Süt Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Süt Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Pastörize edilmiş olan sütleri isterseniz buzdolabında 4 ila 5 derecede yaz aylarında sadece 1 gün süre ile kış aylarında da aynı ısıda 2 ila 3 gün boyunca saklayabilirsiniz. Bazen çok önemsenme de süt kesinlikle oda sıcaklığında saklanabilen bir besin değildir.

sut nasil saklanir

Süt Nasıl Saklanır?

Uzun ömürlü simgesi olan sütler, süt kutusunun açılmaması şartı ile oda sıcaklığında 4 ay boyunca tazeliğini koruyabilir.

Bildiğiniz üzere sağlıklı olan bir ineğin üretmiş olduğu sütün içerisinde herhangi bir bakteri bulunmamaktadır. Fakat ineğin sağılma işlemi sırasında gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmez ise sütün içerisinde bir takım mikroorganizmalar oluşabilir ya da süte bu mikroorganizmalar dışarıdan geçebilir. Elbette tahmin ettiğiniz üzere süte bulaşan ya da sütte oluşan bu mikroorganizmalar sağlık açısından büyük tehlikelere neden olabilir. Bu yüzden de süt eğer mümkünse çiğ olarak tüketilmemelidir.

Bu sebeplerden dolayı da çiğ olarak alınan sütler evde pastörize edilmeli ve uygun şartlarda saklanmalıdır.

Almış olduğunuz çiğ sütü evde pastörize etmek için en uygun olan sıcaklık 70 ila 72 derecedir. Bu sıcaklıkta ısıtılmış olan çiğ süt aynı sıcaklık değerinde yani 70 ila 72 derecede en az 20 dakika kadar tutulur ise sütün içerisindeki mikroorganizmalar etkisiz bir hale gelir ama bu önemli işlem esnasında süt içerisinde barındırdığı zengin besin değerlerini de kaybetmez.

Almış olduğunuz çiğ sütü hemen pastörize ettikten sonra soğuması beklenmelidir. Soğuması iyice beklenen süt daha sonra buzdolabının içerisinde ve ağzı sıkı bir şekilde kapalı kap ya da cam kavanozlarda saklanmalıdır. Pastörize ettiğiniz sütleri mümkünse plastik kaplarda saklamayın.

Pastörize ettiğiniz ve dolaba cam kavanozlara almış olduğunuz sütü mutlaka en fazla 3 gün içerisinde tüketmeye özen gösterin.

Elbette tüm bunlar dışında sütü saklamanın başka yolları da bulunmalıdır. Örneğin sütü yoğurda, peynire ya da lora dönüştürerek de sütü saklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yoğurt ya da peynir ya da lor haline getirilen sütü normal halinden çok daha uzun bir süre boyunca saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder