan Yiyeceklerden Uzak Durmak

Şekerli yiyeceklerden uzak durmak, sağlıklı olmanın önemli kurallarından biridir. Şekerli yiyecekler fruktoz içerir, bu da daha az yağ yakımına sebebiyet verir.

Evde Nasıl Kilo Verilir? Uyku Düzenini Dengelemek

Uyku düzeni de en çok göz ardı edilen konularından başında gelir. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi çok uyumanın da kilo alımına neden olduğu bilinmektedir. Bununla beraber yetersiz uyku da kilo aldırır. Bu yüzden günde 5 saatin altında veya 8 saatten fazla uyumamaya gayret göstermek gerekir. En ideal uyku süresi 6 ile 8 saattir.

Evde nasıl kilo verilir?” sorusunu kendine sık soran bir birey, evde yapılması mümkün olan bu planlamaları, bağlı kaldığı ve düzenli olarak uyguladığı takdirde vücuttaki olumlu değişimleri kısa süre içinde gözlemleyecek ve fark edecektir. Bunun dışında birey, kilo vermesinin yanı sıra, ayrıca kendisini daha sağlıklı ve dinç hissedecektir.

aşağıdaki linke tıklayarak evde nasıl kilo verilir videosunu izleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için mutlaka sağlıklı beslenmeniz ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız için muhakkak egzersiz yapmanız gerekiyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder