Şalgam Suyu Nasıl Hazırlanır?

Şalgam Suyu Nasıl Hazırlanır?

Uzun zamandır sayfalarımızda ülkemizde sevilen yiyecek ya da içeceklerin tarifini vermiyorduk. O yüzden arayı fazla soğutmamak için bugün sizlerle şalgam suyunun evde nasıl hazırlanacağını paylaşmak istedik.

Maya İçin Gerekli Olan Malzemeler

Vereceğimiz bu malzemeler 60 litre için geçerlidir. Maya için 500 gram kadar bulgur kepeği, düğürcük ya da çiğ köftelik ince bulgur 50 gram kadar, yine 50 gram kadar fırından hazır alınan ekmek hamuru ve yeterince su gereklidir.

Mayanın Hazırlanışı
• Geniş bir kabın içerisine fırından alınmış olan önceden mayalanmış ekmek hamuru, ince bulgur ve bulgur kepeği konur.
• Daha sonra hazırladığınız bu karışımın üzerine oda sıcaklığındaki su ilave edilir ve hamur elde edilinceye de iyice yoğrulur.
• Karışım hamur haline geldikten sonra hamurun üzeri eller ile iyice düzeltilir ve üzeri örtülür.
• Hazırlamış olduğunuz bu hamur 25 ila 30 derecelik ısıya sahip olan bir ortamda bir gün boyunca bekletilir.
• Hazırladığınız bu hamurda mayalanma sürecinde diğer hamurlara göre çok daha az bir kabarma ve ekşime meydana gelecektir.

Şalgam Suyu Malzemeleri
7 kilogram şalgamlık mor havuç, 2 su bardağı kadar yemeklik iri tuz, 40 litre ve kadar temiz içme suyu, iki ya da üç tane şalgam turpu, biberi haşlamak için 3 litre temiz su ve bir kilogram kadar süs biberi gerekmektedir.

Şalgam Suyu Yapılışı
• İlk önce havuçlar bir güzel ayıklanır ve daha sonra havuçların kabuklarının kötü tarafları alınarak güzel bir şekilde temizlendikten sonra güzelce yıkanır.
• Havuçlar boylamasına dörde bölündükten sonra küp ya da temiz bir bidon içerisine doldurulur.
• Temiz küp ya da bidonlara doldurulan temizlenmiş havuçların üzerleri doluncaya kadar küp ya da bidonun üzerine su dökülür.
• Daha önceden hazırlanmış olan ekşi maya temiz bir tülbendin içine konularak bağlanır ve su ile dolu olan küpün içerisine bırakılır.
• Daha sonrasında küp ya da bidonun içerisine tuz ilave edilir ve kapakları çok sıkı bir şekilde yani hava almayacak bir şekilde kapatıldıktan sonra karanlık bir yerde dinlenmeye bırakılır.

Hazırlanmış olan şalgam suyu yaz döneminde yaklaşık 7 gün içerisinde kış döneminde ise yaklaşık olarak 15 ila 20 gün içerisinde içilebilecek bir hale gelir.

Şalgam suyunu acı seviyorsanız süs biberini suda kaynatıldıktan sonra acı biber suyunu şalgam suyuna ekleyebilir ya da şalgam suyunun yanında ayrıca servis yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder